Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

7 věcí, které by si mámy měly připomínat každý den

Být mámou není jednoduché. Některé věci si však můžeme ulehčit. Na co bychom měly myslet každý den?

Iva Hadj Moussa | 14. 09. 2023

Nejsem dokonalá

A je to v pohodě. Možná jste si předsevzala, že za všech okolností zachováte klid. Že na své dítě nikdy nezakřičíte, nikdy neztratíte trpělivost a nenecháte se vyprovokovat. Nebo jste zavedla pravidlo, že vaše děti prostě žádné bonbóny a čokoládu jíst nebudou…a pak se zbytečně utápíte ve výčitkách, když své zásady porušíte. Je ale normální, že selháváte. Mezi psychoterapeuty koluje jeden cynický bonmot: „Naše ordinace jsou plné obětí takzvaně perfektních matek.” Děti totiž nepotřebují, abyste byla dokonalá. Děti potřebují rozumné hranice, hodně lásky, porozumění, objetí. A mámu, která je spokojená, umí se lecčemu zasmát a je nad věcí. Vaše děti vás milují takovou, jaká jste. Naučte se přijmout své chyby a nedokonalosti a naučte své děti, že i ty jsou součástí lidského života.

Čas pro sebe je nutnost

Kdy jste si naposledy udělala čas jenom pro sebe? Zašla si na masáž, kosmetiku, jen tak posedět do kavárny a koupit si něco hezkého? Přečíst si knížku, poklábosit s kamarádkou, zajít do kina? Každá máma si zaslouží chvíli na relaxaci a na dobití baterií. Najděte si čas na své oblíbené aktivity, které vám dávají energii. Nebuďte vůči sobě příliš tvrdá. Pokud nebudete pečovat o sebe, těžko můžete dobře pečovat o rodinu.

Mohlo by se vám líbit

„To, že děti nevedeme k samostatnosti, je průšvih,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová

Proč se děti, které jsou stále pod kontrolou rodičů, nenaučí být samy se sebou a improvizovat? Proč je špatně, že nemají možnost poučit se z vlastních chyb? S psychoterapeutkou Evou Labusovou jsme si povídaly o dětské samostatnosti a zodpovědnosti.
marianne.cz

Chaos je součástí života

Rodinný život je plný nečekaných zvratů. Chystáte se na výlet, onemocní dítě. A pak druhé. A pak vy. Když máte s manželem vyrazit do divadla, babička se omluví z hlídání, protože ji bolí hlava. A k tomu ten nepořádek doma! Rozházené hračky a oblečení, upatlaná kuchyňská linka. Smiřte se s tím, že vaše domácnost nebude vypadat jako v reklamě na čisticí prostředky. Jsou přece mnohem důležitější věci, než je perfektně vycíděný sporák.

Neztratím smysl pro humor

Proč ztrácet hlavu i humor? Život s dětmi může být plný překvapení, smíchu a radosti. Naučte se nebrat věci (ani sama sebe) příliš vážně a užívejte si vtipné chvíle. Jednou na ně budete s láskou vzpomínat. Anebo možná už zítra!

Mohlo by se vám líbit

6 věcí, které (ne)dělají psychicky silné děti

Pokud chcete, aby vaše děti v životě uspěly, měli byste je podporovat v duševní síle a odolnosti. Jak ale na to?
marianne.cz

Každý den je nový začátek

Nepitvejte se v tom, co bylo. Soustřeďte se na přítomnost a budoucnost. Nevyčítejte dětem, jak se chovaly včera nebo minulý týden, nevytahujte staré prohřešky. Každý den přináší novou příležitost ke štěstí, smíchu a radosti.

Nezapomenu, že mám partnera

O vztah je třeba pečovat. Zalévat ho, krmit a živit. Ačkoliv výchova dětí a starání se o domácnost zaberou spoustu času a energie, nepodceňujte čas, který trávíte se svým manželem nebo přítelem. Držte se za ruce, objímejte se, líbejte, smějte se spolu. Kdykoliv můžete, najměte si chůvu nebo na hlídání dětí pozvěte tchyni. Alespoň jednou týdně.

Jsem silnější, než si myslím

Nikdy nepodceňujte svou sílu a odhodlání. Zvládáte toho mnohem více, než jste si kdy uměla představit. Ačkoliv žádná z nás není superžena, občas selhává, porušuje své vlastní zásady, je protivná, mrzutá a jsou dny, kdy rozhodně nevypadá jako ze žurnálu, mějte se ráda a buďte pyšná na to, jaká jste.

Mohlo by se vám líbit

Je vaše dítě rozmazlené? A co s tím?

Je samozřejmé, že pro spokojenost svého dítěte děláme maximum. Jak si ale dítě nenechat přerůst přes hlavu?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Rodina a děti
Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Rodina a děti
Fotbalová vášeň

Fotbalová vášeň

Rodina a děti
Jak vychovat malého šampiona?

Jak vychovat malého šampiona?