Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

8 typů toxických matek, které ničí dětskou duši

Říká se, že ženy jsou ze své podstaty uzpůsobeny k tomu, aby své potomky bezpodmínečně milovaly, ujišťovaly a podporovaly. Existují ale i matky, které to neumí.

Iva Hadj Moussa | 27. 06. 2023

Nedostatek mateřské vřelosti a uznání může pokřivit sebevědomí dětí a způsobuje nedostatek důvěry i úzké emocionální spojení, které může přetrvat v dospělosti a narušovat další vztahy. Podle odbornice na psychoanalýzu a spisovatelky Judith Viorst, jejíž postřehy zveřejnil server psychologytoday.com, naopak matky, které označuje jako "naladěné", umí v dítěte vzbudit víru v sebe samého: „Taková matka nám umožňuje věřit ve vlastní realitu. Dokáže nás přesvědčit, že je bezpečné odhalit naše pravé, teprve se rozvíjející já.”

Mohlo by se vám líbit

Pokud máte pocit, že nejste dost dobrá matka, nejste v tom sama. Mějte se ale na pozoru, může vést k syndromu vyhoření

Když se žena stane matkou, chce být tou nejlepší pro své dítě, a tak se inspiruje ve svém okolí a snaží se načerpat nejrůznější vědomosti, aby vše dělala správně a hlavně nikde neudělala žádnou zásadní chybu. Pravdou ale je, že si takto na sebe může velice snadno ušít oprátku a dojít k syndromu vyhoření. Zapomene totiž, že musí myslet i na sebe.
marianne.cz

Jak lze vlastně popsat různé druhy toxických matek?

1. Ignorující

Dítě vychované ignorující a odmítavou matkou pochybuje o platnosti a hodnotě svých vlastních citových potřeb. Ignorující matky totiž tyto potřeby podkopávají a považují je za zbytečné či malicherné. Potomci se tak cítí nehodní pozornosti a sžírají je pochybnosti o sobě samých, a zároveň pociťují intenzivní touhu po lásce a uznání. Každé dítě je přitom nastavené tak, aby blízkost a porozumění svých matek vyhledávalo.

2. Ovládající

Ovládající a autoritářská matka v dítěti neustále vzbuzuje pocit nejistoty a bezmoci, a přitom je neustále něčím úkoluje, kontroluje a rozhoduje. Většina tohoto chování se děje pod záminkou, že je to pro jeho "vlastní dobro". Matka dítěti nedopřeje svobodu vlastní volby. Nevěří tomu, že dítě má v jakékoliv oblasti dobrý úsudek, a bez matčina vedení by proto chybovalo a selhalo.

3. Nedostupná

Emočně nedostupné matky se aktivně stahují, jakmile dítě vyžaduje jejich citovou angažovanost (zatímco ji mnohdy s ochotou poskytují druhým). Matčina nedostupnost zahrnuje nejen nedostatek fyzického kontaktu (málo nebo žádné objímání, absence utěšování), anebo třeba nereagování na dětský pláč. Takové chování zanechává děti emocionálně hladové. Je zde riziko, že takto vychovaní jedinci budou v budoucnu vyžadovat neustálé ujišťování ze strany přátel či partnerů.

Mohlo by se vám líbit

Matky psychopatky: Své děti ve skutečnosti nemilují a soupeří s nimi

Psychopatů je v populaci zhruba jedno procento. Mezi osoby trpící touto poruchou se řadí i matky. Je pro ně typické, že své děti ve skutečnosti nemilují, využívají je jen k dosažení svých cílů. A co víc, děti jsou pro ně soupeři, které je třeba odklidit z cesty.
marianne.cz

4. Neuznávající svobodu

Zdravý a dobře naladěný mateřský vztah nabízí bezpečí a svobodu zároveň. Dítě je postupně uvolňováno z mateřského náručí, aby objevovalo svět nebo trávilo čas mimo domov a postupně se od matky bezpečně vzdalovalo. Dospívající dítě by pak ideálně mělo postupně dostávat ještě větší porci svobody, ale i respektu. Nerespektující matky ji však dětem nejen nedopřávají, ale navíc je zahrnují pocity viny.

5. Bojovná

Bojovné matky žene neustálá potřeba nad dítětem vyhrávat. Kladou si za cíl nejen vytvořit svět, ve kterém potomek žije, ale také diktovat, jak má být tento svět interpretován. Dítě se této válečnici pochopitelně nemůže vyrovnat, a navíc může trpět pocity viny, že matku k boji “vyprovokovalo” a není dost dobré, aby si zasloužilo její lásku.

6. Nespolehlivá

Toto je v mnoha ohledech nejkomplikovanější typ toxické matky. Nespolehlivá matka je nevyzpytatelná, takže dítě žije v neustálé nejistotě, jestli se zrovna objeví “hodná” nebo “zlá” máma. Děti tak chápou emocionální spojení jako něco nejistého, napjatého a nepředvídatelného.

Mohlo by se vám líbit

„Pomoc, matka mě vyslýchá.“ Terapeut radí, jak efektivně komunikovat s potomky


Tak schválně. Kdy naposledy jste si pořádně popovídali se svým dítětem, a to tak, že jste si navzájem věnovali plnou pozornost?
marianne.cz

7. Narcistní

Zatímco matka neuznávající a nenabízející svobodu je soustředěně a dusivě zaměřena na své dítě, narcistní matka pečlivě kontroluje své zapojení, aby to vyhovovalo její vlastní sebereflexi. Není schopna empatie - místo toho se velmi zajímá o to, jaký názor na ni mají ostatní. Vztah k dítěti bývá velmi povrchní, i když by něco takového zcela jistě popřela. Tyto matky častokrát zvenčí vypadají jako dokonalé až okouzlující.

8. Vyžadující péči

Zatímco jedním ze zásadních úkolů matky je pečovat o své dítě, některé matky tuto roli paradoxně vyžadují po svých dětech. Častokrát jsou to dcery či synové matek - alkoholiček, nebo těch, které trpí neléčenou depresí nebo jinou psychickou poruchou. Tyto matky po potomcích vyžadují péči, a tak se naopak ony samy pasují do role dítěte, které potřebuje pozornost.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme