1. Pojmenujte strach
Pokládejte dítěti otázky, čeho přesně se vlastně bojí. Čarodějnice ve skříni? Bubáka pod postelí? Jak vypadá? A není to stejný bubák, kterého dítě zahlédlo v knížce pohádek? Už samotný fakt, že dítěti nasloucháte, může dětskou obavu zmírnit. Dítě už na své tíživé myšlenky není samo. Dětské starosti, jakkoliv se vám zdají absurdní, nikdy nebagatelizujte a nezesměšňujte.
2. Neposilujte obavy
Pokud se dítě obává například čarodějnice ve skříni, možná vás napadne skříň otevřít a ukázat dítěti, že v ní žádná nevítaná bytost není. Tím však připustíte možnost, že čarodějnice skutečně může existovat, a tedy že je opravdu čeho se obávat. V tomto případě projevte porozumění pro dětský strach, ale zároveň dítě ubezpečte, že žádné čarodějnice ve skutečnosti neexistují, a proto jim nemohou ublížit.
3. Povzbuďte dítě, aby zůstalo ve svém pokoji
Pokud se dítě bojí usnout, pravděpodobně bude chtít k vám do ložnice. Místo toho zkuste vy přijít za ním. Posilte pocit dítěte, že jeho pokojíček a jeho postel je dostatečně bezpečným místem. Pokud se dítě uprostřed noci probudí, znovu ho ubezpečte, že všechno v pořádku a není se čeho bát.