Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak posílit pouto mezi matkou a dítětem? Hledejte mezi řádky a ovládejte svůj vztek

Info ikona
Dítě

O důležitosti vazby mezi matkou a dítětem psát nemusíme. Jak ale tuto vazbu posílit? Níže zmíněné tipy vám mohou pomoci, pokud chcete budovat se svým dítětem silnější pouto a vztah.

Nikola Salvetová | 10. 11. 2022

Nebuďte na sebe přísné, jednotlivé tipy můžete zařazovat postupně. Uvidíte, že za pár týdnů pro vás budou některé body zcela přirozené.

1. Hledejte mezi řádky

Na první pohled nicneříkající tip v sobě skrývá poměrně jednoduchou radu, jak komunikovat se svým dítětem. Zejména rodiče dětí, které procházejí obdobím vzdoru, jsou mnohdy možná na pokraji svých sil. Komunikace dětí je plná vzteku a agrese. Mezi řádky však může být jasná potřeba „potřebuji pomoct“ nebo „naslouchejte mi“. Zkuste tedy na vzteklé odmlouvání svých dětí reagovat jinak než křikem. Uvidíte, že budete překvapená, kam vás to oba zavede.

2. Zkuste ovládat svůj vztek

Vztek zpravidla stojí za neuspokojenou potřebou. Jste vyčerpaná, unavená, hladová a vaše dítě neustále křičí či po vás něco potřebuje? Nejčastější reakcí bude křik a vztek. Je to přirozené, ale po takovém emočním výbuchu často přichází i výčitky svědomí. Jakmile budete pociťovat, že váš pohár trpělivosti může brzy přetéct, zkuste danou situaci nejdříve rozdýchat, případně zakřičet, ale neutrálně, nikoli ve formě odpovědi ke svému dítěti. Uvidíte, že se vám uleví a aktuální potřebu dítěte zvládnete s chladnější hlavou.

Mohlo by se vám líbit

3. Neberte si nic osobně

Představte si vaše rozčílené dítě, které na vás křičí, že jste hrozná máma, protože jste mu něco zakázala. Automaticky se vám „hrozná máma“ vryje pod kůži a bude vás to trápit. Dítě ale jednalo pod náporem emocí, a tak zcela nekontrolovalo, co přesně vám řeklo a jak by vám to mohlo ublížit. V takové situaci zkrátka člověk dříve jedná, než přemýšlí. Jistě jste se v podobné situaci ocitla také, proto si podobná slova neberte osobně.

4. Zvládněte emoce spolu s dítětem

Všechny si jistě vzpomeneme na situaci, kdy nám rodiče řekli „přijď, až se uklidníš“ nebo „běž se uklidnit do pokojíčku“. Je to jednoduché, dítě se zavře v pokoji, kde buď křičí nebo pláče. Rodič ale chybí u těchto emocí, a proto když se objeví a je u toho, neumí na ně adekvátně zareagovat. Výsledkem pro dítě je, že takové emoce, jako je vztek či pláč, nejsou v pohodě a do společnosti nepatří. Opak je ale pravdou. Nechte své dítě projevit emoci, promluvte si o nich, podpořte je v jejich projevu namísto jejich bagatelizování či skrývání.

5. Věřte si

Každá máma o sobě někdy pochybuje. Vždy si ale uvědomte, že jste nejlepší máma pro své dítě. Možná je to právě to, co potřebujete teď slyšet a možná vám to ještě nikdo neřekl. Nezapomínejte na to!

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku