Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Jak přispět k vytvoření dobrého a silného vztahu mezi sourozenci

Pokud máte více dětí, může se vám zdát, že neděláte nic jiného, než že je napomínáte, aby na sebe nekřičely, nehádaly se, nebily se, a pomáhaly si. Možná si kladete otázku, jestli z nich mohou někdy vyrůst smířliví dospělí, co se budou mít rádi. Mohou, existují strategie, jak tomu pomoci.

Tereza Čaladi | 20. 11. 2022

Pokud jste měli tu čest vyrůstat se sourozencem, nebo je máte doma v podobě vašich potomků, pak moc dobře víte, že k tomuto vztahu patří velká láska doprovázená hezkými gesty a objetími, ale i hádky a boje. Konflikty mezi sourozenci jsou přitom možná častější, než byste čekali. Studie publikovaná v roce 2012 o sourozeneckých vztazích zjistila, že ke konfliktům mezi sourozenci dochází až 8x za hodinu. Zároveň zjistila, že sourozenecká agrese je poměrně častá, jelikož 70 % rodin uvedlo fyzické násilí mezi sourozenci.

Konflikty mezi sourozenci jsou tak do jisté míry běžné. A jsou v pořádku, pokud řeší problémy, ale nepředstavují velké riziko poškození. Pokud dojde ke zranění citů nebo dokonce těl, ale existuje příležitost k nápravě a odpuštění, tak se sourozenci obvykle z výměny názorů i něco naučí a na konci dne se mají stále rádi. Ale může se i stát, že konflikty sklouznout k šikaně, povedou k psychickým problémům, jako je například úzkost, a tudíž i k odcizení sourozenců. Jak tomu předejít?

Existuje několik strategií, které pomáhají se zajištěním vybudování dobrého vztahu mezi sourozenci:

1. Najděte něco, co je spolu baví

Výzkumy zaměřené na zlepšení sourozeneckých vztahů ukazují, že děti mají lepší vztahy, když sdílejí činnosti, které je baví. Doporučují povzbudit alespoň jednu takovou společnou aktivitu denně. Nemusí se přitom jednat o nic extrémně velkého – možná oba sourozenci rádi hrají fotbal, chtějí sledovat nejnovější díl televizní show nebo si hrát s auty.

2. Nenarušujte jejich společnou hru (pokud na ni dojde)

Když si spolu sourozenci dobře hrají, neberte to jako samozřejmost. A nechte je hrát si, dokud není nutné hru ukončit (například protože je čas na večeři).

3. Vymezte si i čas pro každého z nich zvlášť

Určete si pravidelný speciální čas, který budete trávit s každým ze svých dětí individuálně. Může to pomoci vytvořit mezi nimi zdravou interakci. Nepotřebují pak tolik rivality a soutěžení, když dostanou vaši pozornost.

4. Nastavte mezi nimi zdravé hranice

Každý si zaslouží bezpečný osobní prostor. Od raného věku si tak s dětmi ujasněte, jaké jsou fyzické, sociální a emocionální hranice mezi nimi. Pokud jde o škádlení a negativní interakce, zasáhněte okamžitě, jakmile zajdou příliš daleko. Děti tak budou vědět, kde kreslíte pomyslnou hraniční čáru.

5. Mějte rodinné tradice

Je dobré, když máte s dětmi nějaké tradice. Nejenom, že to upevňuje vztahy mezi sourozenci, ale i to vytváří hezké vzpomínky. Můžete tak pořádat jednou týdně filmové večery, pizza den, hrát deskovky či v létě pořádat soutěže v nejrůznějších disciplínách. Může se jednat ale i o daleko menší gesta – například společné čtení z knížek před spaním.

Mohlo by se vám líbit

Mám jedno ze svých dětí oblíbenější. Co s tím? A proč to tak je?

Existuje řada rodičů více dětí, kterých když se zeptáte, které dítě je jejich oblíbené, tak vůbec nepochopí smysl otázky. Žádné „oblíbené“ nebo aspoň „oblíbenější“ totiž nemají. No a pak je poměrně dost rodičů, co to mají jinak. Krajním extrémem je rodič jedináčka s jedním „neoblíbeným“ dítětem, ale i to se stává. Rodiče s „oblíbeným“ dítětem si však často s takovou situací nevědí rady a bývají na ni sami. Co s tím?
marianne.cz

6. Přimějte je být jeden tým

K sourozeneckému spojení dle odborníků pomáhá i když mohou být spolu v týmu při nějaké hře. Doporučují například děti versus rodiče, společné kreslení na jednom velkém papíře, dopis babičce a podobně. Jednoduše něco, kde budou muset spolupracovat namísto soupeření proti sobě.

Mimo jiné jim to může pomoci získat pocit sounáležitosti a vést k tomu, že se k sobě budou chovat více týmově i v reálném životě.

7. Vymyslete jim společné domácí práce

Vyberte domácí práce, které mohou děti dělat společně, jako je hrabání listí, mytí nádobí nebo venčení psa. Společná práce na dokončení úkolu podporuje ducha spolupráce. Navíc ve dvou se to lépe táhne a u domácích prací toto platí o to více, jelikož je mají rychleji hotové.

8. Dopřejte jim čas od sebe

Někdy je to příliš společného času, co podporuje hádky. Když si sourozenci od sebe budou moci odpočinout a trávit čas se svými přáteli, nebo zkrátka sami, budou si jeden druhého víc vážit, když pak zase budou spolu.

9. Naučte je řešit konflikty

Konflikt je součástí každého lidského vztahu a čím dříve se ho děti naučí řešit, tím lépe. Naučte je tedy naslouchání, vyjadřování vlastních potřeb bez napadání druhé osoby a hledání oboustranně výhodných řešení.

Pokud konflikt přeci jen vyžaduje vaše zasažení, snažte se být nestranní a spravedliví. Nejlepší je pomoci jim při řešení konfliktu, například je nechat, aby každý řekl svůj úhel pohledu, ale spíše je navést, než to za ně vyřešit.

10. Podporujte je v tom, aby si pomáhali a vzájemně se o sebe starali

Ačkoliv mít více jako jednoho potomka často přináší i více konfliktů, tou druhou stránkou je, že v sourozenci mohou mít také kamaráda a někoho, kdo jim kryje záda“, když to potřebují. Tedy kdo jim pomůže, když jsou v nesnázích. A k tomu je dobré je vést – například pohladit toho druhého, když ho jeden uhodí, nebo donést led, když si zraní koleno.

Tyto tipy pomohou vytvořit nejenom dobrý vztah mezi sourozenci, ale naučí je dobrému chování k druhým celkově. Hezký vztah s bratrem, či se sestrou pak už bude jen benefit navíc.

Mohlo by se vám líbit

Pohodoví, vtipní, ale i rozmazlení – pravda o třetích dětech v pořadí

Možná jste už také někdy slyšeli o syndromu třetího dítěte. My se na něj podívali z blízka a skrz osobní zkušenost se vám ho pokusíme přiblížit.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Rodina a děti
Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit