Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak si poradit s výchovou jedináčka

O jedináčcích se někdy říká, že nepřítomností sourozence musí zákonitě "trpět". Podle dalších názorů z nich vyrůstají neempatičtí sobci, kteří jsou zvyklí na neustálou pozornost a prosazují se na úkor ostatních. Jedináčci ale nejenže rozhodně nemusí trpět, v něčem mohou mít dokonce i výhodu. 
Kladnou stránkou jedináčkovství může být fakt, že tyto děti "nasají" mnohem více vědomostí a dovedností, protože rodiče mají více času se jim věnovat.

Iva Hadj Moussa | 29. 04. 2023

„Už v předškolním věku mívají mnozí jedináčkové bohatší slovní zásobu a vytrénovanou sluchovou paměť. Jsou schopni dobře zpracovávat informace a často prohlubují nějaký svůj specifický zájem,” uvádí například speciální pedagožka Marina Šimanová.

Co můžete jako rodiče udělat pro to, aby z vašeho jediného dítěte vyrostla sebevědomá a vyrovnaná osobnost?

1. Podporujte interakci s ostatními

Děti, které vyrůstají bez sourozenců, se někdy mohou cítit osamělé. Ačkoliv se snažíte jim věnovat svůj čas a pozornost, děti vrstevníky potřebují. Zajistěte jim proto dostatek příležitostí, při kterých mohou navazovat nová přátelství. Umožněte jim prožít společenské situace a učit se sociálním dovednostem a komunikaci.


2. Vytvořte hranice a pravidlaJedináčci potřebují pravidla, stejně tak jako ostatní děti. Je důležité jim vysvětlit, proč jsou pravidla důležitá a co se stane, když je poruší. Čím mladší dítě je, tím pevnější by hranice měly být.


3. Jděte dítěti příkladem.

Je zřejmé, že děti, které mají jednoho či více sourozenců, mají možnost lépe
 "natrénovat" náročné či konfliktní situace. Například prohra v nějaké hře, čekání na to, až přijdu na řadu nebo připojení se do nového kolektivu tak mohou být pro jedináčky obtížné. Kromě toho, že dětem zajistíte co nejvíce kontaktu s vrstevníky, jim mnohé můžete ukázat jako rodič: ukažte jim sami na sobě, jak se dělají kompromisy, jak projevujete ohleduplnost a laskavost vůči ostatním, jak umíte uznat chybu, omluvit se, prohrát. Děti mají tendenci rodiče přirozeně napodobovat.

Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz


4. Podporujte nezávislost


Někteří jedináčci se skutečně mohou kvůli nadměrnému opečovávání ze strany rodičů stát příliš závislými. Je proto nesmírně důležité dítěti umožnit, aby mělo určitou odpovědnost, například za některé domácí práce, nebo samostatné vypracování domácích úkolů a projektů. Zároveň se přitom nesnažte vyvíjet tlak na dokonalost. Častou chybou rodičů je, že děti za provedení úkolů kritizují (Jak jsi to proboha naškrábal? Vždyť se to nedá číst! nebo Ten prach jsi utřela špatně, musím to po tobě předělat.) 5. Dovolte svému dítěti, aby bylo dítětem

V článku uveřejněném na serveru Parents.com americký psycholog Carl E. Pickhardt říká, se jedináčci často srovnávají s dospělými, protože právě v jejich světě se často nachází. A protože své rodiče chtějí častokrát potěšit, přebírají si standardy dospělých. Vaše dítě ale nemusí být perfektní. Může chybovat i selhávat. Děti skutečně nejsou malí dospělí. A dětství mají jen jedno.


6. Nepřehánějte to s dárky


Pokud jsou děti neustále zahrnovány dárky a odměnami, může se u nich vytvořit dojem, že vždy získají vše, co chtějí. Uvědomte si, že největším dárkem je pro dítě dobře strávený čas - ať už s vámi, prarodiči nebo kamarády.

7. Dítě nemusí být šťastné 24 hodin denně


Cílem rodiče by nemělo být udržovat své dítě ve stavu maximálního štěstí sedm dní v týdnu. I špatné emoce (vztek, smutek, lítost) patří k životu. Povídejte si o nich, naučte dítě tyto pocity pojmenovat a nevyčítejte dítěti, že je občas mrzuté nebo naštvané.

Mohlo by se vám líbit

Za maminku, za tatínka aneb Jak „naučit“ dítě jíst?

Možná i vy patříte mezi rodiče, kteří jsou zoufalí z toho, že mají doma malého nejedlíka. Třeba i vy se strachujete, aby vám dítě "neumřelo hlady", snažíte se ho odměňovat za každé snědené sousto, a naopak trestat, když jíst nehodlá. A možná i vy zjišťujete, že to nejde po dobrém ani po zlém.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci