Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Je vaše dítě rozmazlené? A co s tím?

Info ikona
dítě

Je samozřejmé, že pro spokojenost svého dítěte děláme maximum. Jak si ale dítě nenechat přerůst přes hlavu?

Iva Hadj Moussa | 26. 08. 2023

Žádný rodič nechce, aby jeho dítě bylo nešťastné. Někdy se zkrátka varianta říct dítěti ANO místo rázného NE jeví jako ta nejlepší. To, že vycházíme dítěti vstříc prakticky ve všem, však může být z dlouhodobého hlediska škodlivé. „Rodičovský styl, který chrání děti před zvládáním obtíží a překážek, omezuje příležitost dítěte k budování odolnosti,” varuje psycholožka Michele Borba, která stojí za knihou UnSelfie: Why Empaty Kids Succeed in Our All-About Me World. Rozmazlené dítě psychickou odolnost postrádá. Kromě toho, že zvládat takové dítě je náročné, z něj navíc může vyrůst neustále nespokojený dospělý

Mohlo by se vám líbit

Vždy za prvním místě

Jak poznáme, že je dítě rozmazlené? Například tak, že slovíčko NE nebere jako odpověď. Toto dítě očekává, že věci budou podle něj. Je to naopak dítě, kdo vám neustále říká NE. Kromě toho jsou rozmazlené děti zaměřené pouze na sebe a nedokážou se vcítit do situace a pocitů dalších lidí. Vždy očekávají, že své priority odložíte stranou a vyhovíte jim. Děti si na to zvyknou natolik, že fakt, že jim okolí neustále projevuje různé formy laskavosti, berou jako naprostou samozřejmost. Rozmazlené děti navíc nejsou zcela spokojené s tím, co mají. Jakmile dostanou jednu hračku, další týden budou chtít pravděpodobně novou.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat, když je dítě rozmazlené?

Pokud jste v předchozím odstavci poznali svého syna nebo dceru, nezoufejte. Vždy je čas na nápravu. Máme pro vás několik tipů, jak upravit výchovný styl k lepšímu:

1. Podporujte ohleduplnost a empatii

Učte dítě rozumět pocitům druhých. Diskutujte o tom, proč se cítíme tak, jak se cítíme, a jak můžeme druhým ublížit, nebo jim naopak zvednout náladu a potěšit je. 

2. Říkejte NE bez pocitu viny

Někteří rodiče se domnívají, že odmítnutí snižuje dětské sebevědomí, ale je to právě naopak.

3. Chvalte, ale ne 24 hodin denně

Je fajn umět dítě ocenit. Na druhou stranu, říkat dítěti šikovná holčička pokaždé, když se oblékne, pak pochvalu poněkud devalvuje.

4. Trénujte trpělivost

Dítě by se mělo naučit čekat a nemít všechno hned. Pokud zrovna telefonujete nebo mluvíte s partnerem, nenechte si skákat do řeči. Pokud chce dítě udělat palačinku, sdělte mu, ať počká do doby večeře.

5. Nastavte jasné hranice

Dítě potřebuje strukturu a pravidla, která ho naučí, že naše chování má nějaké hranice.

6. Posilujte zodpovědnost

Dopřejte dítěti možnost nést za své chování následky. Je to významná součást učení. Dítě si tak osvojí vědomí, že svým chováním může věci aktivně ovlivňovat.

7. Podporujte sebeúctu

Podporujte pozitivní sebeobraz dítěte. Oceňujte jeho úspěchy a povzbuzujte ho.

8. Naučte ho znát hodnotu věcí

Věci, které máme, nejsou samozřejmost. Vysvětlete dítěti, jak dlouho musíte pracovat, abyste mu mohli koupit novou hračku nebo vstupenku do bazénu. Pokud dítě nějakou věc rozbije vlastní neopatrností, rozhodně hned nekupujte novou.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku