Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Kolik romantiky unese mateřství?

„Prožitek nevšedních událostí spojený s idealizovanými představami.“ To je definice romantiky podle Wikipedie. Jak moc je tato definice obsažena v definici mateřství? Absolutně! Ale není sexy na to vůbec pomyslet, natož o tom mluvit.

Mína Ondrušová | 16. 05. 2023

Hned na úvod však považuji za nutné zmínit jedno: Být mámou je dar, něco ohromného a ohromujícího. Je to magická síla. Pouto z nejsilnějších. Uzemnění. Životní zklidnění a každodenní nervy zároveň. Stav, který vyžaduje kompromisy a odříkání, ale zase dává ten největší smysl.

Mohlo by se vám líbit

Slaďování rodinného a profesního života v Česku: Proč jsme tak naštvané a uštvané?

Publicistka, právnička, feministka Šárka Homfray napsala knihu o ženách pro ženy, ale i pro muže, kteří si to s největší pravděpodobností nepřečtou, s názvem Proč jsme tak naštvané? Řeší v ní každodenní genderové nerovnosti, od vzdělání, po péči o rodinu, děti, profesní uplatnění až po politiku a moc. Já bych se zastavila u tzv. slaďování profesního a rodinného života, protože to je i v roce 2023 stále v rovině sci-fi nebo bajkaření.
marianne.cz

Těžší než desetiboj

Vztah matka a dítě je prostorem, kde je trochu těsno pro naše ega. Některé ženy si na to zvyknou přirozeně, jiné potřebují trochu delší časový interval na tuhle změnu. Možná, kdyby muži měli schopnost a možnost odnosit, porodit a pečovat 24/7 o své dítě, přesně v téhle kombinaci, hodně nabobtnalých mužských eg by neexistovalo. Nicméně, přes všechny krásy světa, mateřství je velmi těžká disciplína. Jedna z nejtěžších.

V jednom rozhovoru nejmenovaná přední česká onkoložka mluvila o zátěži, kterou na sebe my ženy bereme, když se snažíme skloubit dokonale práci i rodinu. A že prostě oboje bez vyčerpání, nedejbože těžké choroby, nejde nakonec uhrát. Vyslovila jako jedna z prvních nahlas to, co většina z nás v 21. století nechceme slyšet. Mateřství je těžší než jakákoliv super těžká a zodpovědná práce. Také je velmi společensky a finančně nedoceněná. A mnoho žen do práce od mateřství utíká, aniž by to vůbec byly schopny přiznat samy sobě, natož okolí. Upřímně, je na tom hodně pravdy. Pokud nemáte vedle sebe suitu podporovatelů: partnera, babiček, dědečků, tetiček, kamarádek, chův, s příchodem miminka zažíváte obrovskou životní změnu.

Mohlo by se vám líbit

„Jsem na mateřské a v práci nikoho nezajímám,“ říká mnoho žen, které jsou doma s dětmi. Patříte mezi ně?

Ženy dnes matkami nutně být nemusejí, ale chtějí. A pro svoje děti jsou ochotné strpět cokoli. Začíná to fyzickou bolestí a pokračuje únavou, každodenními výčitkami svědomí až k trvalému snížení společenského statusu a nízkému důchodu. Opravdu vyzrálá společnost by na to neměla hřešit, ale spíše hledat způsoby, jak matkám život zlepšit. Protože tím ve výsledku zlepší sebe. Proč je to v Česku stále tak těžké?
marianne.cz

Nezávislost střídá závislost

Někdo může namítnout, že dříve ženy také byly doma, a muž živil rodinu, ale nezapomeňme, že máme za sebou ženskou emancipaci. Moderní žena má před těhotenstvím svou práci, příjem, koníčky, přátele, zájmy a hlavně nezávislost. A pokud si na rodičovské dovolené nemá možnost jet v částečném úvazku svou práci, nebo pokud to není možné, protože má třeba specifické, nemocné dítě, které vyžaduje péči, zažívá její vnitřní i vnější život velký třesk. Nejsem si jistá, jestli jakkoliv feministicky založený a chápavý muž, dokáže do důsledku všechny ty změny pochopit.

Růžová zahrada to není, ale i tak je krásná

Vezmeme ty změny pěkně popořadě. Těhotenství, porod, kojení, noční vstávání, větší či menší sociální izolace, většinou úbytek financí, někdy markantní závislost na mužově příjmu, první roky závislost dítěte na matce, mnohdy spánková deprivace, načas změna dynamiky vztahu matka-otec alias partnerka-partner. Spousta těch změn jsou změny přirozené, jen je jich hodně, naráz a nejsou mnohdy tak růžové, jak jsme si vysnily. Co se vlastně změní u muže? Pracoval předtím, pracuje i teď. Určitě víc a je na něj tím pádem vyvíjen nevyslovený tlak. Taky to nemá jednoduché, ale jede si vlastně pořád svou známou lajnu.

Mohlo by se vám líbit

Když je tlak na výkon rodiče hlasem v hlavě dítěte

Představte si nablýskané Porsche. Fantastická kára, nabušená, krásná, výkonná. Jsme na ni pyšní, ostatní ji obdivují. Má to ale háček. Ten bourák má prasklou duši. A stejně takovou duši má dítě, na něhož rodiče vyvíjejí neadekvátní tlak. Stejně tak se cítí tohle dítě v dospělosti. Jen ta duše je už za ty roky zteřelá…
marianne.cz

Kašlat na "vystajlovaný" Instagram

Rodičovství je kategorie z žánru realismu, ne romantismu, i když některé melancholické rysy tohoto směru vykazuje. Nenechte se zdeptat vyladěnými feedy a "storíčky" všech zasloužilých matek a influencerek: dokonalými postavami, množstvím mléka i spánku a šťavnaté pohody. Věřte, že jsme na tom všechny podobně. A že například maminky chronicky a těžce nemocných dětí žijí ještě v úplně jiném vesmíru než maminky zdravých ratolestí. A před těmi je třeba smeknout dvojnásob. Mateřství není soutěž. Mateřství je sisterhood. Mateřství je láska.

Mohlo by se vám líbit

Hranice: Proč kašleme na sebe, abychom se zavděčili druhým?

Hranice. V minulém roce hojně skloňované slovo. V různých kontextech: Třeba Putin. Ten živí ve své choré hlavě fixní ideu, že „jeho“ širá Rus je ideálně celou zeměkoulí. Hranice lásky. Diskutovaný film o otevřených vztazích. O tom, kam až koho pustíme. Tepláreň a slovenská vražda z nenávisti. Konec bezpečného prostoru.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí