Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve světě svých pubertálních potomků?

Info ikona
čas trávený s dětmi v pubertě

Děti v pubertě se začínají chystat na dospělý život, a tak se začínají osamostatňovat a rozvíjet svou vlastní identitu. Mají tedy své zájmy, styl i řeč. Zjistěte, jak dobře je znáte.

Tereza Čaladi | 7. 10. 2022

Když se vaše děti dostanou do puberty, je to těžké období nejenom pro ně, ale i pro vás. Je to totiž období, kdy přestávají vše přejímat od rodičů, ale poznávat svět i pomocí vrstevníků. Ti jim pomáhají s vytvářením vlastní identity, ale mimo to jim s tím pomáhá i samotný internet, kde si mohou vyhledávat informace.

Svou pozornost přenáší ze vztahů s rodiči na vrstevníky a začínají více soustředit na své kamarády, se kterými hledají mezi sebou nějakou podobnost.

Začnou si tak vytvářet svůj „dospělý“ svět, ve kterém už mají své vlastní já, v němž se necítí jako děti, a mají zde už vlastní vztahy (přátelské i romantické) a zájmy. Mezi ně spadá trávení času na TikToku, kde koukají na nejrůznější vtipná videa a natáčí přes něj tanečky, sledování YouTube či chatování přes Snapchat pomocí fotek, které se zobrazí a poté zmizí.

Může to působit, že tráví na technologiích více času, než je zdravé. A možná tam některé z nich tráví více času, než je potřeba. Ale v tomto kontextu je také zajímavé zmínit výzkum z roku 2014, který došel k tomu, že teenageři přes mobily a notebooky především komunikují mezi sebou a když jsou spolu, tak na nich tolik času obvykle netráví (což po době koronavirové tak mají mnohdy i dospělí). Díky tomu, že je jejich život tedy částečně v chatu, částečně na internetu a částečně ve světě před nimi, mají i velmi vytříbený jazyk. Mnohdy využívají počeštěné anglické výrazy jako například „fílovat“ (z anglického feel, čímž vyjadřují, jak se ohledně něčeho cítí) či „trigrovat“ (z anglického trigger, tedy že v nich něco vyvolává emocionální reakci), ale i zkratky jako například „kk“ (ok), „cc“ (čau čau) nebo „idk“ (I don‘t know, tedy nevím). Ostatně jejich jazyk jsme se vám pokusili přiblížit pár týdnů zpátky.

Vedle trávení času na sítích se ale děti v pubertě stále baví i mezi sebou naživo, čímž tráví mnoho společného času. Občas přitom sledují Stranger Things, občas zajdou na Bubble Tea, občas si jdou i zasportovat. A co dalšího? Pokud se chcete otestovat, jak dobře znáte životy svých potomků v pubertě, vyzkoušejte si náš kvíz.

Mohlo by se vám líbit

Puberťácký slovník aneb Jak porozumět vašim dospívajícím potomkům

S dětmi, které se právě překlopily do období pubescence, může být někdy složité se pochopit. A to nejen kvůli tomu, že dospívají a hledají svou identitu, ale jednoduše kvůli jazykovým bariérám. Člověk má pocit, že by na jejich mluvu občas potřeboval překladatele. A tím chceme být my dnes pro vás.
marianne.cz
Zdroj článku