Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Většina matek se shoduje na tom, že výchova dětí je jedním z největších a nejnáročnějších úkolů, kterým čelí, a proto ne vždy si lze udržet čistou hlavu a nevybouchnout. Moderní přístupy k výchově zdůrazňují lásku, pochopení a respekt. Proč tedy křik ani násilí na děti neplatí?

Veronika Zvonková | 19. 05. 2024

V minulosti tento způsob výchovy byl zcela běžný, proto se najde i v dnešní době mnoho oponentů. Studie však uvádí, že křik a násilí mohou vážně poškodit psychiku a značně negativně ovlivnit duševní rozvoj dětí.

Negativní dopad na psychiku dítěte

Děti, které jsou často vystaveny těmto formám trestu, mohou trpět úzkostí, nízkým sebevědomím a depresemi. Takové metody mohou také narušit jejich schopnost navazovat zdravé vztahy, důvěřovat ostatním lidem, a tím tak negativně ovlivnit jejich dospělý život.

Násilí plodí násilí

Děti, které jsou vychovávány za pomoci křiku a fyzických trestů, mají vyšší pravděpodobnost, že samy budou v budoucnu využívat násilí jako způsob řešení konfliktů. Učí se tak, že agrese je přijatelným způsobem komunikace, což může vést k problémům v jejich budoucích mezilidských vztazích.

Mohlo by se vám líbit

Pololetní vysvědčení je tu. Děti neodměňujte, ani netrestejte!

Vysvědčení je i v dnešní době stále strašákem mnoha dětí. Na konci ledna se blíží to pololetní a psycholožka Šárka Míková doporučuje nedávat mu příliš velkou váhu. Přesto doporučuje na něj nějak zareagovat. Jak je to správně?
marianne.cz

Křik a násilí narušují vztah mezi rodičem a dítětem

Vztah mezi rodičem a dítětem by měl být postaven na vzájemné důvěře a respektu. Křik a fyzické tresty mohou tento vztah narušit a vytvořit mezi rodičem a dítětem bariéru. Děti, které se bojí svých rodičů, jim nebudou důvěřovat a přestanou se na ně obracet s osobními problémy a strachy.

Jak řešit konflikt bez křiku a fyzických trestů?

Existuje mnoho jiných a efektivnějších způsobů, jak řešit konflikty s dětmi, a které zároveň podporují jejich zdravý duševní vývoj.

Chvalte děti a dejte jim pocit důležitosti

Je důležité děti chválit. Samozřejmě děti nepochválíte, pokud vylijí borůvkovou šťávu na bílý koberec, ale je potřeba ujasnit jim, že i když udělají chybu, neznamená to, že je máte o něco méně ráda. Děti je potřeba chválit průběžně a zajímat se o jejich názor. To je cesta nejen k prohloubení důvěry a zlepšení komunikace mezi vámi, ale také pro rozvoj jejich sebevědomí. Místo křiku a pohlavků je dobré si tak trochu zahrát na detektiva a klást otázky:

„Proč jsi vylil to pití? Spadlo ti to?“

„Už jsem ti přece říkala, že musíš dávat větší pozor. Jsem moc smutná, protože teď máme zbytečně zničený koberec. Líbí se ti, jak teď vypadá?

„Dobře. Vidím, že je ti to taky líto. Omluva se přijímá. Nedá se nic dělat, ale udělejme to tak, že pro příště budeme pití nechávat v kuchyni. Nechceme to tady mít zničené a špinavé, nebo ano? A teď pojď, společně to uklidíme.“

Budování rodičovského respektu podle Nevýchovy netkví v tom, že se vás děti bojí, ale v tom, že vám můžou důvěřovat a spolehnout se na vás v každé situaci.

Mohlo by se vám líbit

Křičíte na děti? Vědecká studie ukazuje, jaké to má dopady na vývoj vašeho dítěte

Přemýšlíte o nějakém novoročním závazku, který si chcete dát jako rodič? Možná by stálo za to ztišit hlas…
marianne.cz

Komunikujte a vysvětlujte

Pokud se děti bezhlavě řítí do silnice, ačkoliv jste několikrát opakovala, že se musí nejdříve rozhlédnout, je těžké si zachovat chladnou hlavu. Aby však danou situaci pochopily a dokázaly se pro příště zachovat jinak, je potřeba jim vysvětlit, co se stalo a proč jste případně reagovala s křikemJak uvádí i web Nevýchova, pokud dáte dětem pocit pochopení, bezpečí a přijetí navzdory chybě, kterou udělaly, příště budou vědět, jak se zachovat správně.

Snažte se vždy mluvit s dětmi o jejich pocitech a problémech. Naslouchejte jim, buďte empatická a snažte se představit si sebe samotnou na jejich místě. Pomůže vám to lépe pochopit jejich chování a tím i následně přizpůsobit vaši reakci. Je důležité děti vždy upozornit na to, že dělat chyby je běžnou součástí života, ale je potřeba se z nich poučit.

Info ikona
Rodič a dítě

Buďte jim příkladem

Podle Nevýchovy je též důležité ukazovat správnou cestu tím, že sama budete dělat to, co považujete za správné. Stejně tak jako na dospělého člověka má vliv prostředí, ve kterém se pohybuje, není tomu jinak ani u dětí. Je zbytečné zakazovat jim mluvit sprostě, pokud sprostá slova slyší od rodičů, kteří se baví s přáteli. Je zbytečné vyčítat jim, že nevnímají, co jim máma říká, pokud ona neposlouchá jejich důležité vyprávění o tom, co se dneska stalo ve školce. Děti kopírují chování rodičů, a proto je potřeba nejprve začít u sebe

Dlouhodobé benefity pozitivní výchovy

Děti, které jsou vychovávány v láskyplném a respektujícím prostředí, jsou obecně šťastnější a sebevědomější. Mají lepší sociální dovednosti a jsou schopny lépe zvládat stres a konflikty. I když často není jednoduché zůstat klidná, stojí za to snažit se pochopit vlastní emoce a naučit se s nimi pracovat. Přínosem je spokojenost celé rodiny, a především vás.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Děti a vysvědčení: Jak podpořit dítě, aby nemělo strach ho doma ukázat? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly

Děti a vysvědčení: Jak podpořit dítě, aby nemělo strach ho doma ukázat? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody