Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Přizvěte do svého rodinného života rituály. Víme, jak na to

Má vaše rodina nějaké rituály? Pokud kroutíte hlavou a přemítáte, jak vlastně takový rituál vypadá, nezoufejte. Malými krůčky lze do rodinného života přizvat několik drobných rituálů, které prohloubí vaše pouto s potomkem, a navíc se u nich leckdy skvěle pobavíte.

Všední odpoledne má v mnoha rodinách podobný nádech. Děti přijdou ze školy, „mrsknou“ školní aktovkou do kouta, hrají hry na počítači nebo mobilu a po vašem návratu z práce usedají k domácím úkolům. Po jejich splnění následuje večeře, sledování televize nebo youtubových videí a večerní hygiena. S troškou štěstí děti ulehají do postele bez mobilního telefonu a usínají. I když časové možnosti nám situaci neulehčují, měli bychom – jakožto rodiče – vnést do všedních dnů alespoň několik drobných rituálů, díky kterým zjistíme, co naše dítě právě prožívá, jak se mu daří nebo co ho aktuálně trápí.

Mohlo by se vám líbit

Jak by vypadaly děti Jennifer Aniston a Brada Pitta nebo Justina Biebera a Seleny Gomez?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by vypadaly děti Jennifer Aniston a Brada Pitta? Nebo Roberta Pattisona a Kristen Stewart? Své šedé buňky mozkové už nemusíte dlouze namáhat, umělá inteligence vám totiž přináší odpověď.
marianne.cz

Zeptejte se dětí

Nikde není psáno, jak váš podvečerní rituál má vypadat. Někteří rodiče můžou jít se svými dětmi na procházku a povídat si o uplynulém dni, jiní hrát deskové hry nebo vyrazit sportovat. Nejlépe uděláte, když se zeptáte svých dětí, co by během společného odpoledne chtěly dělat.

„Můj syn přišel se nápadem, abychom zavedli černou hodinku. Zbystřil jsem, odkud to má, říkal, že od babičky a že to je super. Moje první myšlenky směřovaly k babičce a vyhodnocoval jsem data, která znám. Babička nemá wifi, je hodně akční, klidně bude sedět u svíček a připraví až mystickou atmosféru, což děti láká. Moje první dotazy směřovaly k synovi, jak si to celé představuje. Odpověď byla rychlá, prostě si večer sedneme, zapálíme svíčku a budeme si povídat,“ vzpomíná Petr Pavlík z 3D Solutions a dodává, že s novým rodinným rituálem začali pozvolna. „Domluvili jsme si termín a čas a čekali, co se bude dít. Připravil jsem svíčku, vypnul wifi, sebral telefony a čekal až se sejdeme. Kupodivu, nikdo to nebral až tak vážně. Já ano, takže se ‚černá hodinka‘ uskutečnila, byla hodně zvláštní. Časem se to stalo rituálem a začalo něco, co si pamatuji z dřívějších dob jako normální,“ vypráví o jejich rodinném rituálu.

Po malých krůčcích

Je jedno, jestli je vašemu dítěti pět nebo jedenáct let. Pokud jste do této chvíle rodinné rituály opomíjeli, rozhodně se vyplatí, když s jejich zaváděním budete postupovat po malých krůčcích. Podvečerní hraní deskových her můžete zařadit do vašeho týdenního plánu pouze na pátek, stejně tak zmiňovanou černou hodinku můžete zprvu zkrátit na „černou půlhodinku“. Jednoduše řečeno nezapomeňte, že v první řádě jde o to, abyste se svým dítětem strávili kvalitní čas. Naopak není žádoucí, aby rodinné rituály v dětech vzbuzovaly pocit povinnosti nebo nudy. Věříme, že dříve nebo později objevíte „vlastní“ rituály, které budou odpovídat životnímu stylu vaší rodiny.

Mohlo by se vám líbit

Dětí s opožděním řeči přibývá. Jak rozmluvit "nemluvky"?

„To, že dítě málo nebo špatně mluví, může mít celou řadu důvodů. Čím dříve je jakékoliv vývojové zpoždění podchyceno, tím lepší je šance na nápravu,” říká speciální pedagožka Marina Šimanová, která je vedoucí speciálně pedagogické a rodinné poradny Pohodová rodina. 
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci