Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Prvorozený, prostřední nebo nejmladší? Vědci odhalili, jaký je rozdíl v povaze sourozenců

Je lepší být nejmladším, prostředním nebo nejstarším dítětem? To je otázka, kterou si pokládají nejen sourozenci a rodiče, ale také vědci. Zdá se ale, že vědecká obec na tuto spletitou otázku konečně našla odpověď.

Zatímco prvního potomka úzkostlivě hlídáte, vaříte mu z bio zeleniny a každý den vyváříte látkové pleny, s příchodem druhého miminka začnete uctívat příkrmy ve skleničkách a jste ráda, když si z obchodu přivezete balík jednorázových plen. Rozdíl mezi výchovou prvorozeného potomka a jeho mladšího sourozence se následně podepíše i na samotném chování dítěte. Tohle tvrzení alespoň zastávají vědci, kteří přišli s osobnostními rysy, které jsou příznačné pro nejmladší, prostřední a nejstarší děti

PRVOROZENÉ DÍTĚ

Vědci z University of Illinois si vzali pod drobnohled 377 000 školáků, kteří měli sourozence. Následně zjistili, že nejstarší sourozenci jsou extrovertnější, příjemnější a často i svědomitější než jejich mladší brácha či ségra. K podobnému závěru dospěla také studie Institutu pro sociální a ekonomický výzkum University of Essex, která nejstaršího sourozence popsala jako nejambicióznějšího člověka z rodiny. Vypadá to, že prvorozené děti mají v čáře života vepsaný úspěch. Také průzkum z roku 2007, který uveřejnil Insider, ukázal, že u prvorozených je o 55 % vyšší pravděpodobnost, že založí společnost nebo budou jinou formou podnikat. 

V kostce to tedy znamená, že nejstarší sourozenec je extrovertní, milý, svědomitý, chytrý a organizovaný. To není špatné skóre, že?

Info ikona
Sourozenci

PROSTŘEDNÍ DÍTĚ

O prostředních dětech se často mluví jako o outsiderech, kterým se nedostává pozornosti  rodičů. V jistém ohledu je toto tvrzení pravdivé, avšak to neznamená, že z prostředních dětí vyrostou špatné osobnosti. "Přestože jsou prostřední děti lehce zanedbávané, v dlouhodobém hledisku z toho můžou těžit. Stávají se samostatnějšími, myslí mimo krabici, necítí tlak k přizpůsobení se, a především jsou empatičtější," tvrdí Katrin Schumann, autorka knihy The Secret Power of Middle Children. Zároveň jsou prostřední děti týmovými hráči, kteří oplývají trpělivostí a důvtipem. 

Mohlo by se vám líbit

Jak se oblékají nejstylovější maminky a jejich děti?

Na blížící se oslavu Dne matek jsme vybrali nejlépe oblečené rodiče a jejich ratolesti.
elle.cz

NEJMLADŠÍ DÍTĚ

Ruku na srdce, nejmladší děti disponují velkou výhodou. Zatímco jejich dva sourozenci měli pevně nastavené hranice, nejmladší děti si častokrát dělají to, co se jim zlíbí. To potvrzují i vědci z univerzit v Readingu a Birminghamu, kteří tvrdí, že nejmladší děti mají mentalitu rebelů. Benjamínci se jednoduše nebojí riskovat, jsou nekonvenční a dobrodružní. Podle studie YouGov se nejmladší sourozenci považují za pohodovější a veselejší lidi než jsou jejich starší sourozenci. „U mladších sourozenců je větší pravděpodobnost, že budou zábavnější a uvolněnější,“ poznamenali vědci pro Stylist

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí