Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Vychovávejte své děti tak, jak to dělají v Nizozemsku

Inspirujte se tím, jak své děti vychovávají rodiče v zemi, kde děti patří mezi nejšťastnější a nejodolnější na světě. Nahlédněte do tajů nizozemské výchovy.

Iva Hadj Moussa | 22. 09. 2023

Nizozemská školní a dětská psycholožka Veronique van der Kleij za svou praxi pozorovala spoustu výchovných stylů v mnoha kulturách. Přestože každý výchovný přístup má podle ní své výhody, na tom nizozemském určitě něco je: podle výzkumu jsou děti právě tohoto národa hodnoceny jako nejspokojenější na světě. „To mě přimělo přemýšlet o tom, co tady děláme jinak, abychom vychovali odolnější a šťastnější děti,” říká psycholožka. Dala dohromady několik věcí, které holandští rodiče zásadně NEDĚLAJÍ. Publikoval je server cnbc.com.

Mohlo by se vám líbit

„To, že děti nevedeme k samostatnosti, je průšvih,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová

Proč se děti, které jsou stále pod kontrolou rodičů, nenaučí být samy se sebou a improvizovat? Proč je špatně, že nemají možnost poučit se z vlastních chyb? S psychoterapeutkou Evou Labusovou jsme si povídaly o dětské samostatnosti a zodpovědnosti.
marianne.cz

1. Nikdy nevozíme své děti do školy, když mohou jezdit na kole

Děti se v Nizozemí učí jezdit na kole velmi brzy. Do školy či na kroužky jezdí každý den a za každého počasí. Jízda na kole je jakousi metaforou života: bez ohledu na to, jakým překážkám čelíte, je dokážete překonat. Jízda na kole zároveň děti učí samostatnosti. Rodiče důvěřuji tomu, že devítileté až desetileté děti cesty na kole zvládnou. Právě svoboda a sebedůvěra pomáhá mladým lidem vyvinout se v autonomní a soběstačné dospělé.

2. Nehlídáme své děti přespříliš

Je velmi běžné vídat holandské děti volně pobíhat na dětském hřišti bez přílišného dohledu. Tyto děti jsou totiž odmalička vedeny k tomu, aby co nejsvobodnějším způsobem prozkoumávaly okolí, věřily samy v sebe a po případném pádu se vzpamatovaly samy, aniž by okamžitě běžely hledat útěchu k mámě či tátovi.

3. Nikdy nepracujeme více než 40 hodin týdně

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč jsou Nizozemci tak spokojeným a uvolněným národem, je to, že kladou velký důraz na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Studie z roku 2021 zjistila, že téměř polovina lidí v Nizozemsku má práci na částečný úvazek. Nizozemští otcové si také berou každý týden alespoň jeden den volna (“papaday”), který mohou trávit se svými dětmi. Mít vyhrazený čas volna znamená více prostoru pro aktivity s dětmi, sport, nebo prostě čas navíc, kdy si odpočineme a nabereme síly.

Mohlo by se vám líbit

Vzdalování se mezi dětmi v pubertě a jejich rodiči. Jak mu zabránit?

Děti v pubertě se mohou stáhnout do sebe, přestat se rodičům svěřovat a domácnost se snadno může proměnit v prostor věčných hádek, nastavování pravidel a jejich neustálé porušování. Podle psychologů a nedávných studií, které vytvořili, přitom stačí následovat tři jednoduché kroky, díky kterým si můžete se svými dětmi udržet blízkost, mít náhled do jejich života a zároveň jim dopřát osamostatnění, které potřebují.
marianne.cz

4. Alespoň jednou denně jíme společně

Nizozemští rodiče si velmi dávají záležet na tom, aby si s dětmi dopřáli alespoň jedno společné jídlo. U něj si s dětmi povídají. Právě tento pocit propojení zlepšuje duševní zdraví všech členů rodiny a přispívá k tomu, aby děti byly citově vyrovnanější.

5. Nebojíme se určité struktury

Holandské děti mají určitý denní rozvrh, který umožňuje předvídatelnost a stabilitu. Aby děti prospívaly, potřebují určitou strukturu, ke které patří i dostatek času na spánek a odpočinek. Tato forma vedení zahrnuje i určité autoritativní vedení rodičů.

6. Nikdy dětem neříkáme, že rodič má vždy pravdu

Nizozemští rodiče chtějí, aby se děti cítily slyšené a viděné. Zapojují je proto do rozhodovacích procesů, a to už od útlého věku. Tímto způsobem se děti učí vyjednávat a stanovovat si své osobní hranice. Rodiče se ptají na názory dětí a skutečně jim naslouchají. Podporují tak mimo jiné to, že si dítě vybuduje pevnou sebehodnotu.

7. Nebojíme se diskutovat o nepříjemných tématech

Rodiče v Nizozemsku se neobávají otevřeně mluvit o drogách, sexu nebo genderu. Přijímají své děti takové, jaké jsou, a naslouchají jejich potřebám. Nejzásadnější je pro ně to, aby z jejich potomků vyrostli sebevědomí a vyrovnaní dospělí.

Mohlo by se vám líbit

7 věcí, které by si mámy měly připomínat každý den

Být mámou není jednoduché. Některé věci si však můžeme ulehčit. Na co bychom měly myslet každý den?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Rodina a děti
Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Rodina a děti
Fotbalová vášeň

Fotbalová vášeň

Rodina a děti
Jak vychovat malého šampiona?

Jak vychovat malého šampiona?