Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Zoubky jako perličky aneb Jak na správné čištění zubů u dětí

Pokud je pro vás čištění zubů s dětmi trápením, nebo v téhle oblasti tak trochu tápete, máme pro vás dobrou zprávu. Podívali jsme se na toto téma se zubní lékařkou Martinou Černíkovou, která se několik let věnovala školení o správném čištění zubů u dětí.

Tereza Čaladi | 4. 04. 2023

Děti a čištění zubů je jedno velké téma samo o sobě. Obvykle nechtějí, aby jim někdo strkal kartáček do pusy. Když už, tak ho chtějí spíše žvýkat, než si s ním své zuby čistit. A pro některé rodiče to může být noční můra. Jaký je tedy ten nejlepší postup, pokud chcete, aby vaše dítko mělo zuby jako ze škatulky, ale zároveň se při čištění zubů netrápilo? Pojďme si to vzít od základů.

Kdy a jak začít

S čištěním by se u dětí mělo začít od prořezávání prvního zoubku. Už na prvních zoubkách totiž vzniká plak. „Cílem je kartáčkem pravidelně očisťovat celý povrch zubu tak, aby na něm nezůstal žádný plak. Vyzrálý plak, který způsobí kaz, vzniká na zubu po více než 24 hodinách,“ říká zubní lékařka Martina Černíková. Obecně je podle ní ideální čistit zuby dvakrát denně – ráno a večer, ale důležitější než frekvence čištění je kvalita, kterou je nutné zajistit správným dočišťováním zubů rodičem.

Hned na začátku je dobré mít dva kartáčky. Jeden, se kterým si bude vaše dítě čistit zoubky samo, a druhý, se kterým budete jeho zuby dočišťovat vy. Nejmenší děti kartáček jen žvýkají a hrají si s ním, a tak je poté nutné správně dočistit zuby kartáčkem od rodiče. Pro řádné dočištění, kde rodič musí vidět do úst dítěte, je přitom ideální poloha, kdy dítě leží na klíně rodiče – tedy jako na zubařském křesle. První kartáček pro dočišťování můžete zvolit takzvaný jednosvazkový kartáček, který má malou hlavičku a dobře se s ním manipuluje v pusince dítěte. Není chybou koupit dětský kartáček určený věkem, hlavním parametrem je menší hlavice a rovně střižená vlákna. To je důležité i u starších dětí. Nikdy nekupujte silikonový prsťáček, který není schopen očistit zub od plaku a je vhodný maximálně pro masírování dásní při obtížném prořezávání zubů,“ doplňuje lékařka, která se roky věnovala školení o správném čištění zubů a prevenci ve školkách.

Klasický kartáček, či elektrický?

Nedá se říct, který je lepší. Podle námi oslovené odbornice je v pořádku používat oba, pokud rodiče, či starší děti, které jej používají, ví, jak na to. Technika čištění se od klasického kartáčku totiž liší. S jejím naučením ovšem může pomoci dentální hygienistka.

Je potřeba používat mezizubní kartáčky?

Ano. „Pokud se sousední zoubky dotýkají a tvoří bod kontaktu, tak je nutné začít čistit mezizubními pomůckami. Nezáleží na věku dítěte a je možné, že již se dvěma nebo čtyřmi zoubky budete muset začít čistit i mezizubní prostory. Obecně platí, že kam se vejde mezizubní kartáček, tam s ním čistěte. Pokud se například mezi přední zuby nevejde ani nejmenší velikost, čistěte expandující zubní nití či takzvaným flosspickem – nití na držátku,“ vysvětluje doktorka Černíková, která v současné době působí v zubním centru DentPra.

Mohlo by se vám líbit

Epidemie krátkozrakosti: Podle oční lékařky bude v roce 2050 polovina populace krátkozraká

Kolik hodin denně „žijete“ před monitorem počítače nebo displayem mobilního telefonu? A kolik času stráví před zářící obrazovkou vaše děti? Moderní technologie jsou sice skvělým pomocníkem, ale bohužel s sebou přináší i řadu zdravotních problémů – například myopii, tedy krátkozrakost.
marianne.cz

Co dělat, když se dětem do čištění nechce

A nakonec je tu pro mnohé onen kámen úrazu. Rodiče mohou znát perfektně správnou techniku čištění zubů a být vybaveni těmi nejlepšími kartáčky, ale když na to dojde, jejich dítě semkne rty a odmítá si zuby vyčistit. V tu chvíli je potřeba zapojit fantazii. „Není dogma čistit zuby ráno a večer a pokud to nejde, nečistit. Rodiče musí být často kreativní, jestliže chtějí zuby vyčistit dobře, což by mělo být jejich prioritou. Základem je mít zub bez plaku a je téměř jedno, jestli se odstraní večer nebo v jinou denní dobu. Můžete vyzkoušet pořádně vyčistit zuby například v čase, kdy ještě dítě není unavené. Také není nutné čistit zuby v koupelně. Starším dětem můžete u dočištění pustit pohádku, nebo je motivovat tabulkami, kde si sami za každé čištění nalepí samolepku a po splnění celého týdne dostanou malou odměnu. Mimo to návštěva dentální hygienistky může dítě zbavit obav z návštěvy zubní ordinace, pomoci nacvičit správnou techniku čištění zubů, ale i předat velkou dávku motivace pro děti i rodiče,“ uzavírá MDDr. Martina Černíková.

Pomoci může i výběr zajímavého kartáčku – zvolte takový, který dítě zaujme, ať už barvou, obrázkem či svícením; volba pasty s dobrou příchutí – tou je taková, která dítěti nebude v puse vadit; nebo společné čištění zubů – děti vždy baví napodobování dospělých. Zároveň pokud vás nebudou chtít nechat vyčistit jejich zuby, můžete je nechat vyčistit ty vaše, potom možná lépe povolí. A pokud chcete, aby si vydržely čistit zuby déle než často skloňované dvě minuty, můžete například vyzkoušet čištění zubů po dobu hraní nějaké písničky.

Pomůcky pro čištění zubů
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Člověk by se v žádném věku neměl stydět za svůj úsměv. A rovnátka mu s tím mohou pomoci

Možná máte jako mnoho lidí spojena rovnátka s dospívajícími dětmi. Pravdou ale je, že na jejich nasazení není nikdy pozdě.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme