Jak vy pomáháte své ženě být ženou?
Snažím se jí pomáhat ve věcech, o kterých si myslím, že by se o ně měl starat muž. Od zajištění domácnosti z ekonomického hlediska po operativní věci, jako jsou auta, opravy, dům a tak dále. Jsem tu pro ni, když potřebuje jakoukoli formu opory. Ona má pak prostor postarat se o rodinu a realizovat se, protože vede jógové studio. Zároveň je ale potřeba uhlídat si své hranice a naplnit i své vlastní potřeby tak, abych měl z čeho dávat a měl energii být oporou.
Vystudoval jste klasickou medicínu na lékařské fakultě, ale vydal jste se cestou funkční medicíny. Co to vlastně je?
Funkční medicína se zabývá chronickými civilizačními nemocemi. Snaží se odhalit kontext jejich vzniku a hledá cesty, jak je řešit a případně i vyřešit. Myslí si, že neexistují nevyléčitelné nemoci, ale jen nevyléčitelný pacient. Tedy že organismus se za určitých okolností umí uzdravit, ale samozřejmě že to není snadné a že se to nepodaří všem, protože jejich léčení není tak jednoduché. Funkční medicína používá klasické praktické přístupy západní medicíny – například různé testy – a samozřejmě spolupracujeme s dalšími lékaři pacienta.
Takže klasická západní a funkční medicína se navzájem nevylučují, mohou fungovat společně?
Ano, spolupráce je velmi žádoucí a je to mým snem. Bohužel momentálně je to spíš tak, že klient je vyšetřen klasickým lékařem a k nám se pak přijde jen doptat, jestli existují i jiné možnosti léčby a jestli jeho problém opravdu nelze řešit jinak než celoživotním braním léků.
Takže brát léky není správné řešení?
Nejsem proti lékům, ale myslím si, že by měly být používány po co nejkratší dobu a k tomu by se mělo hledat řešení, jak se uzdravit. Beru je vlastně jako úžasný čarovný nástroj. Je to nejlepší aktivátor víry, co byl zatím vynalezen. Nikdo nepochybuje o tom, že vás po ibalginu přestane bolet hlava. Jsem přesvědčený, že v tu chvíli, co tu růžovou pilulku vkládáte do úst, vaše vědomí dostane instrukci „přestaň bolet, hlavo“ a ona přestane. Ale ne pouze z důvodu těch 500 mg ibuprofenu, ale z důvodu, že vědomí vyšle tenhle signál. Bohužel jsou léky ve velké míře nadužívány.
Často uvádíte, že to, co nás uzdravuje nejlépe, je právě zmíněná víra. Co přesně si pod tím představit?
Víra je jeden z nejsilnějších hybatelů v našich životech. To, čemu věříme, se nám opravdu děje. A proto nejvíc na systému klasické zdravotní péče kritizuju komunikaci lékařů s pacienty.
Co je na ní špatně?
Zapomněli jsme, jakou sílu má slovo. Když vám autorita, které věříte, například lékař, řekne, že se nikdy neuzdravíte, tak se opravdu nikdy neuzdravíte, pokud jste tomu uvěřili. Potřebujeme pochopit, jak to funguje, a vzít si víru zpátky. Věřit, že se mohu uzdravit, mít zdravý vztah, rodinu, práci, hojnost, peníze. Jenže to nelze tak jednoduše předat. Je to cesta k vnímání, kým skutečně jsme a jakou máme vlastní moc. Pokud ji odevzdáme jiným, předáme s ní tak i svoji zodpovědnost a celý život můžeme strávit v roli oběti: rodičů, genů, nadřízených, partnerů nebo boha, který nás trestá za hříchy, nebo lékařů, kteří mají naše zdravotní problémy vyřešit. Největší problém je, že lidé svou veškerou víru delegují na jiné. Pak jsou závislí na tom, co tyto autority programují a co jim předávají.
Všechno, co říkáte, jsou silná sova. Kvůli tomu, že svým přístupem jdete proti proudu a zajetým principům, se často setkáváte s kritikou. Jak se s ní vyrovnáváte?
Dlouhou dobu mě to dost drtilo. Pak jsem zjistil, že jsem měl tzv. syndrom hodného chlapce. Chtěl jsem se všem zavděčit, myslel jsem si, že když se budu s čistým svědomím snažit pomáhat lidem, tak se ke mně všichni budou chovat hezky, což byla velmi naivní představa. Teď komentáře na sociálních sítích víceméně nečtu a jen si jedu svou linku. To jsem já, ať si s tím dělá každý co chce. Já se vědomě nesnažím nikomu ublížit, naopak, jen sdílím to, k čemu jsem si došel, to, kým jsem, a jestli se to někomu nelíbí, tak je to jeho problém. Takže se v tom zkrátka snažím nebabrat.
Zmínil jste, že funkční medicína hlásá, že neexistují nevyléčitelné nemoci. S jakými nemocemi k vám lidé nejčastěji chodí?
Je to například onemocnění štítné žlázy, roztroušená skleróza, Crohnova choroba, cukrovka, vysoký krevní tlak. A pak jsou to případy, kdy člověk ani nemá žádnou závažnou diagnózu, ale necítí se dobře a u klasického lékaře se na nic nepřijde, protože všechny testy jsou v pořádku. Jsou to takové ty opakující se diskomforty – bolesti břicha, hlavy, zad, únava, emoční nestabilita, často u žen poruchy cyklu nebo početí. Všechny tyto nemoci kopírují to, co se děje ve společnosti. Je důležité říci, že u nás na klinice neléčíme nemoci, ale podporujeme lidi na jejich cestě ke zdraví a to je velký rozdíl