Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

„Herectví a jógu spojuje dech,“ říká v rozhovoru Petra Špindlerová

Info ikona
Petra Špindlerová

Petru Špindlerovou můžete znát nejen z televizních obrazovek, ale také z jógových studií. Jaká byla její cesta k józe? A proč bychom k tomuto cvičení měli vést také své děti?

Říká se, že jóga není jenom cvičení, ale životní styl. Vnímáte to stejně? A jakým způsobem praktikujete jógu mimo jogamatku?

Přesně tak. Snažím se kompletně aplikovat do svého každodenního života jógové desatero.

Jste herečka i lektorka jógy. Mají tyto dvě, na první pohled odlišné, disciplíny něco společného?

Pro mě je to dokonalé spojení. Na jedné straně aktivita a na druhé klid. Je to skvělý balanc. Jako den a noc. Ale jednu věc mají společnou, a tou je dech. Pro obojí je to základ.

Některým lidem trvá déle, než si k józe najdou cestu. Jak jste to měla vy? Byla to láska na první pohled? 

Nebyla to láska na první pohled, hledaly jsme k sobě cestu. A až po vzájemném oťukávání jsme zjistily, že bez sebe nemůžeme žít. V současné době existuje spousta stylů jógy, tak je potřeba si jen vybrat ten svůj. Ten, co vás bude nejvíc oslovovat.

Na konci května jste vydala knížku Sárí a džíny, která popisuje váš jógový příběh a nechybí kapitoly o Indii, kterou jste několikrát navštívila. 

Není to úplně jógový příběh. Jsou to příběhy o mém cestování po Indii, ať už sama nebo s dětmi, proložené jógou.

Existuje rozdíl mezi „evropskou“ a indickou jógou?

Určitě. V Indii se víc učí ta tradiční klasická jóga.

Je knížka určena jenom pro milovníky jógy, nebo si na své přijde každý čtenář?

Myslím, že si tam každý může vybrat. Někoho zaujme cestování a třeba ho inspirují místa, kde jsem byla. Jiný tam objeví něco z indické mytologie. Na některých kapitolách jsem totiž spolupracovala s mojí kamarádkou indoložkou. A milovníci jógy tam najdou kromě toho i sestavy na cvičení a dechové techniky.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Četla jsem, že na některých základních školách v Nepálu je jóga součástí školních osnov. Co jóga přináší dětem? A vedla jste k józe také své děti?

To je krásné, snad se to podaří jednou i u nás, a kromě tělocviku bude na rozvrhu i jóga. Pro děti musí být hravá, aby je bavila. Kromě správného držení těla jim pomůže i se soustředěním, což ocení při učení. Je velkým pomocníkem při odbourávání stresu a tlaku na výkon, kam je naše společnost, někdy až příliš, orientovaná.

Vedla jste k józe také své děti?

Ano, moje děti se mnou cvičí dokonce dodnes. A občas se i stane, že někdo z nich přijde a řekne: “Mami, pojd’ si zacvičit.“

Jaký typ jógy cvičíte nejraději? 

Postupem času jsem se dopracovala k pomalejším stylům. Hathu si ted’ moc užívám. Soustředit se na každý jednotlivý pohyb spolu s dechem. Ale sem tam si dám i něco dynamičtějšího.

A zkoušela jste například i hot jógu?

Na hot józe jsem bylu u mé kamarádky, co ji učí. Byla to zajímavá zkušenost. Já mám teplo velmi ráda.

Jste spoluzakladatelka nadačního fondu YogaHelp. Co je vaší misí?

Sponzorujeme nebo sami organizujeme lekce pro ty, kteří jógu potřebují a nemohou si ji dovolit. Při dnešních náročných časech se stává pro někoho nedostupná. Jóga chce pravidelnost. Jednorázové cvičení nic neřeší. Proto například v Centru Černý Most máme dvě pondělní lekce pro děti celý rok, s výjimkou prázdnin. Podle jejich návštěvnosti si troufám říct, že velmi oblíbené. Také sponzorujeme lekce v Bohnicích – Jóga pro nezávislost. A od září otevíráme lekci ve studiu Yogame, 60+.

Pokud by si čtenáři chtěli zacvičit s vámi jógu, kde vaše lekce najdou?

Ted’mají všichni skvělou možnost si zacvičit pravidelně každou středu (od června do konce září) v parku před západních vstupem do Centra Černý Most. Mám tuhle venkovní lekci moc ráda. A na stejném místě se bude konat Festival jógy, a to 18. června v sobotu, který pořádáme spolu s Centrem již čtvrtým rokem. Zde si mohou návštěvníci vyzkoušet ve čtyřech lekcích různé styly jógy se skvělými lektory, včetně obličejové jógy. Začínáme dopoledne v 10 hodin. A přijít může opravdu každý. Všechny tyto lekce jsou díky Centru Černý Most zadarmo.

Zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit

„To, čemu věříme, se nám opravdu děje,“ říká funkční lékař Jan Vojáček

Jan Vojáček (39) mění zavedené přístupy k našemu zdraví. Například tvrdí, že neexistují nevyléčitelné nemoci, jen je třeba změnit přístup k jejich léčbě pomocí funkční medicíny. V rozhovoru jsme si povídali nejen o ní, ale i o nerovnováze mužského a ženského světa. Jaký vliv má tato disharmonie na naše zdraví? A dá se to ještě napravit?
marianne.cz