Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Spisovatelka Kateřina Pantovič: „Píšu o životě a v něm se zkrátka smrt dříve nebo později objeví.“

Spisovatelka Kateřina Pantovič patří k vyhledávaným autorkám, které píší s lehkostí a humorem. Aktuálně na pultech knihkupectví můžete najít rovnou dvě její novinky. Knihu pro děti s názvem Mína a náhodní kolemjdoucí a beletrii Josefíně všichni lžou. Jaký má Kateřina při psaní rituál? A kdy naposledy někomu zalhala?

V knížce Josefíně všichni lžou se střídá několik vypravěčů. Která z postav se vám psala nejlépe a proč?

Nejvíc mi k srdci přirostla dětská postava Josefína. Původní záměr dokonce byl, že by v knize měla prostor jenom ona, ale nakonec jsem se bála jednostranného dětského pohledu, především proto, abych nemátla čtenáře a nemysleli si, že čtou knihu pro děti.

V knize je plno malých a někdy i milosrdných lží. Kdy naposledy jste vy někomu zalhala?

Snažím se lžím vědomě vyhýbat právě proto, aby je za standard nepřijaly moje děti. Jednu lež mám ale hluboce zakořeněnou, až jsem jí začala sama věřit, a sice že jsem nejstarší dceru měla ve dvaceti. Ve skutečnosti to bylo o pár měsíců dřív.

Jde o vaší druhou knížku pro dospělé, ve které se objevuje téma smrti. Patříte k lidem, kteří rádi bortí tabu okolo smrti?

To vůbec ne. Není to záměrné. Píšu o životě a v něm se zkrátka smrt dříve nebo později objeví.

Máte nějaký speciální rituál při psaní knih?

Čtu si některé pasáže nahlas a většinou si i vybavím, jakou muziku jsem při psaní poslouchala. Jsou to většinou jen skladby beze slov, aby mě slova nerušila.

Mohlo by se vám líbit

Kristýna Trpková: Nikdy jsem neplánovala být spisovatelkou

Je jí 27 let, má tři malé děti, během necelých tří let vydala tři detektivní romány a hned za ten první získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. Kdo je Kristýna Trpková a kde bere inspiraci ke svým příběhům?
marianne.cz

Pokud se nemýlím souběžně jste psala knihu Josefíně všichni lžou a Mína a náhodní kolemjdoucí. Jak se stane, že naráz píšete dvě knihy? 

Mýlíte, Mínu jsem začala psát až po dokončení Josefíny. Je pravda, že jsem si dala asi jen týdenní přestávku. Přivedla mě na to moje editorka, která říkala, že se jí pasáže z Josefínina pohledu moc líbily a přijde jí, že dětem rozumím. To úplně nevím, moje vlastní by asi měly nějaké námitky, ale najednou jsem dostala chuť si napsat pohádku a vyvázat se z těžkých vztahových témat. To se ale vlastně taky tak úplně nepovedlo.

Kdo jako první čte vaše knihy?

Vlastně moji nejbližší, ale jen když si o to řeknou. Není to zas takové privilegium, protože samozřejmě očekávám, že se do četby vrhnou hned a dostanu zpětnou vazbu.

Při čtení knihy Josefíně všichni lžou mě bavilo, že byl příběh svižný. Je to dar, nebo příběh přepisujete tak dlouho, dokud hezky neodsýpá?

Jsem přepisovačka. Moje editorka by vám jistě potvrdila, že ode mě dostává text čistý a opravujeme minimum. Dokonce trpím, když musím ubrat nebo naopak přidat slovo do věty kvůli finálnímu zlomu. Mám pocit, že to větě naruší rytmus a hraje pak trochu falešně.

Jakou knihu aktuálně čtete?

Zrovna jsem zaklapla knihu Nebe o šikaně na japonské základní škole. Nebyla to úplně rozumná volba na konec prázdnin. Nechce se mi teď děti do školy posílat.

Mohlo by se vám líbit

Spisovatelka Michaela Klevisová: Vyhýbám se klišé

Patří k nejprodávanějším autorkám v České republice. Jak se Michaele Klevisové (47) žije s přídomkem královna české detektivky? A kde hledá inspiraci na nové kriminální zápletky?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme