Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Bez alkoholu nejsem schopná fungovat. Je to i váš případ?

No schválně – kolik toho týdně vypijete? Jednu, dvě, tři skleničky vína, nebo je to dokonce několik lahví? Pokud spíše to druhé, měla byste se nad sebou zamyslet, aby se alkohol nestal vaší cestou do pekla.

Redakce Marianne | 2. 10. 2013


Zní to možná tvrdě, ale ať chcete nebo ne, alkohol zabíjí. Pomalu, ale jistě. Obecně však platí, že i když žena pije moc a začíná jí to škodit, subjektivně je přesvědčená, že je její pití v pořádku a že jí nevadí, neškodí a neubližuje. A v tom je ten háček. Jakmile začnete ztrácet náhled na realitu, tedy to, jak to s vaším pitím doopravdy je, je to příznak začínající závislosti. Takže je docela možné, že to, že pijete přes míru, nemusíte poznat. Přitom okolí to vidí a vnímá – jen vy neustále trváte na tom, že se nic neděje.

Ženy alkohol hůře snášejí a také zpracovávají

Věděla jste, že ženy mají vrozenou schopnost hůře metabolizovat alkohol? A protože to tak je, mnohem rychleji je allkohol ‚dostane‘ na lopatky. Mají tedy šanci, že dříve než muži budou mít nemocná játra, slinivku atd. Otázkou je, proč vlastně ženy pijí a proč pijí častěji než kdysi.

Bez skleničky by byl život nezvládnutelný

Třicetiletá Jana pracovala na vysokém postu, a když pak neplánovaně otěhotněla, rozhodla se, že se brzy po porodu vrátí zpět do práce. Jenže nečekala, že toho na ni bude tolik – stres v práci, v rodině, péče o dítě, najednou neměla na nic čas a cítila se pod psa. Tak si dopřála jednu skleničku večer, postupně přidávala, a po pár měsících už potřebovala celou ‚sedmičku‘, aby se zklidnila. Když jí jednou manžel řekl, jestli už to trochu nepřehání, nejprve se urazila, ale potom si s hrůzou uvědomila, že má vlastně pravdu. Alkohol se už stal bohužel jejím hnacím motorem… Trvalo další měsíc, než si otevřeně přiznala, že svou závislost musí řešit – a to s odborníkem. Janě se to podařilo zvládnout, a dnes si nedá ani skleničku.

Přibývají ženy-pijanky na mateřské dovolené

Přestože neexistuje žádný průzkum, který by tohle tvrzení objektivizoval, MUDr. Petr Popov, specialista na léčbu alkoholové závislosti a primář Kliniky adiktologie 1. LF VFN v Praze, připouští, že takových žen skutečně přibývá. Velmi často totiž začínají pít proto, aby si ulevily při stresu, aby zvládly péči o domácnost. Ovšem také hodně často pijí tajně, aby je nikdo neviděl. „Žena-alkoholička je v naší společnosti předmětem ještě většího opovržení a odsuzování ze strany společnosti než muž-alkoholik,“ říká dr. Popov. Proto si ženy schovávají lahve do skříně za zimní svetry, do špajzu za zavařeniny a třeba i do pračky.

Jakou mají ženy šanci, když se začnou léčit?

Přesvědčit ženu, aby vyhledala odbornou pomoc, je běh na dlouhou trať. Za svůj problém s alkoholem se totiž mnohem víc stydí. I z tohoto důvodu je léčba žen-alkoholiček specifická. „Je třeba zohlednit skutečnost, že pro ženu je většinou, ve srovnání s mužem, obtížnější zvládat kromě svého zaměstnání také další povinnosti, související s rodinou, péčí o děti. A na to se také zaměřuje i psychoterapie a nácvik zvládání stresu v léčbě žen. Úspěšnost léčby je ale velmi slušná – na rozdíl od všeobecné představy, že efektivita léčby závislostí je velmi nízká,“ vysvětluje lékař. Chcete-li zjistit, jak na to jste s konzumací alkoholu, klikněte si na http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/586/2693/Test-pro-identfikaci-poruch-pusobenych-uzivanim-alkoholu-AUDIT-, kde najdete velmi rychlou odpověď. A buďte k sobě upřímná!

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Rodina a děti
Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Dům
Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Byt
Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Řemesla
Vesnické hospody sloužily k setkávání. Účel jejich zřizování byl ale původně jiný

Vesnické hospody sloužily k setkávání. Účel jejich zřizování byl ale původně jiný