Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Husa, víno a rohlíky – svatý Martin umí slavit

V neděli 11. 11. v 11 hodin 11 minut a 11 sekund se otevřou první lahve svatomartinského vína a na mnoha místech začnou oslavy na počest světce, který by měl podle tradice přijet na bílém koni.

Redakce Marianne | 7. 11. 2012

Odborníci slibují, že letošní víno bude vynikající. Tradičně se peče husa a martinské rohlíčky neboli martiňáky. Ochutnávat tyto speciality budete moct po celé České republice. Oslavy připravila města v mnoha krajích.

Proč slavíme?

Tradice svatomartinských oslav začala v 18. století, za vlády Josefa II. Neváže se tedy ke světci a pověsti o jeho životě. V listopadu končily úmluvy mezi čeledí nebo nájemci půdy a hospodářem, uzavíraly se nové dohody na nový rok. Majitelé vinic v tuto dobu chodili ke svým vinařům koštovat nové víno a podle toho, jak jim chutnalo, se rozhodli, zda jim smlouvu prodlouží. Když se shodli, měli hned co slavit.

Už od 15. století zasedala v tomto období chasa s pánem k jednomu stolu a společně si pochutnávali na huse. Hospodyně upekla vykrmeného ptáka a podle tradice nižší služebnictvo dostávalo křídla, aby při své službě bylo rychlé, jako kdyby létalo, vyšší služebnictvo pak stehna a zbytek patřil hospodáři. Pečou se i svatomartinské rohlíky, které jsou zahnuté jako podkovy. Ty pak neprovdané dívky rozdávaly chlapcům.

Vítání svatého Martina

V Blansku budou slavit od pátku do neděle. V zámeckém sklepení a v restauracích můžete ochutnat svatomartinské i svařené víno, v parku zabijačkové a uzené speciality. Organizátoři nezapomněli ani na doprovodný program.

Svatomartinské hody v Brně

Brňané netroškaří a oslavy naplánovali rovnou na sedm dní. Začnou samozřejmě v neděli jedenáctého, ale skládat hold svatému Martinovi budou až do 17. listopadu. Jestli se chcete přidat, vyrazte na náměstí Svobody. Lákají na víno, svatomartinské i regionální pochoutky, degustační husí menu v restauracích a v neposlední řadě folklorní a hudební vystoupení.

Svatomartinské hodování 2012 a Festival vína Český Krumlov

Ještě o den delší oslavy připravují na jihu Čech. V Českém Krumlově se budou oslavy konat poprvé, ale organizátoři se jich rozhodně nebojí. Akce začne v neděli na náměstí Svornosti, kde otevřou první lahve svatomartinských vín letošní sezony, po zbytek týdne pak můžete koštovat víno v místních restauracích. Další větší akce je naplánovaná na sobotu 17. listopadu. Bude se konat Zahradní slavnost vína s degustací vín, sýrů a uzenářskými specialitami.

Svatomartinské hody v Kutné Hoře

V Galerie Středočeského kraje, v jezuitské koleji, se bude degustovat více než 70 druhů vín a také různé úpravy svatomartinské husy. Těšit se můžete i na přednášky o umění vinařů a koncerty Miro Žbirky nebo Terezy a Josefa Vágnerových.

Svěcení svatomartinských vín na Hradě Litoměřice

V 11 hodin začne v Kongresovém sále svěcení pěti svatomartinských vín z několika českých vinařství. Požehná mu litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Rozhodně nepřijdete ani o klasickou degustaci, v tomto případě ji povedou zkušení vinaři, kteří prozradí ledacos o výrobě a tradici svatomartinského vína.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa

Pozadu nezůstává ani Praha. Velké oslavy se budou konat na náměstí Jiřího z Poděbrad. Opět se můžete těšit na klasiku – víno a něco k zakousnutí k němu, husa a doprovodné akce. Loni zdejší husu ochutnalo dva tisíce lidí. Bude jich letos ještě víc?

Žehnání svatomartinského vína

V Uherském Hradišti se bude slavit na Masarykově náměstí. Můžete se setkat s vinaři a ochutnávat jejich svatomartinská a mladá vína až do pozdních odpoledních hodin.

Další tipy na akce po celé České republice najdete na www.gastronaut.cz.

A kdybyste si chtěli upéct husu sami doma, můžeme doporučit recept od našich kolegů z Apetitu.

sv_martin_husa

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Zábava
4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

Zábava
Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Tradice
Všichni známe dožínky i vinobraní. Na dočesnou se ale trochu zapomnělo

Všichni známe dožínky i vinobraní. Na dočesnou se ale trochu zapomnělo