Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Téma Marianne

My, naše děti a sex

Zatímco část odborníků tvrdí, že dnešní generace náctiletých přistupuje k sexu zodpovědněji než kdy dřív, další to vidí přesně naopak. Dá se to vůbec rozklíčovat? A jak s dětmi o sexu mluvit? To pro vás zjišťovala Anna Kunešová.

Promotion
Promotion
Anonymous (neověřeno) | 3. 07. 2017

‚První sex strašně bolí, týden si nesedneš.‘ ‚Zaneseš si tam nějakou infekci, a pak budeš týdny trávit po nemocnicích,‘ nebo ještě lépe: ‚Když začneš takhle brzo sexuálně žít, můžeš z toho dostat rakovinu děložního čípku!‘ Zdají se vám podobné věty šílené? Bohužel nejsou až takovou výjimkou,“ říká Martin Zikmund z nekouc.cz. Ten má o úloze rodičů v sexuální výchově jasno: „Děti by dnes hlavně měly vědět, že porno a knihy jako 50 odstínů šedi jsou jen lež, pohádka. Dívky nemají povinnost mít hned napoprvé deset orgasmů a není normální mít sex s někým, kdo jde zrovna kolem. Taky by děti měly od rodičů vědět, že sex je mnohem víc než jen mechanicko-hormonální záležitostí, že je i záležitostí spirituální, a ano – že má úplně jiný rozměr, pokud je v něm přítomna láska.

Školením o kondomech a návštěvou gynekologa kvůli hormonální antikoncepci jim však tohle do života nepředáte, a tak je automaticky odkážete na to, aby si na to jednou možná někde s někým přišly samy,“ radí Martin Zikmund s tím, že rodiče by vždy měli myslet na to, že zejména pro dívky je klíčovým přelomem první menstruace. V Česku totiž stále existuje velké procento dívek, které na tuto událost rodiče nijak nepřipraví. Jejich první krok do „sexuální dospělosti“ pak začíná pořádným traumatem.

 

Co to tady máš?
„A tebe nějak bolí záda, že tohle používáš?“ zeptala se moje kamarádka Laďka své tehdy sotva patnáctileté dcery. A ještě než dořekla, došlo jí, že se netrefila, a nejradši by se propadla do země. Dívka jí doličný předmět vzala beze slov z rukou a zabouchla dveře svého pokoje. Ten růžový přístroj sice nebyl vibrátor, prodával se na masáž zad, ale používat se zjevně dal všelijak. Laďka se k tomu každopádně nikdy nevrátila, nějak nevěděla, kterým směrem by asi tak debatu měla rozvinout. 

Její dceři bude letos osmnáct a už půl roku u nich doma občas přespí její kluk. V tomto ohledu jsou, zdá se, „v průměru“. Podle výzkumů, za nimiž stojí renomovaná sexuologická jména Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina, totiž čeští teenageři většinou...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE VE SPECIÁLU MARIANNE FAMILY 2017, KTERÝ SI MŮŽETE OBJENAT ZDE: https://send.cz/casopis/1079/marianne-special

F

 

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion