Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Prskavky, jiskřivá sváteční tradice ryze českého původu

Info ikona
Prskavky o svátcích

Pokud si letos o Vánocích nebo na silvestra zapálíte prskavky, nejspíš to bude český výrobek. V severočeských Neštěmicích se tyto převážně šedé tyčinky, které se po zapálení proměňují v malé ohňostroje, vyrábějí už sedmdesát let.

Eva Všetíčková | 3. 12. 2022

Tradice zdobení stromečku se u nás začala rozmáhat v 19. století a kromě vánočních ozdob nesměly na žádném chybět ani prskavky. Kdo s nápadem na třpytivé gejzíry přišel jako první, to nikdo přesně neví. Lidu je dal v 17. století anglický král  Jakub I., a tak existuje další tajemství, které ostatně k Vánocům patří.

Text: Darina Kameníková

Galerie: Neštěmické prskavky

Hvězdy oslav a svátků

Prskavky jsou oblíbené dodnes. Důkazem je družstvo Drutep v ústeckých Neštěmicích, které jich denně vyrobí okolo deseti tisíc kusů. Závod se může pyšnit tím, že je jediným výrobcem nejen u nás, ale i v celé Evropě. V továrně navíc drží světové prvenství – vyrábějí speciální tvarované prskavky, které si nechali patentovat. A tak tu kromě klasických prskajících tyček vznikají i jiné tvary. Jiskřicí ohňostroje se v Neštěmicích začaly vyrábět v 50. letech minulého století (konkrétně v roce 1952), o tři desítky let ozději začaly mít rozličné tvary. Na výrobě prskavek se tu podílí okolo třiceti zaměstnanců. Jeden kousek tak projde rukama několika lidí. K dispozici mají jenom pár strojů, které práci zjednodušují.

Info ikona
Prskavky různých tvarů – český patent

Prověřeno léty úspěšné praxe

Celá výroba včetně testování probíhá ručně. Zaměstnanci nejprve nastříhají a vytvarují drátky do požadovaného tvaru a jeden po druhém je pak připevní do speciálního rámu. Připravené tvary dvakrát namočí do pyrotechnické směsi, jejíž složení je výrobním tajemstvím. Poté nechají prskavky zhruba jeden den sušit. Díky vysoké kvalitě je po zdejších prskavkách poptávka, a proto rukama zaměstnanců denně projde přes sedm set drátky osazených rámů. Svou jedinečnost v rámci Evropy dokazuje závod i tím že více jak devadesát procent jeho produkce jde na export. 

Info ikona
Testování prskavek podle dvou evropských předpisů – pro vnitřní a vnější použití probíhá v kontrolní místnosti firmy Drutep..

Do světa jiskřivého potěšení putuje z Neštěmic ročně přibližně deset milionů kusů prskavek. A to už je nějakého jiskření, co myslíte?

Zdroj článku