Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Cestování: Kraj břidlice, zámků a Beethovena

Napůl cesty mezi Ostravou a Hrubým Jeseníkem leží kraj, který stále mnoho turistů míjí. Dělají přitom velkou chybu – Opavské Slezsko je kouzelným místem.

Jana Kantorová | 6. 09. 2023

TEXT: Libor Hruška 

Celkem pětkrát navštívil české země proslulý německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Autor Ódy na radost a Osudové koncertoval v Praze i v západočeských lázních, zatoulal se ale i dál na východ – na panství knížete Karla Aloise Lichnovského do Hradce nad Moravicí. Lichnovský byl významným hudebním mecenášem, kromě Beethovena udržoval styky také s Wolfgangem Amadeem Mozartem nebo spisovatelem Johannem Wolfgangem von Goethem. Beethoven nedaleko od Opavy pobýval dvakrát, a to v letech 1806 a 1811. Během pobytů na hradeckém zámku zkomponoval několik skladeb, přičemž inspiraci čerpal v prostorách zámku, zámecké zahradě i jejím okolí. Některé z děl dokonce věnoval přímo Lichnovským. 

Galerie: Cestování po Opavsku. Kam se podíváte vy?
Mohlo by se vám líbit

Cestování: Za lehkými křídly motýlů...

Dřív bývaly běžnou součástí venkovské krajiny, teď jsou u nás některé druhy motýlů na pokraji vyhynutí. Naštěstí se v Čechách i na Moravě najdou místa, kam se motýli díky ochráncům přírody v posledních letech vracejí.
marianne.cz

Zámek jako z pohádky 

Právě tomuto šlechtickému rodu vděčí zámecký komplex za svou současnou podobu. Skládá se ze dvou oddělených částí – tou starší je takzvaný Bílý zámek. Z 19. století pak pochází zámek Červený s ikonickou cihlovou vstupní branou a všudypřítomnými romantickými věžičkami. První zmínky o Hradci přitom pocházejí z poloviny 11. století. Po velkém požáru započal s velkorysou výstavbou nového hradu král Přemysl Otakar II. Gotický hrad byl později přestavěn na renesanční a poté barokní zámek, poslední velká úprava byla v empírovém slohu. Při budování novostavby Červeného zámku v letech 1872 až 1895 sáhli Lichnovští po režném zdivu a tehdy módní novogotice. Inspirace severoněmeckými hrady je patrná na první pohled, architekti vykouzlili dokonalý kýč. Tato část hradeckého zámku bývá označována za jedno z nejpohádkovějších míst Česka, přitom nescházelo mnoho a Červený zámek nadobro zmizel z povrchu zemského. V roce 1939 chtěl tehdejší majitel zámku Vilém Lichnovský celý komplex budov vzhledem k vysokým nákladům na údržbu zbourat. Památkové úřady však naštěstí byly proti. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Navštivte perlu českého lázeňství

Na začátku prázdnin jsou Karlovy Vary skloňované snad ve všech pádech. Jakmile ale filmový festival skončí, zmínky o Karlových Varech utichnou. A to je velká škoda! Přinášíme vám několik důvodů, proč toto lázeňské město navštívit kdykoliv během roku.
marianne.cz

Zámky topící se v zeleni 

Hradec leží jižně od Opavy a za dalším z nádherných zámků je třeba vydat se z města na východ. Kravaře leží necelých osm kilometrů od centra Opavy, mají téměř sedm tisíc obyvatel a krom zdejšího zámku tu stojí za návštěvu také anglický park, který barokní památku obklopuje. Část jeho plochy dnes zabírá golfové hřiště. V zeleni se topí i třetí z ‚opavských‘ zámeckých perel, pro mnoho lidí stále neobjevená Raduň. Kromě anglického parku se raduňští zahradníci museli od první poloviny 19. století starat také o klasicistní oranžerii. Ta je dnes jednou z hlavních atrakcí zámeckého areálu, i ona přitom už měla namále. Chátrala od první republiky a v padesátých letech minulého století se dokonce propadla její střecha. Podobně na tom ostatně byl po zestátnění v roce 1947 celý areál raduňského zámku. Vnitřní vybavení bylo rozkradeno a zámek se proměnil v zemědělské učiliště. Později sloužil pro potřeby obce jako mateřská a základní škola, tělocvična a dokonce zde bylo zřízeno kino. Celková rekonstrukce započala před čtyřmi destíkami let a Raduni se postupně vrátil její někdejší lesk. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Tři perly na Labi

Kolín, Poděbrady a Nymburk. Starobylá města na řece Labi nabízejí zajímavosti malým i velkým návštěvníkům. Dětem se výlet do úrodného Polabí navíc může po prázdninách hodit v hodinách dějepisu.
marianne.cz

Hurá do Opavy 

Nejen procházkami po zámeckých parcích živ je turista. Opavské Slezsko nabízí i mnoho dalších atrakcí. Bylo by velkou chybou vynechat srdce celé oblasti – skoro šedesátitisícovou Opavu. Město ležící co by kamenem dohodil od česko-polských hranic bylo původně centrem Opavského knížectví od časů Marie Terezie až do první republiky, pak hlavním městem rakouského, respektive československého Slezska. Sídlí zde Zemský archiv, Slezské zemské muzeum, Slezské divadlo či Slezská univerzita. Mezi významné památky patří mimo jiné chrám Nanebevzetí Panny Marie a veřejnosti přístupná radniční věž Hláska. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Ivančicko, kraj úžasných kontrastů

Co mají společného malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík? Oba přišli na svět v jihomoravských Ivančicích, historickém městě obklopeném okouzlující krajinou.
marianne.cz

Do divočiny Jeseníků 

Opavsko, to je ale i nádherná příroda Nízkých Jeseníků. Nejhodnotnější území turisté najdou v údolí řeky Moravice mezi Hradcem a přehradou Kružberk. Řeka si tady vyhloubila kaňon, který je místy až 120 metrů hluboký. Údolní luhy střídají dubovohabrové háje a nehostinná skaliska. Celkem je v údolí Moravice víc než deset lokalit s výskytem vzácných rostlinných druhů. V úplné divočině samozřejmě nejsme, i tady turista na každém kroku narazí na stopy lidské činnosti. Ukrývají se tu například zříceniny hradu Vikštejn nebo dosud funkční technická památka – Papírenský neboli Weiss-huhnův náhon. Ten je dlouhý 3600 metrů a na jeho toku jsou čtyři ručně ražené tunely a dva akvadukty. Náhonem se dopravovalo dřevo do velké papírny v Hradci.

Dál proti proudu Moravice leží již zmiňovaná Kružberská přehrada zbudovaná mezi lety 1948 a 1955. Původně měla zásobovat vodou ostravské průmyslové závody, nakonec slouží jako zdroj pitné vody. Trasa přívodu vody do Ostravy je dlouhá čtyřicet kilometrů a v první části probíhá třináctikilometrovým tunelem. Koupat se v přehradě nedá. Kdo se chce osvěžit, musí se vydat podél Moravice směrem k Jeseníkům, kde byla koncem minulého století postavena nádrž Slezská Harta. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Krušné hory – Intenzivní terapie přírodou

Jeden víkend ukázal, že na to, abychom si užili oblast Krušnohoří, není třeba čekat na sníh. V létě a na podzim si naopak mnohem víc vychutnáte cestu pěšky či na kole obklopeni nekončící řadou stromů, péči lázeňských procedur i dobrodružné výlety do podzemních chodeb.
marianne.cz

Břidlice, kam se podíváš 

Podhůří Jeseníků v minulosti člověk přetvořil i jinak – krajina je tu dodnes plná hald, štol a lomů připomínajících těžbu břidlice. Ta je sice už deset let minulostí, místní si ale hornickou tradici dodnes hrdě připomínají. A aby ne, vždyť břidlici z Opavska lze najít na významných stavbách po celém Česku i v okolních státech, mimo jiné na střeše pražského Národního divadla. 

Kde jinde by mělo fungovat specializované Muzeum břidlice než právě na Opavsku, jemuž se přezdívá Krajina břidlice?! Založeno bylo v městečku Budišov nad Budišovkou v budově bývalého vodního mlýna. Návštěvník si tu může vyzkoušet prastarou profesi štípačů břidlice a odnést si domů vlastnoručně vyrobený suvenýr. Vedle muzea je kamenný most přes Budišovku se sochou svatého Jana Nepomuckého z roku 1725. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování: I Česko má svá malá moře

Písečné pláže, na nichž můžete lenošit pod slunečníkem, nebo útesy, ze kterých lze skákat do průzračně čisté vody. Vydejte za nejlepším koupáním u nás.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Z mírně zvlněné krajiny Nízkého Jeseníku vyrůstají dál na východ tisícovky Jeseníku Hrubého. Obě pohoří spojuje řeka Moravice, která pramení pod Pradědem. 
  • U muzea v Budišově nad Budišovkou začíná padesát kilometrů dlouhá síť naučných tras pojmenovaná Břidlicová stezka. Po jedné z jejích větví výletník dojde do vesnice Zálužné, u níž parta nadšenců jeden z historických břidlicových dolů zpřístupnila veřejnosti.
  • Raabova štola se nachází asi kilometr od vsi v údolí potoka Horník. Zpřístupněná štola je dlouhá zhruba sto metrů a končí velkou komorou. Další rozsáhlé nepřístupné prostory se rozkládají o patro výš. Lidé se tu dozvědí, jak se dobývala hornina, která před deštěm chrání vídeňský Schönbrunn, budovu maďarského parlamentu nebo Národní divadlo.
  • Větrný mlýn v Cholticích je technickou památkou. Celodřevěná stavba z roku 1833 původně stála jinde, na svou současnou adresu ji přestěhovali v roce 1878. Mlýn byl v provozu do roku 1954.  
  • Turisté mířící na zámek v Kravařích by neměli vynechat obhlídku kostela svatého Bartoloměje. Bílou renesanční věž doplňuje mladší, novogotický chrám.  
  • Orly mořské, čápy černé či moudivláčky lze na vlastní oči spatřit na Kozmických ptačích loukách. Unikátní rezervaci si mohou návštěvníci prohlédnout třeba z vrcholu dřevěné pozorovatelny. 
  • Papírenský náhon osobně vyprojektoval známý slezský velkopodnikatel Carl Weisshuhn (1837 až 1919), aby s jeho pomocí dostával dřevo do své nové továrny. Náhon z konce 19. století je dodnes funkční, materiál se po něm ale už přes padesát let neplaví. 
  • Hráz Kružberské přehrady je dlouhá 280 metrů a její výška dosahuje téměř 35 metrů. Není bez zajímavosti, že už na počátku 20. století vypracoval projekt stavby přehrady v úzkém údolí Moravice nám již známý továrník Carl Weisshuhn. Na tehdejší dobu byl však jeho plán až příliš smělý.  
  • Před šesti lety to s železniční tratí z Opavy do Svobodných Heřmanic vypadalo bledě – dráhy zcela zrušily osobní dopravu a místo vlaků začaly jezdit autobusy. Trať tehdy zachránila soukromá společnost tím, že na koleje nasadila výletní vláček zvaný Hvozdnický expres. Cestující se tu čas od času mohou svézt i historickými vozy. 
Mohlo by se vám líbit

Léto plné cestování: Kraj rozervaného muže

Kdy jindy se vydat do Máchova kraje než teď, v měsíci lásky?! Báseň Máj napsal před téměř dvěma stoletími, přesto ani dnes nepřestává fascinovat romantické duše.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín