Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Cestování po České republice: Sladké mámení Karlovy Studánky

Pod Pradědem vyvěrá léčivá minerální voda, lázně Karlova Studánka ale hostům servírují i léčivý horský vzduch. V hlavní turistické sezoně je v Jeseníkách plno, vydejte se sem proto radši už na jaře.

Jana Kantorová | 4. 06. 2023

TEXT: LIBOR HRUŠKA 

Karlovy Vary dostaly název na počest ‚otce vlasti‘ Karla IV., který podle pověsti na zdejší léčivé prameny narazil při honu na jelena. Neméně urozeného patrona mají i další tuzemské lázně Karlova Studánka schoulené ve stínu nejvyšší hory Jeseníků Pradědu. Kdo byl oním mužem modré krve, jehož jméno obec nese od počátku 19. století? Nejednalo se sice přímo o panovníka, ve své době byl však arcivévoda Karel Ludvík (1771–1847) jedním z nejmocnějších mužů Evropy. Mladšího bratra rakouského císaře a českého krále Františka I. proslavila bitva u Aspern, v níž jako vůbec první vojevůdce porazil do té doby nepřemožitelného Napoleona.

Neméně zajímavé bylo i původní pojmenování Karlovy Studánky. Zapadlé horské osadě se posměšně říkalo Hinewieder podle německých slov ‚hin und wieder‘, tedy ‚tam a zase zpátky‘. Jednalo se prý o narážku na nedostatek ubytovacích kapacit v tehdy již lázeňské obci, kvůli níž se hosté museli ubytovávat v okolí a na léčebné procedury docházeli na otočku. Karlova Studánka neboli německy Karlsbrunn či Bad Karlsbrunn znělo mnohem vznešeněji

Galerie: Po stopách Karlovy Studánky
Mohlo by se vám líbit

Cestování: Nespoutané prameny u tří křížů aneb Prozkoumejte Slavkovský les

Slavkovský les, smaragdový klenot v koruně Českých zemí, má dvě tváře. Lázeňskou, kde na kolonádách lázeňských měst obdivují hosté jejich architekturu. A přírodní, kde nadšenci v turistickém objevují v hustých porostech rozhledny, desítky minerálních pramenů či jezera. Léčivé jsou obě.
marianne.cz

Voda, která léčí 

Zprávy o léčivých účincích zdejší vody pocházejí už ze 17. století, první rozbory ale vznikly až ve století následujícím. Potvrdily, že voda obsahuje velké množství minerálních látek, a tak došlo k založení lázní – u pramenů byly postaveny dřevěné domky s vanami pro léčbu pomocí koupelí. Postupně byla zahájena i stavba lázeňských domů. K původnímu Maxmiliánovu prameni přibyl Karlův, Vilémův nebo Antonínův, zdejší kyselka se i plnila do lahví a rozesílala do okolí.

Specialitou Karlovy Studánky byly koupele s přísadou odvaru ze smrkových větviček. Je s podivem, že si kouzelný areál plný dřevěných ‚zámečků‘ tak málo vybírají filmaři. Jeden filmový hit se tu ale přece jen točil – odehrává se tady několik scén z oblíbené komedie S tebou mě baví svět. Přímo v restauraci Letní lázně, jejíž budova je na snímku na úvodní dvoustraně, zpěvačka Gábina – v podání Zdeny Studénkové, ale s hlasem Heleny Vondráčkové – rozbalila šlágr Sladké mámení

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Kde se rodí řeka, aneb cesty k pramenům

Není lehké hledat a najít prameny všech českých řek. V případě Labe, Metuje nebo Vltavy je to pro výletníky jednoduché, ale co Ohře nebo Lužnice?
marianne.cz

Nadechněte se! 

Omámit může návštěvníka Karlovy Studánky také čistý horský vzduch, který je prý vůbec nejčistší v celé střední Evropě. Lázně leží uprostřed panenské přírody, takže kromě léčivé vody mohou hostům naservírovat doslova léčivý vzduch. Pročistit si jím plicní sklípky můžete i během krátkého výšlapu po bezprostředním okolí. Minout byste neměli dvacetimetrový umělý vodopád z 19. století, jímž se voda z dlouhého náhonu řítí zpátky do koryta říčky Bílá Opava. Její divoký kaňon, který začíná hned za posledními lázeňskými domy, patří mezi nejkrásnější kouty Jeseníků.

Lázeňský outfit tady ale radši odložte, čeká vás opravdu náročná túra, při níž budete překonávat kmeny stromů, kluzké skály i dřevěné žebříky a lávky přes vodu. Po vodopádu umělém pak přichází řada na několik kaskád přírodních, kdy největší vodopád na Bílé Opavě měří skoro osm metrů. Cesta vede přes divoký smrkový prales, tvořený neobvykle rostlými smrky. Přizpůsobily se vysokohorským podmínkám – mají úzké válcovité koruny a větve skloněné šikmo dolů. Náročný pětikilometrový úsek končí na Ovčárně pod Petrovými kameny a na Praděd už odtud vede pohodlná hřebenovka.  

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Verše mistra Santiniho

Jeho stavby jsou už tři staletí ozdobou měst, vesnic i otevřené krajiny. Od západních Čech až po jižní Moravu. Řeč je o geniálním barokním architektovi Janu Blažeji Santinim-Aichelovi.
marianne.cz

Výlety, které oceníte 

Pokud vám tato dávka léčivého jesenického vzduchu nestačila, dejte si přídavek. Vydat se můžete severním směrem do horské osady Rejvíz, do zlatonosného kraje kolem města s všeříkajícím jménem Zlaté Hory či do Lázní Jeseník, které proslavil lidový léčitel Vinzenz Priessnitz. Anebo z hřebene rychle seběhněte západním směrem do údolí řeky Desné. Právě v něm – dál po proudu ve Velkých Losinách – narazíte na třetí jesenické lázně. Výprava do těchto hor je zkrátka balzámem nejen pro duši, ale prokazatelně i pro tělo. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Čechách: Divočina za humny

Za panenskou divočinou člověk nemusí cestovat přes půl světa. Pralesy, v nichž příroda dostala naprostou svobodu, se ukrývají i v českých horách.
marianne.cz

Roubený skvost 

Losinský zámek nebo proslulá výrobna ručního papíru jsou zdejšími notoricky známými turistickými cíli. V obci se ale ukrývá ještě jeden památkově chráněný klenot. Řeč je o kostelíku sv. Michaela, který najdete na druhém břehu Desné ve dříve samostatné vesnici Maršíkov. Roubený renesanční svatostánek – původně evangelický – byl postaven ještě před třicetiletou válkou a mluví se o něm jako o nejstarší zachovalé lidové stavbě na severní Moravě. Kostel byl několikrát přestavován, žádný z pozdějších zásahů ale jeho vzhled zásadně nezměnil. Zachovaly se i šindelové střechy, jen věž dostala novější barokní ‚cibuli‘. Skutečným skvostem je původní dřevěná klenba nad hlavním oltářem, zdobená mělkými kazetami. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Jára Cimrman tady všude byl

Jméno českého génia Járy Cimrmana poprvé zaznělo v Československém rozhlase 16. září 1966. Od té doby se z něj stal fenomén. Cimrman byl dramatik, pedagog, umělec a vynálezce, ale též vášnivý cestovatel. Kudy vedou jeho stopy?
marianne.cz

Zlatokopecký skanzen 

Název města Zlaté Hory nenechá nikoho na pochybách, proč se tu ve středověku začali usazovat první osadníci. Kolonizace Jesenicka je úzce spjata s výskytem zlata a železné rudy. Nejspíš už před nějakými osmi stovkami let přešli lidé od primitivního rýžování k hlubinnému dolování, jehož stopy jsou v krajině dodnes patrné. Cestu proti proudu času můžete podniknout v údolí říčky Olešnice – Zlatokopecký skanzen tady funguje od jara do podzimu. Můžete vidět replika středověkých hornických mlýnů zhotovených podle dobových nákresů. Uvnitř se seznámíte s tím, jak se dřív drtila zlatá ruda, a když se na vás usměje štěstí, budete si moci kousíček zlata odnést jako suvenýr. Součástí skanzenu je také hornická osada s dřevěným srubem. Jeho základem je vnitřní dvůr s hospodářskou částí, hrnčírnou a kovárnou. Obytnou část tvoří světnice, černá kuchyně a tkalcovna. Hornická osada bývala ve středověku opevněným komplexem, kde se nejen zpracovávala vytěžená ruda, ale horníci tu i žili. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování (nejen) pro samotáře: Na samotě u poustevníka

Končící zima svádí k rozjímání a toulkám ztichlou zimní krajinou. Rozloučit se se sněhem. Zkuste se vydat na pouť po místech, kde v meditaci, osamocení a odříkání našli svůj vnitřní klid zbožní poustevníci i další podivínští samotáři.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Kaňon Bílé Opavy nad Karlovou Studánkou patří k nejnavštěvovanějším místům v Jeseníkách. Nejpříjemnější atmosféra je tu mimo hlavní sezonu. 
  • Pitný pavilon, dříve zvaný Vilémův pramen, byl postaven v roce 1864 a stal se v Karlově Studánce symbolem lázní. 
  • Dnes se lidé v pavilonu mohou osvěžit vodou z pramene Petr, který byl vyhlouben v 60. letech 20. století. 
  • Dřevo, dřevo a zase dřevo. Architekti přistoupili ke stavbě lázeňských pavilonů s pokorou. Vycházeli z tradičního horského stavitelství a jejich dílo dokonale splynulo s okolní krajinou. 
  • Penzion Rejvíz, původně Braunerova chata, je nejznámějším podnikem ve stejnojmenné horské osadě. Jeho součástí je také restaurace s vyřezávanými židlemi ozdobenými karikaturami dřívějších i současných štamgastů.  
  • Pomníky padlým se po první světové válce budovaly po celém Československu. Výjimkou nebyl ani Rejvíz, kde se ke svým rodinám z fronty nevrátilo jedenáct mužů. 
  • Na dohled od Pradědu se nachází nejvýše položená vodní plocha v Česku. Jedná se o horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, která se budovala od sedmdesátých do devadesátých let 20. století. 
  • Renesanční zámek ve Velkých Losinách má i temnou minulost. Místo proslulo nechvalně známými čarodějnickými procesy zachycenými v románu i stejnojmenném filmu Kladivo na čarodějnice. 
  • Podle pověstí se čarodějnické slety konaly kousek od Pradědu, na skaliskách zvaných Petrovy kameny. 
Mohlo by se vám líbit

Cestování za doprovodu muže i zákaz studia! Jak se aktuálně žije afghánským ženám?

Život v Afghánistánu se v posledním roce proměnil k nepoznání. Islamistické hnutí Tálibán schválilo a stále schvaluje nové zákony, kterými se obyvatelé země musí řídit. Obzvláště přísné zákony platí pro afghánské ženy, které od začátku května nesmí chodit na veřejnosti s odkrytým obličejem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování

<span>Cestujeme po Česku: Kam na výlet za roztomilými zvířátky?</span>

Cestujeme po Česku: Kam na výlet za roztomilými zvířátky?

Cestování

<span>5 míst, kam v ČR vyrazit na výlet: Tady se bude líbit malým i velkým!</span>

5 míst, kam v ČR vyrazit na výlet: Tady se bude líbit malým i velkým!

Cestování

<span>Cestujeme po Česku: Kutná Hora nabízí památky, umění, přírodu i vyžití pro děti</span>

Cestujeme po Česku: Kutná Hora nabízí památky, umění, přírodu i vyžití pro děti

Cestování

<span>Cestujeme po Česku: Čapkovo letní sídlo vás přenese do minulosti i krásné přírody</span>

Cestujeme po Česku: Čapkovo letní sídlo vás přenese do minulosti i krásné přírody