Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Cestovatelská bylinková mapa světa

Info ikona
Bylinková zahrada

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.

Eva Všetíčková | 19. 06. 2023

Lidé sbírali rostliny odjakživa. Především k obživě, ale souběžně s tím objevovali také jejich léčivé účinky. V egyptské i čínské lékárně existují dodnes, my jejich účinky také známe odedávna a začínáme je využívat víc a víc. Pojďte se tedy s námi seznámit alespon s několika z nich. Třeba právě ony rozšíří váš bylinkový záhon nebo ozdobí parapet okna.

Info ikona
Anginovník čínský (Belacanda chinensis

Anginovník čínský

Anginovník působí už na pohled velmi exoticky, a aby ne, když pochází z jihovýchodní Asie. Jeho květy připomínají tygrovitou lilii, ale je blízce příbuzný kosatcům. Jak dává tušit jeho název, umí pomáhat při všech krčních problémech. Tato vytrvalá, až metr vysoká rostlina s mečovitými listy a podzemním oddenkem potřebuje slunné stanoviště, snese však i delší období sucha. Chrańte jej ale před zimou a pěstujte raději jako pokojovku, nebo celoročně venku se zimní přikrývkou.

Použití:

Sbírá se kořen nebo list, hlavní účinnou látkou je glykosid belamcandin. Při bolestech v krku krátce žvýkejte malou, asi třícentimetrovou část listu. Po rozžvýkání se dostaví pocit pálení. Působí tedy poměrně razantně, doporučuje se proto žvýkat nejvýše šestkrát denně po půl minutě a pak jej vyplivnout. S nástupem zimního období lze užívat preventivně jednou denně. Při vyšších dávkách je však toxický, takže jej užívejte opravdu s rozvahou. Objevil se i na seznamu rostlin pomáhajících v boji proti rakovině prostaty.

Info ikona
Aloysie trojlistá, Aloysia triphylla

Aloysie trojlistá

Silnou citronovou vůní si vás získá podobně jako se jí to povedlo se španělskými a portugalskými mořeplavci, kteří ji kolem roku 1790 přivezli z Argentiny do Evropy, kde zakotvila ve Středomoří. Při teplotách pod mínus pět stupňů tento vytrvalý polodřevitý keř dosahující výšky až  tři metry odumírá, proto ji vysaďte do většího květináče, do živné propustné půdy a na zimu vezměte domů. Zalévejte spíš míň, nesnáší přemokření ale ani přeschnutí. Čím víc slunce k ní půjde, tím silnější bude její vůně.

Použití:

Sušené  listy se značným množstvím silice tvořené citralem, nerolem a geraniolem se hojně využívají při výrobě parfémů. Mohou se také s úspěchem vkládat do šatníku jako odpuzovač molů. Čaj z aloysie pomáhá při trávení, zklidní mysl a prohlubuje spánek. Glykosid verbacosid, který aloysie také obsahuje fungulje v těle jako silný antioxidant, pomáhá i v boji proti kvasinkám, snižuje horečku a zmírňuje křeče zažívacího ústrojí. V kuchyni dochutí pokrmy z ryb, moučníky, ovocné sorbety a saláty.

Info ikona
Gynostema pětilistá, Gynostemma pentaphyllum

Gynostema pětilistá

Jiaogulan, jak zní její obchodní název převzatý z čínštiny, je domovem ve východní Číně, Thajsku a Vietnamu. Tam se jí přezdívá rostlina dlouhověkosti. Tato vytrvalá dvoudomá pnoucí rostlina dorůstající výšky až osmi metrů se pěstuje se podobně jako okurky. Miluje teplo, živné půdy a dostatek slunce i polostín, vláhu a potřebuje oporu. Je mrazuvzdorná do mínus patnácti stupňů. V letních měsících se na ní objevují v řídkých hroznech nenápadné žlutozelené samčí a samičí květy. Plodem jsou černozelené bobule.

Použití:

Za slunného počasí se sklízejí její listy, které se následně v nízké vrstvě suší. V působení na lidský organizmus se velmi podobá pravému ženšenu. Řadí se mezi rostlinné adaptogeny – tedy látky harmonizující vnitří prostředí těla a napomáhající jak napovídá název, vyrovnávat se s negativními účinky stresu. Dále snižují cholesterol, hladinu krevního cukru a krevní tlak, takže se využívají při léčbě cukrovky. Chrání také játra, zvyšují výkonnost a brzdí též růst některých nádorů. Působí také jako silný antioxidant, posiluje obranyschopnost, uvolňuje křeče a má vliv na redukci hmotnosti.

Info ikona
Zavinutka podvojná, Monarda didyma

Zavinutka podvojná, čili monarda

Bergamotka, jak se jí přezdívá pro její specifickou vůni čaje Earl Grey, je vděčnou okrasnou trvalkou, kterou do Evropy přivezli američtí osadníci od jezera Ontario. Je příbuzná šalvěji a řadí se k čeledi hluchavkovitých. Dorůstá až do výšky osmdesáti centimetrů. Celá rostlina je silně aromatická a po doteku se do okolí šíří příjemná vůně bergamotu. Nektar z jejích květů chutná včelám i motýlům. Daří se jí na slunci či v mírném stínu v běžné zahradní půdě. V těch příliš suchých trpí padlím. Snadno se rozrůstá podzemními oddenky, což může být občas v záhonu problém.

Použití:

Sklízí se celá kvetoucí nať, ze které se připravuje nálev navozující příjemnou náladu. Podporuje také trávení a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Čerstvé květy se přidávají do dezertů, sorbetů či limonád, působivé jsou vmíchané do salátů. Můžete je také vložit jako nápň do vonných pytlíčků do prádla. Indiáni je používali k léčení nemocí dýchacích cest a namísto čaje. 

 

Použití zde zmíněných rostlin vždy napřed konzultujte s vaším lékařem

Zdroj: Venkov a styl, ilustrace: Lukáš Paderta

Zdroj článku