Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Užijte si víno i na podzim. Vinohrady, muzea, burčák, Svatomartinské i degustace

Letošní podzim přeje výletům... A proč se tentokrát neužít podzimní slunečné počasí se sklenkou v ruce. zpestřovat výlety klidně i v poklidném tempu a se sklenkou lahodného vína. Máte-li to daleko na Moravu, budete okouzleni středočeskými vinařstvími v čele s Kutnou Horou a Mělníkem. Nejen tato města jsou protkána místy, která vám přiblíží letitou i novodobou historii výroby lahodného nápoje, jemuž se skvěle daří právě také ve středních Čechách.

Jana Kantorová | 8. 10. 2023

Kutná Hora, město, kde víno teče

Toto historické město zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je proslavené nejen těžbou stříbra, ale také krajinou s malebnými vinohrady. Město si můžete prohlédnout na vlastní pěst a průběžně si procházku zpříjemňovat návštěvou místních vinařství, jako jsou např. Vinařství Kocián, Vinařství Hanuš, Vinné sklepy Kutná Hora či Vinařství Žáček. Nebo můžete využít služby průvodce a projít si např. šestikilometrový nenáročný okruh (možné i s kočárkem), během něhož navštívíte třeba chrám sv. Barbory, prohlídku umění v jezuitské koleji, expozici ve Vlašském domě či v Dačického domě nebo České muzeum stříbra. Součástí exkurze je také prohlídka vinic Vinné sklepy Kutná Hora, které sídlí v úchvatných prostorech Kláštera svaté Voršily.

Podzimní vinařské akce v Kutné Hoře:

14. října (od 18:00) - Říjnová degustace vín ročníku 2022 – Vinařství Kocián

Majitelé rodinného vinařství srdečně zvou na vinnou degustaci za doprovodu živé hudby. Součástí je i bohaté občerstvení zaměřené na snoubení s jejich víny. V ceně je dále sommelierská přednáška vinaře (Jiří Kocián) a práce kuchaře (Ondřej Kocián). Vstupné je 550 Kč, nutná je rezervace.

14. října (9:00-12:00) - Podzimní preparátový den – Vinné sklepy Kutná Hora

Toužíte nahlédnout pod pokličku biodynamického způsobu hospodaření ve vinařství? Vydejte se tuto sobotu do Kutné Hory. Akce se koná na statku APAK, Prachňanská 325. 

Galerie: Podzimní putování po stopách vína
Mohlo by se vám líbit

Archivní víno je lepší než mladé, Pálava jedině sladká aneb Mýty a polopravdy o víně

Víno už dávno není jenom nápojem ke slavnostním příležitostem, ale deci či dvě směle doplňují náš oběd nebo večeři. Případně si ze sklenky bílého, růžového, červeného děláme příjemný večerní rituál. Naše národní sommelierka Klára Kollárová vám objasní nejčastější mýty, které kolují o tomto jedinečném nápoji.
marianne.cz

Zkuste si sbírat hrozny ve vinicích!

Zhruba 40 km od Kutné Hory směrem k Praze, kousek od Českého Brodu, se nachází rodinné Vinařství Klučov. Kromě krásného sklepa nedávno otevřeli vinotéku v Kolíně – (ne)Vinný bar Kolín. A během října mají připraveno několik akcí – každou sobotu si můžete prožít vinobraní, kdy si zkusíte sbírat hrozny přímo z vinice (se zapůjčenými nůžkami). Po sběru, cca ve 14:00, se budete moci občerstvit svačinou, vodou i vínem. Dalšími jejich akcemi jsou degustace – 12. října od 18:00 ve vinotéce v Kolíně, či 10. a 17. listopadu přímo v Klučově.

Mohlo by se vám líbit

Co dělají vinaři v zimě? Stříhají vinohrad, čistí révu a ochutnávají víno

Réva roku 2022 v podobě vína zraje v sudech a čeká na svůj čas. Nalahvována či vypita jsou jen vína svatomartinská. Práce vinařů tím ale v zimě nekončí! Teď je čeká přelíznutí sudu.
marianne.cz

Putování Mělníkem

Úchvatná historie i podmínky pro pěstování vína, to je Mělník. Jeho širší centrum včetně možnosti procházet se podél řeky vás snad nikdy neomrzí. Dokonalý zážitek vám připraví pohled na nádhernou Vinici Ludmilu linoucí se nad soutokem Vltavy a Labe. Jak se můžete dozvědět více o kořenech tamního vinařství? Třeba návštěvou Regionálního muzea Mělník, který se pyšní stálou Vinařskou expozicí. Dokumentuje vinařství v Čechách a zaměřuje se především na Mělnickou vinařskou podoblast, protože zde má víno více než tisíciletou tradici. Muzeum je otevřené po celý rok od úterý do neděle (9:00-12:00 a 12:30-17:00).

Místní vinařství určitě nemůžete minout, v Mělníku jich je jako hub po dešti, protože místní terroir poskytuje vinní révě výborné podmínky. V současné chvíli se vinaři věnují především sběru hroznů a přípravě vín letošního ročníku, ale jestli máte zájem o degustaci, můžete je kontaktovat individuálně. Jmenujme např. Vinařství Kraus, Vinařství Bettina Lobkowitz (možnost neřízené i řízené degustace – až pro 50 osob, vedena certifikovaným someliérem), Vinařství Chorouš, Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowitze či Vinařství Vondrák. Vinařství Válkovi sice právě prochází rekonstrukcí, ale jejich vína jsou stále k mání.

Vinařská akce v Mělníku – 2. prosince:

U příležitosti začátku adventu a rozsvěcení vánočního stromu v Mělníku se na náměstí Míru koná přehlídka nových vín mělnických vinařů ročníku 2023.

Mohlo by se vám líbit

Prodloužený víkend na Moravě: víno, zpěv, nádherná architektura i dobrodružství ve srubu

Měli jste již tu čest a navštívili jste někdy Moravu? Tato krásná součást České republiky nabízí vše, po čem lidské srdce touží – víno, spoustu slunných dní, nádhernou přírodu, nekonečné vinice i krásnou architekturu. Která místa musíte během své návštěvy Moravy navštívit a jak můžete svou dovolenou strávit?
marianne.cz

Vinařský Karlštejn i Slaný

Pokud jste se ocitli poblíž středočeského Slaného nebo Karlštejnu, nemohli jste si nevšimnout kouzelných vinohradů. Okolí obou lokalit nabízí řadu procházek po blízkém okolí či cyklostezky.

Karlštejn není třeba moc představovat. Návštěva hradu a historického podhradí vám může zabrat i celý den. Nicméně naprosto kouzelné je i jeho širší okolí. Můžete si zvolit jednoduchý terén podél Berounky a dojít např. do Srbska, ale pokud si chcete dát více do těla, proč nezajít do sv. Jana pod Skalou? Až dojdete zpátky, odměníte se vínem z lokálních vinic.

Podzimní akce na Karlštejně:

11. listopadu (od 11:11) - Slavnost Svatomartinských vín v Karlštejně

Svatomartinskou husičku i další dobroty můžete ochutnat na této speciální akci. V hlavní roli bude samozřejmě Svatomartinské víno. Atmosféru dotvoří krásné zvuky cimbálu. K poslechu a tanci bude hrát cimbálová muzika Žandár. První láhev se otvírá v 11.11 hod. Navštivte sál restaurace U Janů.

Slaný bylo královským městem, proto z jeho centra čiší historie. Vaší pozornosti jistě neunikne několik zajímavých gastropodniků. Preferujete-li ovšem přírodu, můžete „zdolat“ (330 m n. m.) třeba Slánskou horu, kde začíná České Středohoří. Do místního Vinařství Kvíc je to pak zhruba 4 km. V současné době si tam můžete pochutnat na burčáku z odrůdy Dornfelder. Vinařství se rozkládá přímo u cyklostezek, nabízí se udělat si také projížďku na kole. A pokud rádi chodíte, můžete se projít i po vinici třeba s vaším čtyřnohým kamarádem.

Podzimní akce ve Slaném:

2. prosince (10:00-18:00) – Ochutnávka lahvových vín – Vinařství Kvíc u Slaného

První prosincovou sobotu můžete prožít ve vinařství. Jestliže se pro výlet rozhodnete na poslední chvíli, je to v pořádku. Degustace lahvových vín Vinařství Kvíc totiž není řízená, proto není třeba dělat si rezervaci. Za vzorky se bude platit formou žetonů.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Předsíň na pražských Vinohradech prokoukla modrou výmalbou

Dávno je pryč doba, kdy jsme předsíň využívali jen na zouvání z bot a odhazování tašek. Běžné je brát tuto místnost jako plnohodnotnou součást bytu, kde se člověk od první vteřiny cítí útulně a komfortně.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestování
Cestujeme po Česku: Poznejte místo, kde žily ženy s tajemnými schopnostmi

Cestujeme po Česku: Poznejte místo, kde žily ženy s tajemnými schopnostmi

Cestování
Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestování
Čechy oblíbené Chorvatsko: Zjistěte v kvízu, kolik toho o něm víte

Čechy oblíbené Chorvatsko: Zjistěte v kvízu, kolik toho o něm víte