Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Vyrážíte na podzim do přírody? 5 rizik, na které je třeba dávat si pozor při treku

Podzim je ideální roční období pro túry. Barevné listí, svěží vzduch a klidné stezky jsou jako stvořené pro milovníky přírody. Pokud se vám v létě na túrách zalíbilo a chystáte se vyrazit i na podzim, nepodceňte přípravu. Podzimní výpravy do přírody mají svá specifika. Zde je 5 častých rizik a doporučení, jak se jim vyhnout.

Jana Kantorová | 28. 09. 2023

1. Zvolíte špatné oblečení a vybavení, promoknete či profouknete

Podzimní počasí může být velmi nepředvídatelné. Může se stát, že na túru vyrazíte za slunečného dne a vrátíte se za dlouhého hustého deště a větru. Nedostatek správného oblečení je jednou z nejčastějších chyb na podzimní túře. Proto nezapomeňte zejména na nepromokavou bundu nebo pláštěnku.

Nejdůležitější je zvolit bundu, která je vhodná pro podmínky, jež vás na cestě mohou potkat. Měla by být dostatečně lehká a skladná, aby se vešla do vašeho batohu. Na hodnotě vodního sloupce záleží, jak moc nepromokavá neboli voděodolná bunda je. V souvislosti s nepromokavostí je důležité, aby byla ošetřená nejslabší místa – švy. Ty musí být podlepeny nebo ošetřeny takovou technologií, aby se ani sem voda nedostala. S tím souvisí i batoh, kde je nutné toto nepodcenit. Pokud nemáte profi nepromokavý batoh či vak, řešením je kvalitní pláštěnka. Na podzim vás také může překvapit silný vítr, je vhodné tedy volit bundu a kalhoty, které nepřekvapí ani ostrý vítr.

Galerie: Aby byly podzimní treky bez zbytečných rizik
Mohlo by se vám líbit

Cestování: Kraj břidlice, zámků a Beethovena

Napůl cesty mezi Ostravou a Hrubým Jeseníkem leží kraj, který stále mnoho turistů míjí. Dělají přitom velkou chybu – Opavské Slezsko je kouzelným místem.
marianne.cz

2. Dostane se vám voda do bot

Další častou chybou je také nesprávný výběr bot. „Pro lehkou turistiku stačí kvalitní trailové boty, pro náročné terény jsou pak vhodné kvalitní outdoorové boty. V podzimním čase s nestálým počasím doporučujeme vybírat kvalitní boty, které jsou plně voděodolné,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Promoklé boty pak mohou způsobit vašim nohám problémy v podobě puchýřů a v případě nízké teploty i nastydnutí. Mokré boty pak navíc ztěžknou a chůze se stává méně pohodlnou. Je proto vhodné vybírat boty tak, aby byly co nejvíce voděodolné a navíc lehké.

„Aktuálně jsou velmi populární minimalistické turistické boty, které vedle barefootového zpracování s širokou špičkou a nulovým dropem, přinášejí také plně voděodolné zpracování, takže nabídnou lehkou chůzi v suchém prostředí po celou dobu túry,“ dodává Aryna Levchenko.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Za lehkými křídly motýlů...

Dřív bývaly běžnou součástí venkovské krajiny, teď jsou u nás některé druhy motýlů na pokraji vyhynutí. Naštěstí se v Čechách i na Moravě najdou místa, kam se motýli díky ochráncům přírody v posledních letech vracejí.
marianne.cz

3. Brzy padne tma a zabloudíte

Dny se na podzim rychle zkracují a může se stát, že vás na stezce zastihne tma. A nedostatek světla může vést k nebezpečným situacím, pokud nemáte s sebou dostatečné osvětlení. Proto by čelovka či další silná turistická svítilna měla patřit k základnímu vybavení na podzimní výlet do přírody.

Zhoršení nebo dočasnou ztrátu orientace mohou způsobit podzimní mlhy. Abyste předešli větším problémům, které zkomplikují túru, pak si dejte dostatečnou časovou rezervu pro nepředvídané události, sledujte bedlivě předpověď počasí pro danou oblast a pro všechny případy mějte dostatečnou kapacitu baterie v telefonu, pro případnou nutnost přivolání pomoci.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Navštivte perlu českého lázeňství

Na začátku prázdnin jsou Karlovy Vary skloňované snad ve všech pádech. Jakmile ale filmový festival skončí, zmínky o Karlových Varech utichnou. A to je velká škoda! Přinášíme vám několik důvodů, proč toto lázeňské město navštívit kdykoliv během roku.
marianne.cz

4. Setkáte se s divokou zvěří

Podzim je obdobím, kdy se v přírodě obecně pohybuje méně lidí a roste riziko setkání s divokými zvířaty. Můžete se setkat s divočákem, vlkem a někde případně ve výjimečných případech i s medvědem. Při zachování bezpečnostních pravidel ale není třeba se bát. Divočáci se přímému kontaktu s člověkem vyhýbají, když už je potkáte, nejrozumnější je zůstat v klidu, vzdálit se případně při útěku kličkovat.

Vlci se k lidem přibližují pouze, když hledají potravu. Když však člověka zaregistrují, většinou utíkají. Proto je při setkání s vlkem vhodné mávat rukama, křičet, případně po vlkovi házet kusy hlíny, aby se vyplašil. Na útěk je pravá chvíle, až když si budete jisti, že vás už zvíře nesleduje. Ve výjimečných případech můžete narazit i na medvěda, který je však agresivní jen když se cítí v ohrožení a chce bránit své potomky nebo obživu. Při kontaktu se všemi zmíněnými divokými zvířaty se nedoporučuje přímý oční kontakt. Vždy je dobré mít u sebe pepřový sprej, který vám při případném kontaktu pomůže.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Tři perly na Labi

Kolín, Poděbrady a Nymburk. Starobylá města na řece Labi nabízejí zajímavosti malým i velkým návštěvníkům. Dětem se výlet do úrodného Polabí navíc může po prázdninách hodit v hodinách dějepisu.
marianne.cz

5. Spoléháte na otevřené restaurace a dopravu, jako v hlavní sezóně

Na mnoha místech v populárních turistických destinacích končí sezóna koncem srpna nebo koncem září. A s tím souvisí i uzavření bufetů, hotelů a restaurací. Nespoléhejte tedy na to, že když vyrážíte do míst, která dobře znáte z hlavní letní sezóny, najdete zde v říjnu a listopadu služby ve stejné míře jako v létě. Přibalte si tedy na túru dostatek tekutin, jídla, stejně tak se vyplatí energetické tyčinky a ovoce.

„Na podzim je ještě důležitější mít s sebou kvalitní lékárničku a připomenutí si základních pravidel a postupů první pomoci. Stejně tak nelze spoléhat na veřejnou dopravu. Tam kde jste zvyklí z léta, že ještě večer jede autobus zpět do civilizace, v říjnu či listopadu jet nemusí. Dopravci často nasazují mimosezónní jízdní řády nebo spoje úplně neřeší. Na podzim je proto ještě důležitější správně plánovat a nepodceňovat také délku trasy, obtížnost terénu a správně odhadovat čas, který je potřeba k dokončení výletu,“ doporučuje Aryna Levchenko z Xero Shoes.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Ivančicko, kraj úžasných kontrastů

Co mají společného malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík? Oba přišli na svět v jihomoravských Ivančicích, historickém městě obklopeném okouzlující krajinou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestování
Cestujeme po Česku: Poznejte místo, kde žily ženy s tajemnými schopnostmi

Cestujeme po Česku: Poznejte místo, kde žily ženy s tajemnými schopnostmi

Cestování
Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestování
Čechy oblíbené Chorvatsko: Zjistěte v kvízu, kolik toho o něm víte

Čechy oblíbené Chorvatsko: Zjistěte v kvízu, kolik toho o něm víte