Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Chatka byla postavená levně z recyklovaného a opalovaného dřeva

Info ikona
Chatka byla postavená levně z recyklovaného a opalovaného dřeva

Uprostřed divoké přírody stojí jednoduchá dřevostavba, jejíž základ tvoří ocelová konstrukce a prkna, která dostala novou šanci. Díky tomu její pořizovací cena klesla na minimum.

Terezie Benoni | 18. 07. 2022

Jednoduchou chatu najdeme na klidném místě nedaleko thajského města Chiang Mai. Jejími autory jsou architekti Patcharada Inplang, Thongchai Chansamak a Nat Tangchonlatip pracující pod značkou studia Sher Maker. V chatce nechybí ložnice v patře, koupelna, obývací pokoj, spíž a terasa. Terasa je orientovaná do divoké přírody a dá na ni vejít hned několika otevíracími francouzskými okny. Celá stěna vedoucí tímto směrem je prosklená, zatímco ta opačná poskytuje potřebné soukromí. Majitel i projekční tým se shodli, že hlavním tématem projektu bude dřevo, a to také proto, že majitel je truhlář. Jako hlavní stavební materiál bylo použito dřevo pocházející právě z oblasti Chiang Mai a doplňuje ocelovou konstrukci. Samotný tvar domu respektuje místní tradici a připomíná stavby, které se v severním Thajsku běžně nachází.

Galerie: Dřevostavba v Thajsku
Mohlo by se vám líbit

Vydrží i náročné podnebí

Dřevo na stavbu bylo shromážděné z různých oblastí Chiang Mai a lišilo se stářím i kvalitou. Proto se architekti rozhodli ošetřit je metodou Shou-sugi. Tato prastará japonská technika ochrany dřeva konzervuje dřevo opálením. Při tomto opalování nejenže získá dřevo specifickou patinu, ale také ochranu před klimatickými podmínkami. Této chatce pomohla stará japonská technika jak k ošetření starých kousků, tak ke sjednocení jejich dekoru. „Je pro nás důležité používat místní materiály. Dřevo tak dokáže mnohem lépe odolat povětrnostním podmínkám než dřevo, které muselo být dovezeno ze zahraničí. Při opalování prken navíc vzniká pod lidskýma rukama originál a na chatě je pak v každém detailu znát, že skutečně jde o důkladnou ruční práci,“ doplňují autoři projektu.

Zdroj informací: Patcharada Inplang, Thongchai Chansamak a Nat Tangchonlatip pracující pod značkou studia Sher Maker

Mohlo by se vám líbit