Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Minimalismus v praxi: Jak na vzdušný a čistý interiér?

Cítíte ve svém domově stísněně? Osvojte si základy minimalismu a provzdušněte interiér. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. O tipy se s námi podělila interiérová designérka Anke Glut.

Jana Kantorová | 22. 04. 2023

Neutrální barvy

Neutrální barvy jsou alfou a omegou minimalistického interiéru. Patří do něj bílá, šedá, béžová, krémová, hnědá nebo černá. Raději než barvy, kombinujte textury a materiály. V praxi to znamená, že zatímco na jednu zeď zvolíte střídmou tapetu, druhou zeď vymalujete jediným odstínem. Cílem je interiér opticky zvětšit a prosvětlit.

Čisté a jednoduché linie

Co se nábytku týče, dejte přednost základním geometrickým tvarům. Vyvarujte se příliš složitých a ozdobných prvků, jakými jsou například nejrůznější úchyty nebo kliky. Velmi oblíbené materiály jsou například kov či beton. Pokud zvolíte dřevo, nemíchejte více odstínů.

Galerie: Jak vnést do interiéru trochu minimalismu

Vestavěný nábytek má zelenou

V minimalistickém interiéru se bude skvěle vyjímat vestavěný nábytek. Ten zároveň můžete už od výroby přizpůsobit prostoru a nechat ho vyrobit co nejvíce efektivně. Nábytek by na sebe měl navazovat a působit jednotně a čistě. Dejte si také pozor na to, abyste do prostoru neumisťovali více kusů nábytku, než je nezbytné. Ty mohou interiér moc členit, a ten pak působí chaoticky.

Mohlo by se vám líbit

Interiér bytu na pražském sídlišti prošel fascinující proměnou a potvrzuje, že i paneláky mohou nabídnout kvalitní bydlení

Mladý pár, Bára se Standou se na sídliště v pražských Stodůlkách přistěhovali před rokem. „Že jdeme mezi paneláky, jsme řešili až jako poslední. Jsme hlavně rádi, že máme vlastní bydlení, a můžu jen potvrdit, že sídliště se stávají atraktivními lokalitami.“
marianne.cz

Zredukujte dekorace

Dekorace jsou v minimalistickém interiéru vítané. Ovšem měli byste je zredukovat. „Vyhněte se poličkám s velkým množstvím dekorací. Ozdobné vitríny můžete nahradit například zdobnou tapetou se zajímavou strukturou, zrcadlem nebo obrazem. Pokud máte dekorace, kterých se nechcete vzdát, umístěte je na jeden tác. Tak jim dáte jednotu a budou působit uspořádaně,“ dodává Anke Glut.

Seznam nepotřebných věcí

Dejte si dohromady seznam nepotřebných věcí a pošlete je dál. „Jednoduše řečeno, redukujte vše nepodstatné a vše, co nepoužíváte. Možná budete překvapeni, kolika věci se zbavíte. Vaším cílem je mít na poličkách co nejméně věcí, které tam nemají co dělat. Ty mohou být schované a úhledně srovnané ve skříních,“ vysvětluje Glut.

Mohlo by se vám líbit

Moderní bydlení na chatě aneb Jak si stylově prostřít stůl

Chaty a chalupy mají své kouzlo. Úplně moderní kabát při jejich výzdobě nebo rekonstrukci se tak nehodí nahazovat. Jak spojit krásu se stylem a zároveň zachovat duši původního místa? Máme pro vás pár tipů, které se vám mohou hodit.
marianne.cz

Stále uklizeno

Díky redukci nepotřebných věcí se vám bude doma lépe udržovat i pořádek. Interiér by měl být uklizený a působit čistě, i když jste ten den zrovna neuklízeli. Možná pro vás bude na začátku těžké věci neschraňovat, ale velmi rychle si na tento nový přístup zvyknete.

Vzdušné materiály

Pro minimalistický interiér volte vzdušné materiály. Místo těžkých závěsů vyberte raději lehké a klidně i průsvitné závěsy a okna raději zatmavte žaluziemi. Materiály na sedací soupravě by měly být jednotné a v neutrálních odstínech. 

Mohlo by se vám líbit

Měšťanský mikulovský dům s klenutými stropy, úžasným geniem loci a designovým interiérem

V bývalé židovské čtvrti v centru vinařské obce Mikulov stojí dvoukřídlý měšťanský dům, který je promyšlený do posledního detailu a snoubí v sobě historii místa i moderní design.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Byt
Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení