Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Starosvětské Vánoce v dvě století staré chalupě v Orlických horách

Na chalupě nedaleko Vamberka tráví Martina, Jan, jejich dcerka Kačenka a samozřejmě také domácí mazlíček, pes Fido, každou volnou chvíli. Tahle půvabná roubenka je pro rodinu Rejzlových tím nejhezčím místem, kde trávit nejen vánoční svátky.

Eva Všetíčková | 8. 12. 2023

V dřevařské obci Říčky se dříve většina obyvatel živila hlavně výrobou dřevěných, takzvaných lubových krabiček, používaných na nejrůznější masti a léky. Po válce ovšem mnoho chalup  získali pražští umělci z okruhu Jiřího Trnky a proměnili tak dříve málo známou horskou vesničku v turisticky zajímavou oblast, kterou od té doby zůstala.

Galerie: Chaloupka v Říčkách

Kdo si počká, ten se dočká

"Koupit chalupu v Říčkách? To je nemožné," smáli se chlapi na říčkovské pile, když se jich v roce 1990 Rejzlovi vyptávali, jestli by tu o nějaké nevěděli. Rodina známé vamberecké krajkářky to ale nevzdávala a dobře udělala. Zanedlouho narazili na inzerát, že by tu přece jen jedna ke koupi byla. "Majitelé byli zdaleka, a chalupu se proto rozhodli prodat," vzpomíná Martina Rejzlová, která tehdy rodinnou chalupu sháněla pro svého strýce Rudolfa. Ten už se po roce 1989 mohl z emigrace v Kanadě kdykoli vracet do rodných Orlických hor a toužil tu vytvořit nějaké společné zázemí. Roubené, víc jak dvě století staré stavení v romantickém údolí potoka Říčka, si všichni okamžitě zamilovali. Ihned po koupi se z chalupy stalo místo, kde se nejen o prázdninách začala scházet celá rodina a kde dodnes všichni rádi tráví vánoční svátky, protože tady na horách jsou Vánoce vždycky bílé.

Info ikona
Kachlová kamna v obytné kuchyni

Místo, které si podmanilo jejich srdce

V posledních letech ji ale asi nejčastěji navštěvuje, a taky postupně rekonstruuje, právě Martina se svým mužem Janem. Poté, co tu vybudovali malou koupelnu a v kuchyni si nechali od pana Beka, mistra kamnáře z Vamberka, postavit nová kachlová kamna, se jim odsud skoro nikdy nechce odjíždět. Rejzlovi tu sice mají rádi každé roční období – od jara, které sem přichází později, přes léto až po sychravý podzim, kdy je v chalupě útulno. Nejvíc tu ale milují zimu. Martina si tu s kamarádkami každoročně užívá předvánoční pečení, které má tady, na chalupě, úplně jinou atmosféru. V malé obytné kuchyni se tak v adventním čase za praskotu dříví v kamnech vykrajuje, peče, slepuje a taky zdobí, ale i ochutnává a při měkkém světle svíček se pěkně po starodávnu probírá, co se za uplynulý rok událo.

Info ikona
Jan a Martina Rejzlovi na své chalupě v Říčkách

Snění povoleno

Televize tady nemá místo, takže čas tu plyne úplně jinak. Chalupa je v současnosti už prakticky  hotová. Na půdě, na kterou se ze spodní chodby vystupuje po příkrých kamenných schodech, se dá nejen přespat v malé ložnici, ale také ve výklenku nad starožitnou skříní, kterému domácí říkají "past na zajíce". Její větší část se už proměnila v otevřený prostor na spaní i lenošení. Stará skříň i malovaná truhla, která tu na své znovuzrození čekala v koutě se znovu probudily do krásy. Vždycky je ale co vylepšovat, ale není kam spěchat. Když se večer slavnostně prostře sváteční stůl a rozsvítí se stromeček, je tu pěkně a útulno.

Info ikona
Zima na chalupě
Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Krása
Jak si vytvořit dokonalé oční linky: Zkuste klasické, barevné i v retro stylu

Jak si vytvořit dokonalé oční linky: Zkuste klasické, barevné i v retro stylu

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Zábava
4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

Zábava
Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty