Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Z přepravního kontejneru postavil stylový kanadský srub

Info ikona
Z přepravního kontejneru postavil stylový kanadský srub

Vypadá, jako by tam stál odjakživa, přitom ho majitel postavil za pár týdnů. Srubový dům ho navíc vyšel na zlomek ceny a své rozhodnutí použít jako konstrukční základ kontejner, si jeho majitel nemůže vynachválit.

Jana Kantorová | 5. 06. 2023

„Prvotní nápad postavit si hybridní srubový dům vznikl na našem výletě s přítelkyní do Pine Creek Lodge, který se nachází kousek od Livingstonu v Montaně,“ popisuje Brian Morris ze společnosti Yellowstone Timber Fusion pro webový magazín Discover Containers, který se věnuje modernímu pojetí chatek a mini domků postavených především z přepravních kontejnerů. „Chata, kterou jsme si rezervovali pro náš rybářský výlet na nádherné řece Yellowstone, byl menší srub, do kterého jsem se zamiloval a rozhodl jsem se, že se do stavby podobného pustím.“ Brian Morris si nemůže přepravní kontejnery vynachválit a hodí se podle něj na všechno. Jsou konstrukčně pevné a variabilní, lze z nich stavět menší i velké projekty. Izolaci provedl tak, že kontejner izoloval stříkanou uretanovou pěnou. Celá stavba včetně kontejneru a všeho materiálu vyšla na 400 tisíc korun.

Galerie: Srub z kontejneru

Nechybí pohodlná terasa

Použití kontejneru bylo skvělé rozhodnutí. Jeho výhody jsou následující: univerzálnost designu, konstrukční integrita a opětovné využití nebo změna účelu zdánlivě pevného kusu oceli,“ pochvaluje si Brian Morris. Díky ocelovému základu se podařilo minimalizovat použití betonu, který často stavby výrazně prodraží a znovu je už nepoužitelný. Narozdíl od kontejnerů, jejíž opětovné použití jde ruku v ruce s enviromentálním uvažováním. Brian pro lepší izolaci použil dvojitá okna. Dřevěné krokve držící sedlovou střechu jsou umístěné v horní části kontejneru. Nejdůležitějším prvkem je obklad z dřevěných kulatin. Ke srubu patří také pohodlná terasa, na základy sloupků, které ji podpírají, byly použity místní velké balvany.

 

Galerie: Ty nejzajímavější domky z kontejnerů
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku