Přejít k hlavnímu obsahu
Venkov & styl

Chorvatská horská chata ladí s okolními lesy

Info ikona
Dvoupodlažní domek se sedlovou střechou je citlivě zasazený do svažitého terénu.

Dvoupodlažní domek se sedlovou střechou je citlivě zasazený do svažitého terénu. Jeho velká okna otevírají dechberoucí výhledy do okolní krajiny horského regionu Gorski Kotar.

Terezie Benoni | 4. 07. 2022

Architekt Tomislav Soldo navrhl jednoduchý stometrový dům s klasickou sedlovou střechou a dřevěnou fasádou. Ta je vyrobená z modřínu a natřený načerno. Právě černá barva dřevostaveb byla typická pro horské chalupy. Sibiřský modřín je natřený černým dehtem, který proniká hluboko do dřeva, takže poskytuje mnohaletou ochranu bez potřeby nějaké péče. Stěny domu jsou vyrobené z pórobetonových tvárnic o tloušťce 30 centimetrů, které mají urychlit výstavbu domu a maximálně snižují potřebu další tepelné izolace. Zajímavým prvkem jsou dřevěné okenice, které v noci propouští světlo. „Ve dne je domek kompaktní a jeho struktura působí monolitickým dojmem. Večer se ale vlivem umělého světla rozsvítí a ve svahu vypadá jako lucerna. Štěrbiny v okenicích evokují sluneční paprsky,” vysvětluje architekt Tomislav Soldo. Interiér domu se nese v moderním rustikálním duchu, kde dominují přírodní materiály. A narozdíl od exteriéru zde kraluje bílá barva.

Klasické dispozice i venkovní kuchyně

V přízemí je otevřená kuchyně, obývací pokoj a jídelna, kde je také koupelna. Dveře z kuchyně jsou otevřené do venkovní letní kuchyně a na terasu. Letní kuchyně je masivní a vyrobená z betonu, takže vydrží i náročné rozmary počasí. Neutrální povrchové úpravy, včetně bílých stěn a světlých dřevěných podlah, se opakují v celém domě a doplňují je výrazné černé akcenty použité na křeslech a závěsném osvětlení. Interiér je je zařízený v moderním skandinávském stylu. V obývacím pokoji najdeme praktická černá kamna na dřevo, na které navazuje po obou stranách široká lavice s úložným prostorem a výsuvným lůžkem. Ložnice se nachází v mezipatře s výhledem do obývacího pokoje. Střešní okna pouští do podkrovního prostoru denní světlo.

Zdroj informací: Tomislav Soldo, dezeen.com