Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Co se v mládí naučíš… Podporujte děti v kreativitě už od útlého věku

Žijeme v době technických i technologických vymožeností, jež nás provázejí každodenním životem, v práci i v soukromí. To ovlivňuje i život našich dětí společně se způsobem, jak vyhledávají zábavu a tráví čas. Schopnost inovativního myšlení, tvořivost a originalita jsou dnes ceněnými vlastnostmi, veďte proto své děti k rozvoji těchto kvalit činnostmi podporujícími osobnostní rozvoj.

Jana Kantorová | 10. 08. 2023

Zábava v režii malých dětí dnes bohužel často vypadá tak, že sedí s očima přilepenýma na obrazovce počítače nebo mobilu. Rodiče by měli být schopni nabídnout jinou alternativu – tvořivou zábavu, při které si budou jejich ratolesti skutečně hrát a která je nejen pohltí, ale zároveň si jejím prostřednictvím zlepší zručnost a rozvinou kreativitu.

Galerie: Jak rozvíjete kreativitu u dětí?
Mohlo by se vám líbit

Bezpečnost dětí na internetu: Zásady a nástroje, které je pomohou chránit před predátory

Moderní technologie a internet jsou dnes v naprosté většině součástí mnoha dětských životů. Zejména u dospívajících. Nedá se, a ani není zrovna nejlepší, jim zabraňovat v jejich užívání. Rozumnější je jim vysvětlit, jak se na nich pohybovat.
marianne.cz

Fantazii se meze nekladou

Aktuálním hitem jsou různé modelovací hmoty, které se snadno tvarují, dají se použít opakovaně a nabízejí nepřeberné množství tvořivé zábavy. Mačkáním, ohýbáním, tvarováním a jiným opracováváním mohou děti tvořit veselé postavičky, strašidelné nestvůry, rozverná zvířátka, pestrobarevné květiny, stromy nebo nejrůznější předměty, fantazii se meze nekladou.

„Rukodělná činnost, při níž ze základního materiálu vzniká neopakovatelný výrobek, nabízí dětem skvělou příležitost vytvořit si vlastními silami něco hmotného. Něco, s čím si dále mohou hrát, vystavit si to na památku nebo tím obdarovat někoho blízkého. Modelování je vhodné i pro úplně malé děti. Vyrobit se dá v podstatě cokoliv – fantazii se meze nekladou, naopak,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka platformy pro rozvíjení tvůrčí činnosti se zaměřením na děti Idea Creative.

Tip redakce: 

Součástí je i online obchod s výtvarnými a kreativními pomůckami Koralky-dekorace.cz a tři kamenné obchůdky v Plzni, Berouně a Kladně.

Mohlo by se vám líbit

Lepší kreativita, soustředěnost i psychika aneb Jaké benefity má pro děti nuda

Každý chce, aby jeho dítě mělo co nejzáživnější dětství. Snaží se tak, aby mělo mnoho kroužků, aby víkendy trávilo aktivně s rodinou a aby mělo dostatek sociálních kontaktů. Pravdou ale je, že není úplně dobré, když děti nemají čas se nudit. Naopak, nuda má spoustu benefitů. A my je pro vás zjistili.
marianne.cz

Emoce, kreativita i jemná motorika

Při modelovací aktivitě dochází k rozvíjení kreativity, kterou děti v pozdějším věku jako když najdou. „Zábavnou formou se tak rozvíjí inteligence, emoce i kreativita, což je důležité pro další rozvoj a vzdělávání. Vymýšlením různých tvarů, modelováním a mícháním barev se zlepšuje představivost, schopnost neotřelého, inovativního myšlení a koncentrace. Modelovací činnost je užitečná jak z pohledu kognitivního vývoje, tak i fyzického. Rozvíjí se jemná motorika, zlepšuje se sehranost prstů a děti tím zároveň nevědomky cvičí koordinaci ruce – oči,“ doplňuje Pachmanová.

Dětské prsty se tím cvičí i v jemné motorice a trénuje se koordinace pohybů a soustředěnost. Centrum v mozku zodpovědné za motoriku je úzce spjaté s centrem rozvoje řeči, dítě tak bude nevědomky pracovat i na zdokonalování řečových schopností. Zapojí-li se k tomu do tvůrčího procesu celá rodina, všichni zúčastnění si zaručeně užijí mnoho legrace.

Mohlo by se vám líbit

10 jednoduchých triků, díky kterým nahradíte stres kreativitou

Získejte svůj život opět do vlastních rukou.
marianne.cz

Jak modelovat?

Tvarovací hmoty bývají dodávány i se sadami pracovních nástrojů pro další opracování, jako jsou různá dřívka, špachtličky, nožíky, vykrajovátka atd. Některá balení obsahují i legrační doplňky na dotvoření hotového dílka, prodávají se i tematické sady, např. halloweenské, zimní, vánoční apod.

Inspiraci a nápady na modelování můžete hledat na internetu. Složitější výtvory se vám budou lépe modelovat, pokud je rozdělíte do jednodušších částí, jež následně spojíte v celek. Například u postaviček zvlášť vymodelujte trup, ruce, nohy a hlavu. Jednotlivé části tak budou pevnější a budou lépe držet. Kdybyste tvarovali celé tělo z jednoho kusu modelíny, byl by celý proces o to náročnější a hůře by se dokončoval.

Mohlo by se vám líbit

Jak zabavit děti během prázdnin? Vyzkoušejte společné aktivity

Léto je období, které si mnoho rodin vyhrazuje pro společné aktivity a zábavu. Jedním z nejlepších způsobů, jak strávit čas se svými dětmi či vnoučaty, je zapojit se do společných sportovních aktivit. Sportování s dětmi nejen posiluje rodinné vazby, ale také všichni zažijete aktivní léto plné radosti a dobrodružství. Přinášíme tipy na společné letní aktivity.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí