Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Děti a zahradničení: Zahrada může být v pokoji

Na jaro se těší každý, kdo rád sází a pěstuje. Jedno, jak velký záhon má. Dětem stačí sklenice a klidně i v obýváku.

Jana Kantorová | 29. 05. 2023

Připravila: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Roste s úsměvem 

Co je potřeba: plastový bílý květináč, černobíle vzorovaný podšále, černý akrylový fix, pokojová rostlina, substrát pro pokojové rostliny, keramzit na dno květináče 

1. Do květináče nasypte keramzit tak, aby zakrýval celé dno s odtokovými otvory – tím se vytvoří důležitá drenážní vrstva. Pak na ni vsypte odpovídající množství substrátu, usaďte rostlinu a substrát dosypte i kolem ní. Urovnejte jej rukama, aby rostlina v květináči dobře držela, nebyla v zemině příliš „utopená“, ani neměla odhalené kořeny. 

2. Květináč teď ozdobte vzory podle své fantazie (my jsme volili různé typy obličejů). Vezměte akrylový fix a nejprve nakreslete pusu. Pak přikreslete oči – zavřené nebo otevřené – a chcete-li, nakreslete ještě na obou stranách pusy tečky, které budou znázorňovat tváře. Při kreslení dejte pozor na nechtěné rozmazání jednotlivých čar, obloučků a teček rukou. Po dokreslení jednoho obrázku proto chvilku počkejte, až fix zaschne, a pak se pusťte do dalšího. 

Galerie: Jak pěstovat květiny s malými zahradníky
Mohlo by se vám líbit

Učte děti, že upozornit na šikanu není žalování, říká odbornice

Fyzické útoky, vydírání a vyhrožování, poškozování věcí, nadávky, agresivní či výsměšné komentáře na sociálních sítích. Šikana může mít mnoho podob. Jak ji jako rodič můžete řešit? A dá se jí předejít?
marianne.cz

Mini zoo ve skle  

Co je potřeba: zavařovací sklenice různé velikosti, příp. skleněná váza ve tvaru válce nebo skleněné misky, různé figurky zvířat, drobnější kamínky, substrát pro pokojové rostliny, jedna větší rostlina nebo více menších odlišných druhů 

1. U rostlinného terária neboli florária je důležité si nejprve rozmyslet, kde bude celý výtvor posléze stát a z jaké strany se na něj budete dívat. Tomu by se měla přizpůsobit celá kompozice. Při plnění jednotlivými vrstvami je důležitá preciznost, ať výsledné dílo stojí za to a je se čím kochat . 

2. Dno sklenice zasypte silnější vrstvou kamínků. Na ně navrstvěte substrát podle toho, jak moc jím chcete mít nádobu na florárium naplněnou. 

3. Do substrátu vložte rostlinu, dobře ji usaďte a přihrňte k ní zeminu. Do jedné nádoby lze vysadit jednu větší rostlinu nebo v ní pěstovat více druhů menších – v tom případě ale musí mít všechny podobné pěstební nároky. 

4. Povrch substrátu kolem rostliny se dá ještě posypat speciální dekorační vrstvou (pískem, drobnými oblázky apod.). Budete-li však florárium zdobit figurkami či něčím dalším, už možná nebude nutné přisypat další materiál. I zde platí, že méně je více. 

Mohlo by se vám líbit

Malebná zahrada poblíž Newcastlu, která stojí na základech harmonického soužití člověka s přírodou

Nádherné, odolné a dlouho kvetoucí čemeřice vysílají ze záhonů veselé jarní signály. Krom nás se z nich radují i včely a čmeláčí královny.Zahrada nabízí spoustu neotřelých nápadů. No řekněte, není záhonová bordura z pálených střešních tašek prostě skvělá?
marianne.cz

Extra tipy redakce:  

  • Barevné vlaječky přilepené na špejli jsou velice snadný způsob, jak označit jednotlivé druhy rostlinek. To aby se nepletly.  
  • Rostlinné „terárko“ je pro začátek nejlepší tvořit z kaktusů a sukulentů. Nevyžadují moc péče, přitom vypadají pěkně.  
  • Zahradníkem jednoduše? Na 12 hodin dejte pár fazolí do vody. Navlhčete vatu a vložte ji do sklenice. Vsypte fazole a pozorujte, co se bude dít.  
  • Tvorba malých zahrádek děti baví! Sklenice, misky, kelímky... vše se dá využít, ve všem může bydlet kousek přírody. 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

DIY hračky, které zkrátí dlouhou chvíli

Hledáte možnost, jak své malé raubíře efektivně zabavit a nechce se vám hned kupovat nové a nové hračky? Pusťte se s námi do vyrábění!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Dobrý nápad
KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku