Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Hvězda koupelny bambus

Exotické dřevo půvabně nahradí plastové kelímky či dózy a celému prostoru dodá přirozenou eleganci.

Jana Kantorová | 2. 07. 2023

REALIZACE Vladimír Zindulka | STYLING Markéta Zindulková 

Přednosti bambusu plně odhalí až čas. Ten, po který budete tohoto užitečného koupelnového pomocníka užívat, bude totiž dlouhý. Bambusová vlákna jsou pevná, a zároveň poddajná, proto se s exotickým dřevem dobře pracuje třeba i při výrobě zrcadla

Galerie: Vyrobte si bambusový nábytek do koupelny
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Usušte prádlo na vzduchu

Využijte větve z jarního průklestu stromů nebo odložené dřevěné latě k vyrobení dvou druhů sušáků, které vám poslouží několik letních sezon.
marianne.cz

Bambusové stojánky  

Budete potřebovat: kousky bambusu různých průměrů, vrták, sisalový provázek či lýko, vosk Osmo na exotické dřeviny nebo tvrdovoskový olej 

1. Na mýdlenku vyberte z odřezků bambusových tyčí pět kusů – na krajní díly dva o průměru 20 až 25 mm, další tři menšího průměru. Všechny zkraťte na délku 14 cm a provrtejte na obou koncích asi 2 až 3 cm od kraje vrtákem o průměru 8 mm. Ze dvou bambusových tyček uřízněte díly s průměrem 8 mm, na silnějším konci nechte kolínko.  

2. Navlékněte na připravené tyčky pět provrtaných kusů – nejdříve díl s největším průměrem, poté prostřední a ukončete druhým největším. Stáhněte je k sobě a na spojovacích tyčkách si naznačte místo na provrtání tyček zajišťovacím kolíčkem. Ten vytvořte stejně jako spojovací tyčky, jen průměr bude 4 mm. Mýdlenku rozložte a provrtejte spojovací tyčky vrtákem o průměru 4 mm. Všechny díly natřete voskem nebo olejem. Po zaschnutí mýdlenku složte. 

3. Na stojánek na kartáčky uřízněte z bambusové tyče o průměru 20 až 25 mm tři nestejně dlouhé kusy. Horní konec uřízněte šikmo pod úhlem asi 30 stupňů v různé výšce. Díly dejte k sobě do trojúhelníku a propleťte mezi nimi sisalový provázek nebo lýko. Volný konec protáhněte podélně mezi všemi třemi díly a vespod uprostřed svažte s druhým koncem provázku. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Krajkové dečky v nové roli

Jsou nádherné, ale často leží schované v šuplících komod. Škoda je tajit, jdou nápaditě využít. Stačí jen vymyslet správný způsob, jak je v interiéru znovu uplatnit.
marianne.cz

Sušák na ručníky  

Budete potřebovat: bambusové tyče různých průměrů (k dostání v hobby marketech), vrták, lepidlo na dřevo  

1. Tvar a velikost stojanu si můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Důležité jsou spoje jednotlivých tyčí. Spodní tyče, na kterých stojan stojí, a vrchní příčné tyče na věšení ručníků jsou se svislými spojené stejně. Do konců svislých tyčí jsou natěsno vsunuty ty menší. Délka je zvolena tak, aby se uvnitř opíraly o nejbližší koleno svislé tyče. Druhý konec vsunuté tyče je prostrčen otvorem ve stěně vodorovné tyče a opírá se o vnitřní protilehlou stěnu. Svislé tyče jsou také na obou koncích uříznuty do půlkruhu tak, aby konec obepínal vodorovnou tyč. 

2. Vše do sebe přesně zapadne, jen když se každý spoj řeší individuálně. Tyto spoje můžete zajistit malými kolíčky nebo slepit lepidlem na dřevo. 

3. Vodorovné tyče, které spojují krajní svislé tyče a kratší vodorovné tyče spojující svislé tyče na každé straně, procházejí skrz svislé tyče. Jsou zajištěny kolíky, které jdou souběžně po stranách svislých tyčí. Tyto kolíky jsou delší, aby zajistily větší stabilitu stojanu. Aby se nemohly pohnout, je možné je ještě spolu se svislou tyčí svázat provázkem. Jednotlivé díly celého stojanu je dobré natřít voskem ještě před konečným sestavením. Pokud spoje lepíte, tato místa nenatírejte.  

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kouzlení s barvami na plátně

e jste už dávno zapomněli, jak jste si kdysi na tričkách vytvářeli terče technikou zvanou batika? Nevadí, rádi vám připomeneme, že tímto způsobem mohou vzniknout hezké dekorace.
marianne.cz

Bambusové zrcadlo  

Budete potřebovat: bambusové tyče různých průměrů, vrták, kotoučovou pilu, tužku, zrcadlové sklo 

1. Vyberte dvě kratší tyče o průměru zhruba 20 centimetrů a dvě delší tyče minimálně o průměru 28 milimetrů. Kratší bambusové tyče podélně rozštípněte nebo vyřízněte drážku kotoučovou pilou (drážka by měla být stejné nebo menší šířky, než je síla skla zrcadla). Pokud má kratší tyč koleno, neštípejte ji, ale vyřízněte drážku, protože koleno je uvnitř plné a tyč by se vám poté nerozevřela. 

2. Vsuňte do obou kratších tyčí kratší strany zrcadla a na delších tyčích si tužkou naznačte, kde je potřeba vyvrtat otvor pro zasunutí tyče. Otvory vyvrtejte podle průměru kratších tyčí. Každý otvor je třeba měřit a vrtat zvlášť podle velikosti průměru konců kratších tyčí. 

3. Upravte konce kratších tyčí tak, aby se těsně daly nasunout do otvorů v delších tyčích. Zároveň také upravte délku konců kratších tyčí tak, aby se po vsunutí dotýkala stěny delší tyče a zároveň boky zrcadla přiléhaly k delším tyčím. V místě spoje obou tyčí vyvrtejte otvory pro jisticí kolíčky a ty do nich zasuňte. Kolíčky vyrobte ze slabší bambusové tyčky. 

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Sazeničkám cedulky sluší

Aby měl zahradník dobrý přehled o tom, co mu vyrůstá v záhonech, hodí se šikovné zápichy. Vyrobte si je s námi!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Dobrý nápad
KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku