Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...

... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.

Jana Kantorová | 11. 10. 2023

Text: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

LUCERNIČKY 

  1. Zavařovací sklenici nebo jinou vhodnou nádobu nejprve očistěte a otřete dosucha. Pak ji v pravidelných pruzích polepte malířskou maskovací páskou. 
  2. Sprejem s matným křídovým vzhledem přestříkejte celou sklenici. Nezapomeňte použít rukavice a také podložku, ideálně vezměte celé dílo ven. Sprej dobře kryje už v jedné vrstvě, postříkaný povrch je zcela suchý asi po hodině. 
  3. Maskovací pásku ze sklenice opatrně odstraňte (je-li povrch zcela suchý!). Na hotové lucerny lze použít ještě lak, který zvýší odolnost nasprejované barvy. V této fázi můžete pruhované lucerny také podle libosti dozdobit – dolepením krasopisných nápisů, aplikacemi z různých materiálů apod. Kombinovat se rovněž dají odstíny matných sprejů a místo pruhů můžete z maskovací pásky vystřihnout jiné motivy. 

Tip redakce: Ultra matná barva je ideální k dosažení vintage vzhledu. Proměnit k nepoznání může jak nábytek, tak dekorativní předměty.  

Galerie: Ať žije "světýlko"...
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Džínové proměny aneb Staré oblečení ještě nemusí z domu

V hlubinách vaší skříně se možná ukrývá sukně z pevného plátna indigové barvy, kterou jste naposledy nosily na střední škole. Neměly jste to srdce ji vyhodit a nyní se vám bude hodit k přetvoření v pár užitečných kousků.
marianne.cz

SVÍCNY ZE DŘEVA 

  1. Dřevěné kroužky na záclony očistěte a několik kusů přestříkejte matným křídovým sprejem. Nechte zaschnout podle konkrétního doporučení na obalu výrobku. Barevné odstíny kroužků volte podle svých představ – v našem případě jde o bílou barvu pouze na několika kroužcích. Zbylé jsme ponechali v přírodním vzhledu. 
  2. Tavnou lepicí pistolí (případně lepidlem určeným na dřevo) nyní postupně slepte zvolený počet kroužků seshora na sebe (např. čtyři kroužky na nižší svícen, šest na vyšší). Mezi poslední dva kroužky odshora vlepte přepážku, na niž bude možné položit čajovou svíčku. Ta by totiž měla z bezpečnostních důvodů poslední kroužek svícnu převyšovat. 
  3. Svícen je nyní hotový, zbývá vložit svíčku a zapálit ji. Ač jde o pouhou „čajovku“, zapálenou ji rozhodně nikdy nenechávejte hořet bez dozoru! 

Lepicí tyčinky do tavné pistole jsou k dostání nejen v klasické průhledné variantě, ale také barevné (matné i glitrové). Lepidlo se tak samo o sobě může stát dekorativním prvkem výrobku

Tip redakce: Záclonové kroužky ze dřeva najdou uplatnění i při výrobě dalších dekorací a doplňků do domácnosti. Co jako háčky, hračky, květináče? 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Hrátky se střípky

Pár zbylých dlaždic poslouží k vytvoření mozaiky, na jejímž konci vznikne úplně nový stůl, židle či atypický tác. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou