Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad – plstění z vlny, technika jako stvořená pro zimní období

Info ikona
Vlněné rouno, ideální materiál na plstění

Chcete si vlastnoručně vyrobit ozdobu na vánoční stromek či dekoraci na štědrovečerní stůl? Potřebujete zároveň na celé odpoledne zabavit své školou povinné potomky, když je venku počasí, že by psa nevyhnal? Naučte je techniku plstění z vlny.

Eva Všetíčková | 25. 11. 2022

Upředená vlna se dá zpracovávat různými způsoby – pletením, háčkováním či tkaním. Po staletí se však  zpracovávala ještě další technikou – takzvaným plstěním. Jedná se vlastně o nejstarší a nejjednodušší zpracování tohoto ušlechtilého přírodního materiálu. Plstěná tkanina se vlastně vytváří jednoduše, vzájemným zchycením a zapletením jednotlivých vláken vlny. Kdybyste měli možnost pozorovat je pod mikroskopem, uviděli byste na jejich povrchu miniaturní šupinky. Při plstění se do sebe zaklesnou a za pomoci tepla, tlaku a vlhka se tak dá jednoduše vytvořit nejen krásná a hřejivá tkanina...

Text: Martin Černý

Info ikona
Plstěné kouličky na vánoční stromeček

Na výrobu plstěných vánočních kouliček budete potřebovat:

  • česanou ovčí vlnu (k dostání v hobby obchodech, například Koralek-obchod.cz)
  • plsticí jehlu (k dostání např na Stoklasa.cz)
  • molitanovou podložku
  • mýdlo
  • teplou vodu
  • režnou nebo naopak zlatou šňůrku na zavěšení

 

Info ikona
1. krok – základní tvar

1. Vytvořte si základní tvar. Na ten použijte přírodní, nebarvenou vlnu. Tu namotávejte do pravidelného kulatého tvaru. Vzniklou kuličku poté namočte do vody

Info ikona
2. krok – přidávejte barvy

2. K takto vytvořenému základu postupně přidávejte barevné chomáčky vlny, aby na kouličce začal vznikat originální melírovaný dekor.

Info ikona
3. krok – zpevnování

3. Pravidelným zapichováním speciální plsticí jehly se vlákna zaklesnou těsněji do sebe. Tím nejen zpevníte tvar, ale můžete tak vytvářet také ornamenty a vzory.

Info ikona
4. krok – stále máčejte

4. Barevnou kuličku průběžně máčejte v co nejteplejší vodě a stále přidávejte mýdlo.

Info ikona
5. krok – mýdlo jako tmel

5. Obyčejné mýdlo zpevní strukturu vyráběného předmětu a napomáhá také k dokonalému procesu plstění.

Info ikona
6. krok – od kuličky k figurce

6. Do barevné kouličky nakonec plsticí jehlou zapracujte smyčku z režné nebo zlaté šňůrky, abyste mohli takto vzniklou ozdobu zavěsit. Když se vám pravidelný tvar povede, můžete si postupně klást vyšší cíle. Podle návodu nebo také ve speciálních kurzech se můžete naučit a doma pak sami vyrábět pro sebe nebo pro své přátele třeba plstěné andílky nebo jiné dekorativní předměty z vlny podle vaší fantazie.

Info ikona
Plstěný anděl – ozdoba na vánoční stromek
Zdroj článku