Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Ptačí bufet aneb Aby v zimě měli ptáčci co jíst

Kromě toho, že vám krmítka do zahrady přilákají hladové opeřence, můžou posloužit také jako hezká dekorace. Pojďte si s námi vyrobit dvě netradiční.

Jana Kantorová | 23. 10. 2023

Připravila: Alexandra Koutná 

ZÁSOBNÍK NA ZIMU

Především sýkorky si nejraději pochutnávají na lojových koulích plných semínek. Ty jsou buď k dostání v obchodech, nebo si je můžete vyrobit sami. Pochoutku umístěte do krmítka a pověste ji v zahradě na dobře viditelné místo. Pak už se jen zabalte do teplé deky a sledujte, jaký cvrkot po chvilce nastane.

Budete potřebovat: 12 asi 30cm větví dřínu, 1 větev, dlouhou asi 65 cm, floristický drátek nebo provázek 

Nejdelší větev uprostřed ohněte – bude sloužit k zavěšení krmítka. Spojte ji s osmi kratšími pruty. Oba konce zafixujte drátem a omotejte větvičkami dřínu. Rozpracovaný zásobník zlehka roztáhněte – vznikne vám tak podlouhlý ovál. Dvě další větve vpleťte do spodní třetiny. Zafixujete tak oválný tvar krmítka, které poté naplňte lojovými koulemi.

Tip redakce: 

Jak na lojové koule? Kilogram hovězího loje si nechte pomlít u řezníka. Smíchejte jej s kilogramem zrní a hmotu vytvarujte do podoby koulí.

Galerie: Vyrobte si vlastní krmítko pro ptáky
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...

... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.
marianne.cz

KRMÍTKO Z PROUTÍ

Ptáčky potěší, když jim v zimních měsících nachystáte něco dobrého do krmítka. Obzvlášť
v mrazivých dnech jim tak usnadníte jejich nelehkou honbu za potravou. Lidem zase krmítka nabízejí možnost pozorovat opeřence co nejvíc zblízka.

A jestli váháte, čím je naplnit, sázkou na jistotu jsou slunečnicová semínka. Ta chutnají skoro všem druhům ptactva. Sýkorky, pěnkavy a vrabci milují zrní. Červenky, pěvušky, drozdy a střízlíky nalákáte na rozinky, vločky, otruby nebo ovoce. Koupit můžete i speciálně namíchané krmivo pro ptáky. Hlavně si ale zapamatujte, že slané a kořeněné jídlo nebo chléb do krmítka rozhodně nepatří.

Budete potřebovat: ohebné pruty (z dřínu nebo vrby), zahradní nůžky, drátek a malou misku

1. Udělejte si dva svazky prutů po čtyřech, kdy střídejte dva krátké a dva dlouhé pruty vedle sebe. Svazky položte do kříže. Spojte je drátkem. Krátké větvičky by měly být zhruba dvakrát tak dlouhé, jako je průměr misky. Delší větvičky by měly mít asi metr. Odstávající konce poslouží ptáčkům pro stabilnější zastavení se na krmítku.

2. K vytvoření dna krmítka budete potřebovat velmi tenké pruty. Nejdříve je propleťte zkříženým základem do tvaru kříže. Následně je provlékejte střídavě nad a pod větvemi, až vám vznikne základna pro misku s ptačími pochutinami.

3. Nakonec otočte dlouhé konce prutů nahoru, ohněte je do smyčky, aby vzniklo poutko, za které budete krmítko zavěšovat a spojte je pomocí drátku. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Hrátky se střípky

Pár zbylých dlaždic poslouží k vytvoření mozaiky, na jejímž konci vznikne úplně nový stůl, židle či atypický tác. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme