Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Usušte prádlo na vzduchu

Využijte větve z jarního průklestu stromů nebo odložené dřevěné latě k vyrobení dvou druhů sušáků, které vám poslouží několik letních sezon.

Jana Kantorová | 12. 06. 2023

ZAHRADNÍ SUŠÁK 

Abyste si tento designový kousek mohli vyrobit, nejdříve vyberte rovnější větve, zbavte je kůry a nechte dobře vyschnout. Z těch silnějších uřízněte čtyři stejně dlouhé kusy, které poslouží jako nohy. I ze slabších větví uřízněte čtyři kusy, které budou horizontálně spojovat nohy sušáku. 

Budete potřebovat: oloupané vyschlé větve, silnější provázek nebo prádelní šňůru, kloubový závěs, vruty 

1. Na horní konce silnějších tyčí přišroubujte kloubový závěs. Konce tyčí lehce seřízněte tak, aby vznikla malá plocha, na které bude rameno kloubového závěsu dobře sedět. Správnou polohu závěsu na tyčích docílíte díky tomu, že tyče dáte konci k sobě ve stejné ose, aby se těsně dotýkaly, a závěs v této poloze přišroubujete. 

2. Do silnějších větví navrtejte otvory o průměru konců slabších větví (pozor, otvory neprovrtejte skrz). Můžete je vyvrtat stejným průměrem a konce slabších větví obrousit, aby přesně zapadly do otvorů. Vzdálenost otvoru od horního konce silnější větve je 10 až 15 cm, od spodního pak zhruba 30 cm (podle toho, jak chcete mít první příčku vysoko nad zemí). 

3. Ve stejných vzdálenostech vyvrtejte díry do silnějších tyčí v prostoru mezi otvory pro slabší tyče, abyste jimi provlékli šňůru či provázek. Než celou konstrukci sešroubujete, zkuste si ji nejdříve sesadit nanečisto, abyste mohli odstranit případné nedostatky. Pak slabší tyče slepte se silnějšími a obě části sešroubujte pomocí kloubových závěsů.  

4. Do otvorů v nohách věšáku navlékněte do obou dílů šňůru či provázek, dobře jej vypněte a na konci zajistěte – ideálně dřevěným korálkem, jen uzlík nestačí. 

5. Aby se sušák nerozjížděl, všechny čtyři nohy věšáku pod spodní slabší tyčí provrtejte, otvory provlékněte provázek, na konci zajistěte a pak dva a dva konce k sobě svažte. Tím vymezíte jeho rozevření. Celou konstrukci můžete ještě natřít přípravkem proti dřevokaznému hmyzu a ošetřit tvrdovoskovým olejem. 

Galerie: Vyrobte si vlastní sušák na prádlo
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Krajkové dečky v nové roli

Jsou nádherné, ale často leží schované v šuplících komod. Škoda je tajit, jdou nápaditě využít. Stačí jen vymyslet správný způsob, jak je v interiéru znovu uplatnit.
marianne.cz

Sušák o dvou polohách

Teplé letní měsíce využijte k sušení prádla na pomocníkovi z přírodního dřeva. O jeho čerstvou vůni se postarají sluneční paprsky i osvěžující dovádivý vítr. 

Sušák můžete používat ve dvou polohách. Buď jako áčko, kde rozevření zajišťují provázky na nohách věšáku. Nebo coby široký žebřík, když rozvážete provázky spojující nohy, sušák narovnáte a opřete o strom, stěnu domu či kůlny. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kouzlení s barvami na plátně

e jste už dávno zapomněli, jak jste si kdysi na tričkách vytvářeli terče technikou zvanou batika? Nevadí, rádi vám připomeneme, že tímto způsobem mohou vzniknout hezké dekorace.
marianne.cz

Ekologický prací prášek

V knize Děláme si to doma sami 2 od Aleny Thomas najdete spoustu tipů na pomocníky do domácnosti v souladu s přírodou. Vyrobíte si je snadno z běžně dostupných surovin, bez zbytečných aditiv i odpadu. A protože teplé dny vybízejí k úklidu, očistě i vůni čerstvosti, vybrali jsme návod na přípravu pracího prášku určeného na bílé prádlo

Budete potřebovat: 30 g pracího mýdla, 150 g perkarbonátu sodného, 5-8 g TAED (aktivátor perkarbonátu sodného), 50 g kuchyňské soli, 800 g práškové sody na praní, éterický olej (např. Levandule, rozmarýn, tymián, růžové dřevo) 

1. Vše smíchejte a zakápněte bezbarvým éterickým olejem. Uchovávejte v dóze, do které se nedostane vlhkost. 

2.  Dávkujte jednu polévkovou lžíci na jedno praní. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Sazeničkám cedulky sluší

Aby měl zahradník dobrý přehled o tom, co mu vyrůstá v záhonech, hodí se šikovné zápichy. Vyrobte si je s námi!
marianne.cz

SKLÁDACÍ SUŠÁK 

Tento sušák z bukového dřeva bude mít základnu o velikosti 70 × 73 centimetrů. Díky jeho výšce ve zvednutém stavu 140 centimetrů na něm usušíte prádlo z jedné várky praní. Na zimu ho jednoduše složíte a v kůlně vám nezabere příliš místa

Budete potřebovat: 2 bukové latě průřezu 15 x 30 mm, d. 70 cm, 16 bukových latí stejného průřezu, d. 50 cm, 1 bukovou tyč, d. 66 cm, 1 bukovou tyč, d. 75 cm, 3 bukové tyče, d. 72 cm, 12 bukových tyčí, d 69. cm (všechny o průměru 1 cm), lepidlo na dřevo, pilku a vrták  

1. Nejdříve si nařežte všechny latě a tyče na potřebné délky. Všechny otvory v latích mají průměr 10 mm a ty, které nejsou skrz, vrtejte do hloubky 10 mm. Snažte se pracovat co nejpřesněji, aby se věšák dobře lepil a pak i fungoval. 

2. Do latí dlouhých 70 cm vyvrtejte otvory do hloubky 10 mm ve vzdálenosti 2 cm od obou konců. Do těchto otvorů vlepíte později dvě tyče dlouhé 72 cm. Vznikne tak základna sušáku. Další zahloubené otvory vyvrtejte do obou latí 19 cm od kraje. V těchto otvorech se bude otáčet skládací část sušáku. 

3. Na druhém konci obou 70cm latí vyřízněte dva zářezy, do kterých bude zapadat opěrná tyč. Zářez vytvoříte tak, že vrtákem vyvrtáte otvory 10,5 a 17 cm od konce, pilkou vyříznete šikmo ke středu zbývající část a obrousíte. 

4. Latě dlouhé 50 cm si rozdělte na poloviny. Do osmi vnějších zahlubte otvory 2 cm od kraje a jeden otvor do středu. Šest kusů vnitřních latí provrtejte skrz opět 2 cm od kraje a jeden otvor uprostřed. Poslední, osmou lať vyvrtejte skrz na jednom konci 2 cm od kraje a uprostřed. Na druhém konci otvor jen zahlubte. Tyto latě budou horní vnitřní a budou slepené jednou tyčí dlouhou 66 cm. 

5. Začněte postupně skládat a slepovat celý sušák. Aby se dal dobře skládat, je potřeba některé spoje tyče a latě nechat otočné a jiné pevně slepit. Slepit je třeba základnu, vnitřní tyč u ní bude přilepená na spodní dvě vnější latě. Dvě spodní vnitřní latě slepte s tyčí dlouhou 75 cm tak, aby na obou stranách přečnívala o 4 cm, tyto přečnívající konce budou zapadat do výřezů v latích základny. Pak postupujte tak, že k vnitřním latím přilepíte prostřední tyč a otočná bude ve vnější lati, a naopak krajní tyče budou zalepené ve vnějších latích a otočné v latích vnitřních. Jen u posledních dvou horních vnitřních latí bude krajní horní tyč s nimi slepená. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad – vyrobte si tradiční, ale stále funkční březové koště

Zimní procházky si můžete zpestřit stříháním pružných březových větviček. Doma pak z nich zkuste vyrobit praktické koště na zametání zápraží. Naučíme vás jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Dobrý nápad
Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit