Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Jedlá soda a bílý ocet: Přivítejte ve svém domově dva největší parťáky na úklid

Vítejte ve světě úklidových triků. Jedlá soda a bílý ocet – tyto dvě látky jsou totiž jako Batman a Robin – doplňují se a společně odvádí skvělou práci. Tyto levné a ekologické alternativy k drahým a chemickým čističům vám ušetří peníze i čas a zároveň šetří životní prostředí.

Jana Kantorová | 24. 04. 2023

Když řekneme "úklid", mnoho z nás si vybaví neustálý boj se špínou a nepořádkem. Ale co když vám řeknu, že můžete mít doma levné a ekologické řešení, které vám ušetří čas i peníze? Ano, správně jste slyšeli – jedlá soda a bílý ocet jsou odteď vaši noví nejlepší přátelé

Stále čistý koberec 

Představte si, že se vám na koberec rozlije víno nebo se na něm objeví skvrna, která odolává klasickým čisticím prostředkům. Co s tím? Jednoduše smíchejte jednu část jedlé sody s jednou částí bílého octa a vytvořte pastu. Tuto pastu potom aplikujte na špínu a nechte působit 30 minut. Poté jenom vysajte a špína bude pryč. Takový trik vám ušetří peníze za drahé čisticí prostředky a zároveň je to velmi ekologické řešení. Ale to není vše, co můžete s těmito dvěma skvělými pomocníky udělat. 

Galerie: Úklidoví pomocníci
Mohlo by se vám líbit

Jarní aromaterapie: Provoňte svůj domov a uklidněte svoji duši

Jaro už klepe na dveře a zima si postupně balí svoje kufry. Už cítíte ten jarní vzduch? Slyšíte zpívat ptáky? A každý den vyhlížíte sluneční paprsky, které zahřejí na tvářích? Pak si dopřejte jarní vůně, které vám příjemné prostředí vytvoří i doma. Jak na to?
marianne.cz

Mikrovlnka ať jen voní 

Co třeba zbavit se zápachu z mikrovlnné trouby? Stačí do misky dát vodu s několika kousky citronu a vložit ji do trouby. Troubu zapněte na několik minut, aby se voda vařila a citronová pára se rozšířila po celé troubě. Poté troubu vypněte a nechte ji vychladnout. Když už je studená, otřete ji vlhkým hadříkem namočeným v bílém octu.  

Mohlo by se vám líbit

Jak v domácnosti co nejvíc ušetřit? Pomocí úsporných spotřebičů!

Dramatický nárůst cen, který odstartoval již v roce 2021 a nadále roste vlivem světových událostí, se dotýká dnes už každé domácnosti. Pro udržení stejné životní úrovně je proto nutné začít přemýšlet ekonomičtěji. Přechod na úsporné spotřebiče může i pro vás představovat to nejlepší řešení.
marianne.cz

Boj s věčně ucpaným odpadem  

Ženy a dívky s dlouhými vlasy (nebo v některých případech jejich muži) vědí své. Stačí se párkrát učesat a ucpaná trubka je na světě. Nebo kuchyňský odpad – sem tam se tam dostane něco, co ji může ucpat. Zkuste použít kombinaci jedlé sody a bílého octa, která dokáže zázraky. Nejprve do odpadu nasypte asi šálek jedlé sody a potom ho zalijte asi šálkem bílého octa. Zakryjte (například prkénkem) a nechte směs působit asi půl hodiny. Poté odpadní rouru propláchněte horkou vodou a ucpání bude pryč.  

Tip redakce:  

Tento trik funguje i na záchodové mísy a umyvadla, takže pokud máte nějaké ucpané potrubí, jedlá soda a bílý ocet jsou pro vás nejlepší volbou. 

Mohlo by se vám líbit

Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

Úklid je věčné téma. Máme několik zaručených tipů od expertky na úklid Marie Kondo, jak si práci maximálně zjednodušit, a dokonce udělat z této neoblíbené činnosti naši milovanou.
marianne.cz

Hlavně s rozumem  

Ale pozor, i když jsou jedlá soda a bílý ocet skvělými pomocníky v úklidu, měli byste je používat s rozumem. Při smíchání těchto dvou látek totiž vzniká reakce, při které se uvolňuje oxid uhličitý, který může být nebezpečný, pokud je inhalován větší množství. Proto se doporučuje používat je ve správných poměrech a v dobře větraných místnostech. S těmito pomocníky si můžete být jisti, že váš domov bude nejen čistý, ale i zdravý a voňavý

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Jarní úklid? Pusťte se do něj nejen v domácnosti, ale také v hlavě

Venku je tepleji, večery se prodlužují a pomalu, ale jistě míříme vstříc slunným jarním dnům. A spolu s přibývajícími paprsky začíná být vidět i usedlý prach na poličkách nebo cákance na oknech. Naplánujte si velký jarní úklid, při kterém si vyčistíte nejen všechny místnosti, ale především hlavu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Dobrý nápad
KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku