Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Zelená lékárna: Jak využít smrkové výhonky pro posílení zdraví a imunity

Zima přináší nejen kouzlo sněhu a zimních radovánek, ale také výjimečné příležitosti využít přírodních darů k posílení našeho zdraví. Jedním takovým pokladem zimních lesů jsou smrkové výhonky. Tato nenápadná část stromu skýtá bohatství pro podporu imunity a celkového zdraví. Zjistěte, jak můžete těžit z této přírodní léčebné poklady a přineste si do své zimy špetku vitality.

Jana Kantorová | 18. 01. 2024

Právě na podzim a v zimě naše imunita trpí nejvíce, a proto je potřeba myslet na její pravidelné posilování, aby mohla účinně bojovat proti různým virům. Příroda poskytuje své vlastní zázraky, mezi kterými se skrývají i smrkové výhonky. Tyto mladé větvičky smrku jsou plné cenných látek, které mohou být prospěšné pro naše zdraví. Jak je tedy správně sbírat a jak z nich těžit maximum pro podporu imunity? 

Smrkové kouzlo  

Kdo by neznal smrk. O Vánocích zdobí nejednu domácnost, jsou ho plné lesy a je zdrojem lehkého a pevného dřeva, ze kterého se velmi často vyrábí například nábytek nebo hudební nástroje. V přírodě dorůstá tento stálezelený strom až padesátimetrové výšky a dožívá se i dvou stovek let. Jeho výhonky jsou známé svým širokým spektrem užitečných vlastností. Obsahují mnoho vitaminů, minerálů a éterických olejů, což smrk ztepilý činí ceněným přírodním zdrojem pro podporu zdraví a relaxaci. 

Galerie: Smrkové výhonky jako zimní poklad z lesa
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Cesta do říše snů

Pokud je kvalitní spánek to, co vám dlouhodobě schází, nemusíte hned sáhnout po lécích. Vyzkoušejte nejdřív přírodní prostředky.
marianne.cz

Jak sbírat smrkové výhonky?  

Sběr smrkových výhonků je nejlepší provádět na začátku zimy, kdy jsou výhonky ještě mladé a plné živých látek. Vyvarujte se sběru výhonků z hnijících nebo nemocných stromů a vždy respektujte přírodu. Používejte ostré nůžky nebo nože a snažte se nezranit stromy. 

Jak smrkové výhonky skladovat:  

  • Mezi tradiční lidovou úpravu výhonků patří jejich nakládání do slivovice. Vzniká tak tinktura, která se používá k ošetření bolavých revmatických kloubů.  
  • Mladé jehličí nikdy neskladujte v igelitových sáčcích. Ideální je proutěný košík, aby mohly výhovky dýchat.  
  • Výhonky nesbírejte za deště nebo těsně po něm. Mohly by zplesnivět.  
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Lněné zdraví

Přadný len se dnes vidí téměř jen v pohádkách. Rozšířenější je len setý, pěstovaný na výrobu oleje. Není divu, proti různým neduhům se těžko hledá lepší pomocník. To věděli už v Mezopotámii!
marianne.cz

Inhalace  

Jedním z hlavních využití smrku ztepilého je v oblasti aromaterapie. Jeho éterický olej je oblíbený pro svůj osvěžující a povzbuzující účinek. Při inhalaci může pomoci uvolnit dýchací cesty a poskytnout úlevu od nachlazení. Aromaterapeutické vlastnosti smrkového oleje také přispívají k celkovému duševnímu uklidnění.  

Medicína z přírody  

Kromě toho jsou výhonky smrku ztepilého využívány v tradiční lidové medicíně. Z přírodních surovin lze připravit čaje, sirupy nebo balzámy, které podporují imunitní systém a zároveň působí relaxačně. Někteří lidé také využívají smrkové výhonky ve formě koupelí, aby získali prospěch z jejich blahodárného vlivu na pokožku a relaxovali po náročném dni. Celkově lze smrk ztepilý považovat za přírodní skvost, který nabízí široké spektrum využití od podpory imunity až po aromaterapii a relaxaci. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Pravý čas léčit ... na bylinky je čas po celý rok

Některé bylinky se dají sbírat celé, doslova od hlavy po paty a klidně celý rok. Rozhoduje druh i to, na jakou část jejich rostlinného těla si člověk dělá zálusk.
marianne.cz

Recepty, které se budou hodit:  

  • Smrkový sirup: Svařte smrkové výhonky ve vodě s cukrem, dokud nevznikne sirup. Tento sirup můžete užívat jako přírodní prostředek na podporu imunity. 
  • Smrkový čaj: Nasekejte výhonky na menší kousky a připravte si z nich čaj. Tento aromatický nápoj může pomoci při nachlazení a podporuje dýchací cesty. 
  • Smrkový balzám: Macerujte smrkové výhonky v oleji, abyste vytvořili balzám vhodný pro promazávání hrudníku při chřipce a nachlazení. 

 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Přírodní podpora imunity

Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Nejjednodušší borůvkový koláč vás nadchne snadnou přípravou i chutí

Nejjednodušší borůvkový koláč vás nadchne snadnou přípravou i chutí

Dobrý nápad
KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

Dobrý nápad
Babské rady proti komárům: Potřete se šalvějí a dají vám pokoj

Babské rady proti komárům: Potřete se šalvějí a dají vám pokoj

Dobrý nápad
Už nevíte, co dělat s cuketou? Šup s ní do sklenice. Naložená chutná skvěle

Už nevíte, co dělat s cuketou? Šup s ní do sklenice. Naložená chutná skvěle