Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům v Českém středohoří pro mladou rodinu, snoubící staré s novým

Info ikona
Dům s moderní přístavbou

Lukáš s Bárou bydleli v pronajatém bytě v Žatci a snili o tom, že si jednou postaví domek podle svých představ, ze kterého budou moci jejich děti volně vyběhnout na zahradu. Čas je nijak netlačil, a tak několik let objížděli pozemky a domy určené k prodeji a hledali takový, který jim padne do oka a zároveň bude cenově přijatelný.

Eva Všetíčková | 2. 02. 2024

“Nakonec vyhrál pozemek v zástavbě klidné vesničky v Českém středohoří," vzpomíná Lukáš, který se v té době živil jako grafik na volné noze na dobu, kdy s manželkou  Bárou, která byla tehdy na mateřské dovolené, hledali místo, kde zakotví natrvalo. "Navštívili jsme ho už někde uprostřed našeho pátrání. Rok poté jsme si řekli, že nemůžeme hledat donekonečna a z těch, které jsme zatím viděli, je tenhle prostě nejlepší – dostatečně velký a navíc s rozlehlým ovocným sadem se vzrostlými stromy, takže úrodu budeme mít k dispozici hned a nebude třeba na ni čekat několik let," popisuje Lukáš. Na pozemku stál malý zděný domek ze třicátých let minulého století, který však byl nevhodně přestavěný. Byla v něm paneláková okna, futra a dveře, za ním stála ještě zděná stodola s chlévem a okolo spousta dalších kůlen a dřevníků. Tenhle poměrně nesourodý celek měl však atmosféru, o kterou mladí manželé nechtěli přijít, přestože toužili po bydlení v moderní dřevostavbě. Chtělo to odborníky a proto oslovili pražské studio Molo Architekti, jejichž práci dlouhodobě sledovali a líbila se jim. Zaujaly je nejenom jejich realizace, na které neváhali zajet se podívat osobně, ale také jejich účinkování na přednášce v salonu Dřevostaveb.

Galerie: Dům v Českém středohoří

Dům se zahradou, která je jako proměnlivý obraz

"Líbilo se nám, že na rozdíl od jiných architektů chápou, že ne každý má na stavbu domu k dispozici několik milionů, a umějí si poradit i s tím, když se rozhodnete spoustu věcí řešit svépomocí," vysvětluje Lukáš. A architekti Patrik Zamazal a Pavel Griz, kteří se projektování domu ujali, ještě dodávají: "Některé drobné stavby bylo potřeba kvůli jejich technickému stavu strhnout, ale jiné bylo škoda nezachovat, a tak jsme dlouho řešili podobu nového domu, aby mezi ty stávající co nejlépe zapadl." Ve hře byl i dům ve tvaru L, ale nakonec vyhrál kvádr. Lukáš s Bárou totiž věděli, že nechtějí nafukovat obytný prostor nebo dvě koupelny, ač by se jim zamlouvaly, aby se nevzdalovali od stanoveného rozpočtu. Do novostavby architekt situoval na východ, směrem ke kamenné zdi sousedního stavení, ložnici rodičů, dva dětské pokoje, koupelnu a samostatnou toaletu. Oproti tomu obývák propojený s kuchyní a jídelnou  otevřel prosklenou stěnou do ovocného sadu, aby si mohla rodina i její návštěvy užívat její proměny během všech ročních období. Interiér je zařízený poměrně střízlivě, protože manželé si nelibují v množství nábytku a dekorací. V obýváku vznikla vestavěná knihovna a rodina se schází u jídelního stolu. Tvarově jednoduchá kuchyňská soustava s ostrůvkem v sobě kombinuje světlé dřevo a bílý lak. Na podlehy jsou použité modřínové palubky, na stropy smrkové fošny a na zatěžovaná místa v kuchyni a koupelně pak přírodní kaučuk.

Info ikona
Vestavěná knihovna

Pohoda v novém domově

Fasáda domu je z českého modřínu, který se nemusí mořit a přirozeně zešedne. V bývalé stodole vznikla krytá terasa, kam se dá projít z kuchyně. Z chlévů v její druhé půlce je spižírna a menší skladovací prostor. Původní domek určený k bydlení, který je hned u příjezdové cesty, zbavili normalizačních nánosů a dnes slouží jako dílna a místo pro uložení kol. Oba domky dostaly zvenku bílý nátěr, který je barevně sjednotil. Vnitřní zdivo Lukáš obouchal na cihlu a nahodil vápenným nátěrem, kterému se říká špric a zanechává znatelné jednotlivé cihly a kameny. Ve stodole tráví rodina se dvěma malými dětmi od jara do podzimu většinu volného času. "V létě jsme posezení odsunuli trochu stranou a visela nám tu houpací síť. Za letošních tropických nocí jsme si sem přenesli matrace a spali jsme tady, pěkně na čerstvém a aspoň relativně chladnějším vzduchu," směje se Lukáš. Jejich bydlení je totiž ve starší zástavbě, kde naprostý klid ruší maximálně houkání sýčka z nedalekého lesa. Během dvou let budování domu Lukáš přičichl práci se dřevem. Navíc se rozhodl včelařit a nakonec ty dvě činnosti propojil a ve své dílně vyrábí úly na zakázku. "Vede se nám také pěstování vlastních rajčat, brambor a jahod a stromy z přilehlého sadu jsou pro nás i naše kamarády zdrojem bio jablek, hrušek a ořechů," shrnuje Lukáš.

Info ikona
Otevřená stodola
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku