Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Magické bydlení v srdci Kokořínska s atmosférou starých časů

V této malebné části Česka najdete spoustu klenotů a jedním z nich je bezpochyby i chalupa rodiny Tůmových. Přivítá vás poklidnou atmosférou vesnického života a vkusným vnitřním uspořádáním. Na podzim tu v krbu praská oheň a z kuchyně voní něco dobrého.

Eva Všetíčková | 1. 06. 2023

Byla to prý láska na první pohled i navzdory tomu, že když ji před čtyřiceti lety poprvé viděli, byl studený prosinec. Není divu, malebná zchovalé stavení s okolními lesy a pískovcovými útvary chytlo Tůmovy za srdce a už nepustilo. Ve svých pískovcových zdech mělo zapsanou přes dvěstě let dlouhou historii včetně tragické kapitoly sudetoněmeckého vysídlení. Současní majitelé ho zpočátku dávali dohromady především vlastními silami. Přitom se snažili a stále snaží zachovat jednoduchý styl našich předků.

Galerie: Rodinná chalupa na Kokořínsku
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte obýváky z kultovních seriálů?

Večer co večer nakukujeme do domácností v našich oblíbených seriálech, mnohdy se jejich vybavením dokonce inspirujeme. Poznáte, který obývací pokoj patří ke kterému seriálu?
marianne.cz

Milované rodinné zázemí

Celá řada prvků v domě je původní, například schodiště, většina dřevěných a kamenných podlah nebo dveří s kováním. Topí se tu pouze v kamnech nebo v krbu. Na chodbách bývá hlavně teď na podzim chladno, a i takový detail dokresluje pravou venkovskou atmosféru. Rodinný život se dřív soustřeďoval do jednoho pokoje – sednice. Ta byla jediná v zimních měsících vytápěná a byla zároveň kuchyní, ložnicí i obývákem. Podobný systém se Tůmovi rozhodli zachovat i v místnosti spojující obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, kde tráví společně nejvíc času. Lásku k domu a jeho okolí předali i svým dvěma dětem, které jsou dnes přibližně stejně staré jako jejich rodiče v době, kdy chalupu kupovali. "Máma s tátou vše postupně budovali a já jsem tu s bratrem zažila nádherné dětství. Bývali jsme tu celé letní prázdniny a od jara do podzimu skoro každý víkend. Z toho žiju dodnes, mám k chalupě citový vztah a trávím tu každou volnou chvíli," říká dcera Karolína. Je to právě ona, která s maminkou stále pracuje na jeho obnově. Nikam nespěchají, místnosti ve velkém stavení předělávají postupně, ale s pečlivostí sobě vlastní.

Info ikona
Spojené obytné prostory v přízemí domu

Chalupa je můj osud

Nová pohodlná koupelna například vznikla vybouráním nepoužívané pece v chodbě. Pokoje také Tůmovi ladí tématicky do barev. Ložnice jsou v odstínech modré, zelené a růžové. Všechny zařídili v rustikálním stylu, kterému také přizůsobili doplňky. Něco málo tu zůstalo po předchozích majitelích, další vyrobil truhlář, jsou tu i věci z bazarů a vetešnictví nebo koupené na výletech. Kromě toho se zachovaly i kousky z rodinného dědictví. Například jídelní židle se stolem jsou ze dřeva pradědečkova sadu, který nábytek také sám vyrobil. Hodně věcí vyráběla i Karolínina maminka, která miluje ruční práce a společně s Karolínou, která má zas hlavu plnou nápadů, chalupu zdobily. Kromě interiéru je ale spousta práce na domě i zvenku. Před pár lety tu proběhla rozsáhlejší oprava, během níž stavení dostalo nový kabát i okna. Vše se však vytvářelo v souladu s tradicí a podle požadavků památkářů. "Uvnitř máme prakticky hotovo a do budoucna se chceme víc věnovat zahradě a venkovním úpravám," líčí rodinné plány Karolína. Dětství na chalupě i proces oprav ji ovlivnil a v navrhování interiérů našla koníčka, ze kterého se později stala profese. Jejím krédem je dát znovu šanci tomu, co někteří lidé bourají.

Info ikona
Dcera majitelů Karolína, interiérová designérka
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Umíte správně pojmenovat barvy? Jak podle vás vypadá nachová, okrová nebo petrolejová?

Zapomeňte na tradiční pojmenování barev! Když se vypravíte do obchodu, musíte být připraveni na názvy jako je purpurová, grafitová, nebo blankytná. Víte, k jakému odstínu je přiřadit?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?