Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Pokračovatelé české loutkářské tradice – následníci Matěje Kopeckého

Info ikona
Umělecký řezbář Jiří Bareš při vytváření loutky

Loutkářství patří spolu se slováckým verbuňkem, jízdou králů, masopustními obchůzkami masek, sokolnictvím a modrotiskem na seznam UNESCO. Jeho tradice v Čechách je letitá a naštěstí stále živá.

Eva Všetíčková | 26. 06. 2022

Jedno z prvních známých představení se hrálo už v roce 1697 na Kuksu a kousek za Hradcem Králové se narodil i legendární Matěj Kopecký, kočovný loutkář a jeden z hybatelů národního obrození. Dnes ještě vedle profesionálních divadel v Čechách a na Moravě působí stovky amatérských souborů. Důležitým milníkem v historii českého loutkářství byl také rok 1958, kdy bylo v Hradci Králové založeno divadlo DRAK. Vedoucím dílen tohoto dnes už legendárního divadla je už téměř půl století umělecký řezbář Jiří Bareš. Jako kluk pomýšlel spíš na hrnčířské řemeslo, přesto se nakonec vyučil řezbářem a poté, co jej okouzlila představení hradeckého DRAKu tu také začal pracovat.

Jak vznikají divadelní loutky

Je libo klasickou marionetu, javánku či maňáska?

Ve své dílně kousek od jeviště zdejšího divadla mu nejčastěji pod rukama vznikají klasické marionety. Ty se vyrábějí ve dvou variantáchna dratě, tak jak ji používali kočovní loutkáři a představuje nejstarší způsob jejich vedení nebo na nitích. Základ tvoří drát, který je připevněn k hlavě či zádům marionety a pohyb jejích končetin ovládají nitě. Druhý typ marionet, ten pouze na nitích se zpravidla používá u lehčích loutek a je považován za jeden z nejobtížněších na ovládání. Kromě marionet Jiří Bareš vyrábí také loutky spodové, tzv. javánky, nebo jejich další typ, maňásky. Kromě řezbářské práce v divadle, která vyžaduje trpělivost a velkou představivost se Jiří Bareš zabývá také vlastní volnou tvorbou.

Info ikona
Jiří Bareš loutky vytváří klasickou sochařskou metodou ze špalku

První muzeum loutek u nás bylo otevřeno přesně před 50 lety v Chrudimi (Puppets.cz). Tady také každoročně od roku 1951probíhá nejstarší festival amatérského loutkového divadla na světě (Loutkarskachrudim.cz). Letos se bude konat od 30. června do 6. července.

Info ikona
Klasické marionety, podobné, s jakými kdysi hrával Matěj Kopecký

Klasické marionety, podobné, s jakými kdysi hrával Matěj Kopecký.

Zdroj informací: Venkov a styl