Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Řemeslo: Království za sukýnku aneb Ze života švadleny

Ale ne za ledajakou, jedině za tu od Lucie Laštůvkové. Její oděvní značka Black Mountain přináší oblečení, jemuž nechybí kvalita, hravost, a hlavně – ženskost.

Jana Kantorová | 29. 09. 2023

Text: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ  

Lucie prochází prvním patrem liberecké budovy takřka v centru města a míří do největší místnosti celé firmy – střihárny. Ne náhodou, jde o středobod všeho dění v její dílně. Vymýšlí se tu a zkouší varianty střihů i materiály, dělají se tady opravy a úpravy modelů vznikajících pod hlavičkou Black Mountain. Když Lucie značku na podzim roku 2011 založila, šlo o maličkou dílnu sídlící v téže budově o dvě patra výš. Luciino jméno za svobodna znělo Černohorská, odtud název jejího podnikání přeložený do angličtiny. Pár let obstarávala celý chod začínajícího podniku sama, pomáhal jen přítel, dnes už manžel. Vyšívání, šití, prodej, balení, odepisování zákaznicím... Externí švadlena, která se přidala, byla fajn, ale ani ta nestačila, s rostoucím povědomím o značce práce stále přibývalo. V roce 2014 byla přijata první „černohorská“ zaměstnankyně, postupně přicházely další, firma rostla, sílila. Dnes Lucie řídí třicet lidí a vlastní kamenné obchody v Liberci, Hradci Králové a Praze. „Liberecký krámek byl první. Otevírali jsme ho po pěti letech od založení podniku. Na všechny tři obchody jsme hodně pyšné, každý je vymazlený,“ říká hrdě majitelka, když osobně představuje ten v Liberci. 

Galerie: Je libo sukýnku s receptem?
Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Díky kůži si zamilujete své nitro. Kůže totiž přijme váš styl života

Všudypřítomná vůně kůže… to je první, co mě zaujme při vstupu do ateliéru Radky Prokopové. Pak už stačí se jen rozhlédnout a vklouznout do jejího světa knihařského řemesla. Radka se věnuje práci s kůží a vyrábí kožené zápisníky přímo na míru. Každý zápisník je tak opravdu originál a měl by promlouvat skrze svoji vůni, texturu i design ke svému majiteli. Jak dlouho trvá vyrobit zápisník? A co je na knihařském řemeslu to nejlepší?
marianne.cz

SPONTÁNNÍ JE NEJLEPŠÍ 

V Luciině firmě vznikají různé typy dámského oblečení. Vlajkovou lodí jsou sukně, hlavně ty balonové a (půl)kolové. Zdatně jim sekundují šaty, taktéž ve vícero střizích; oblíbená jsou rovněž trička, mikiny, před časem přibyla elegantní sáčka, a šmrncovní softshellové kabáty, ty se tu šijí dokonce už osmou sezonu! Odkud Lucie a její kolegyně berou inspiraci? „Nejlepší návrhy vznikají spontánně. Jedna z nás vysloví nápad, druhá má k němu asociaci, a už to jede... Hodně nás také inspirují samy zákaznice. My vypustíme do světa výrobek, ony ho okomentují, a nás pak jejich poznámky posunou dál. Nebo také úplně jiným směrem,“ vysvětluje tvůrčí proces návrhářka, švadlena, podnikatelka a máma v jedné osobě. „Přišla za mnou jednou žena, dnes už moje dobrá kamarádka, s tím, že ráda chodí na houby, ale nemá na to sukni. A vznesla dotaz, jestli něco nevymyslíme? Ušili jsme jí speciální sukni, a ona v ní doopravdy houbaří!“ Co se týče obliby motivů, nesmrtelné jsou podle Lucie ty květinové, za naprosté stálice své značky však považuje proužky a puntíky. „Ty stále baví! Zákaznice i nás, dobře se kombinují. Na jednom modelu zkusíme klidně puntíky spolu s květy, a ono to funguje,“ říká. Ovšem ne vždy to jde tak lehce. Motiv, materiál, ale i střih si čas od času musejí na svou chvilku slávy počkat... 

Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Život s andělem v zádech

Třicet let sdílejí v tvůrčím klidu manželé Martin a Alena Rabochovi společný keramický ateliér v Trhových Svinech. Jeho součástí je i kouzelný obchod s malou galerií.
marianne.cz

SUKNĚ S BONUSEM 

Stejně jako jeden z nejzajímavějších motivů v sortimentu Black Mountain – látka s obrázky ingrediencí na ratatouille. Na sukni je vidět vše, co je k vaření pokrmu třeba. „Já k objednávkám přikládala kartičku s receptem. Zbožňuji, když se povede takový přesah. Ratatouille sukně si ale musely počkat asi dva roky, než si k zákaznicím našly cestu,“ přizná Lucie. Neslavila by větší úspěch svíčková? „Tu jindy!“ směje se mladá žena, zatímco rovná balíčky látek připravených střihačkami pro švadleny. Až na prvotní kreativní fázi tady má proces výroby jednotlivých kusů oblečení svůj řád. Každá ze zaměstnankyň ví, co zrovna dělat. Jedna vyšívá, druhá žehlí... Každý den společně „sešívají“ nový příběh dalších krásných modelů, díky nimž se řada žen nadšeně vrátila do šatů a sukní. 

Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Valčík tisíce nití – GOBELÍN

Moravská gobelínová manufaktura je v provozu již 125 let. Dnes funguje i jako muzeum, kde vybrané šťastlivce provede mezi stavy sám její ředitel Jan Timotej Strýček.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Skici motivů připravuje hlavně sama. Inspiraci od týmu nebo zákaznic ale vítá, aby se firma nezacyklila.  
  • Tradičnímu krejčovství dnes pomáhají digitální technologie. Sítotisk má Lucie v oblibě.  
  • Padesátimetrové role vystačí asi na pětatřicet sukní, záleží na střihu. „Jedna role váží i dvacet kilo, dost se při práci nataháme!“ zní od polic. 
  • Ve střihárně se děje to hlavní. Většinu prostoru tady zabírá divně počmáraný stůl... „To jsou značky střihaček, kam až mají natáhnout látku pro daný model. Každý materiál je jiný, asi bude potřeba nový stůl, co?“ rozesměje se Lucie. 
  • Žádný kus látky nepřijde v Black Mountain nazmar, ani odstřižky. Snaha o bezodpadovost je tady znát.  
  • Námětů je spousta, ne každý ale doputuje až do prodeje. Některé si zkrátka musí na svůj čas počkat. 
  • Že na obalu záleží, tady platí doslova. K zákaznicím putují překrásné balíčky se stuhou a uvnitř s voňavým mýdlem. 
Mohlo by se vám líbit

Řemeslo: Kytara ze mlejna

V historické budově bývalého vodního mlýna na řece Svratce přicházejí na svět kytary značky Furch. První nástroje začal František Furch vyrábět v osmdesátých letech doslova na koleni. Dnes prosperující firmu vede společně se synem Petrem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme