Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Ručně vyráběná voňavá přírodní mýdla Libušky Sittové

Info ikona
Ručně vyráběná voňavá přírodní mýdla Libušky Sittové

Víc jak před deseti lety vyměnila Libuška Sittová podpatky za holínky. Dnes nejen místní znají její sladkosti i polévky, ale hlavně s láskou vyráběná přírodní mýdla.

Eva Všetíčková | 18. 07. 2022

Ty z vás, kteří kolem Dvora Krasíkov nedaleko Konstantinových lázní projedete autem, možná zaujmou ohrady s koňmi, jeleny a kozami. Kdysi tu býval poplužní, tedy panský dvůr, během minulého režimu se z něj stala součást státního statku, což je dodnes znát. Rozhodněte-li se však vstoupit, určitě se zastavte v Amálčině mýdlárně. Kráměk pod bývalým špejcharem ukrývá královsrví Libušky Sittové.

Galerie: Libuščina mýdlárna

Nový život panského dvora

Ještě zhruba před patnácti lety Libuška pracovala jako produkční a asistentka v Plzni. Její otec – lékař, ale v té době operoval pána, který mu o Dvoře Krasíkov vyprávěl. A protože je nejen lékař, ale také zachránce ruin, pro toto místo se nadchl a rozhodl se ho koupit. Rodina s ním sice nějaký čas nemluvila, ale statek už jim prostě patřil. A pak si Libuška při autonehodě vážně poranila páteř a táta jí, možná schválně, naordinoval hipoterapii s pomocí zdejších koní. V té době se kolem Krasíkova začala formovat parta koňáků, přibývala další zvířata, a tak se Libuška rozhodla tu zůstane a bude pomáhat se znovuoživením dvora. Vždycky ji lákala voňavá práce, jako je ta s bylinkami, a tak se po exkurzi v manufaktuře na ruční mýdla rozhodla do jejich výroby pustit. "Nakonec se všechno seběhlo tak rychle, že jsem na vyřízení povolení k provozu a dalších formalit měla pouhý měsíc. Mýdlárnu pojmenovala podle své přezdívky z vysoké školy a od té doby se jí věnuje na sto procent.

Info ikona
Základem výroby přírodních mýdel jsou různé oleje

Voňavá práce

K původním několika druhům mýdla přidává pořád další a další – od  toho s bambuckým máslem a tangerinkou až po mýdlo s kozím mlékem od zdejších koziček. " Všechna mýdla mám schválená Státním zdravotním ústavem, ale jejich testování je zpoplatněné, takže rozšíření sortimentu je pozvolnější než bych si sama představovala," říká mýdlařka. A jak se takové mýdlo vyrábí? Rozhodně k tomu není třeba spoustu surovin. Stačí louh, kvalitní oleje a bylinky. Všechny přísady je jen potřeba pečlivě zvážit a odměřit a také správně postupovat. – tak, aby mýdlo netuhlo ani moc rychle, ale tak akorát a všechny suroviny se spojily tak jak mají. I když Libuška vypadá jako křehká žena, kromě mýdlárny na Krasíkově provozuje ještě bistro, penzion a pořádá různé kulturní akce. V plánu má také osázet a obhospodařovat vlastní bylinkové pole. Bistro je v provozu od jara do podzimu hlavně o víkendech, o letních prázdninách se tu můžete na něco dobrého stavit denně. Krámek s Libuščinými mýdly je otevřený denně.

Info ikona
Ručně vyráběnému mýdu sluší starodávná mýdlenka

Atmosféru v Amálčině mýdlárně dotváří zachráněné kousky nábytku i doplňků. Jestli se sem vypravíte, nenechte si ujít vitrínu, která stojí hned za vchodovými dveřmi. Krom bylinek skrývá neustále se rozrůstající sbírku mýdel z celého světa.