Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Červnová tradice: Čas zrání a hojnosti

S červnem se pojí dva tradiční svátky – tím prvním je letní slunovrat a druhým svátek Jana Křtitele neboli svatojánská noc.

Jana Kantorová | 16. 06. 2023

TEXT: Eva Všetíčková 

Oslavy slunovratu vždy patřily k největšímu velebení měnící se přírody. Letnímu (21. 6.) staří Slované vzdávali hold skrze symboly, které jim měly zabezpečit plodný průběh celého prosluněného období. Pomocí rituálů vzývali přírodu, aby měli dostatek tepla i vláhy, hojnosti, úrody a především sil pro další půlrok. Teplo přivolávali velikým ohněm, vláhu pomocí rituální očistné koupele a plodnost země, polí i žen skrze sexuální nevázanost. 

Galerie: Léto se vrací v plné síle
Mohlo by se vám líbit

Připravte se na léto - tipy pro výběr nových slunečních brýlí

Stejně jako si před sluncem chráníte svoji pleť krémy s UV filtry, neměli byste zapomínat ani na své oči. Jak si vybrat sluneční brýle, které ochrání zrak před škodlivým zářením? Pojďte si s námi projít, na co se zaměřit. Hlavní je funkčnost, pohodlí a design, ale dobré sluneční brýle mohou nabídnout i spoustu dalších funkcí navíc.
marianne.cz

Mocné ohně 

Také svatojánská noc z 23. na 24. června byla spojená s mnoha tajemnými kouzly a věštbami. Zapalovaly se ohně a večer pak přes ně skákali mladí i staří pro udržení dobrého zdraví. Nakuřovaly se nad nimi byliny, které si potom lidé zavěšovali v domě jako ochranu a žehnalo se jimi také dobytku. Zbylý popel ze svatojánského ohně se odnášel na pole a ke stromům, kde se jím rituálně pohnojila půda. Ke svatojánské noci patřilo také kroužení zapálených košťat nad hlavou a jejich vyhazování do výšky, aby se od vsi odehnaly zlé síly

Mohlo by se vám líbit

Vesnická zahrada, která poskytuje krásné chvíle s vůní historie

O tom, že zítřky mohou být tím krásnější, čím víc si vezmou z dob dávno minulých vás přesvědčí domov se zahradou Hany Sedlákové ve vesnici Sivice nedaleko Brna.
marianne.cz

Víra v uzdravení 

Věřilo se, že byliny natrhané o těchto magických nocích mají silnější účinky, a dokonce kouzelnou moc. Nejenže dokážou léčit nemoci, uzdravovat, ale pomáhají také získat nadpřirozené schopnosti či nalézt poklad. Možná to dnes zní trochu pohádkově, ale i vědecké výzkumy potvrzují, že v tomto období je u některých bylin nejvyšší koncentrace účinných léčivých látek. Při východu slunce se pak chodila sbírat ranní rosa. Někde se v ní mladé ženy nahé koupaly, jinde si v ní omývaly obličej pro zachování mladosti, krásy a zdraví. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná kontryhelu: Tak trochu jiné zlato

Šťavnaté zelené listy s typickou kapkou vody uprostřed, záplava drobných žlutých květů a zázračné účinky pro ženské zdraví. To je bylina alchymistů – kontryhel.
marianne.cz

Devatero kvítí  

V podvečer či v noci o letním slunovratu a o svatojánské noci chodily bylinkářky na devatero kvítí a často s sebou braly mladé dívky, kterým chtěly své vědomosti předat. Z nasbíraných bylin, čerstvých či později sušených, vyráběly masti, sirupy a jiné elixíry, které využívaly k léčení po celý rok. Plnily jimi také plátěné pytlíčky – škapulíře –, které dívky až do svátku sv. Jana napřesrok buď nosily při sobě, nebo je vkládaly pod polštář, aby se tak ochránily před vším zlým. A proč devatero kvítí? Věřilo se, že devítka je magické číslo, a když je v čajové směsi právě devět druhů, je možné vyléčit mnoho nemocí i neduhů – a navíc ještě přičaruje lásku!

Jednou z hlavních bylin je třezalka tečkovaná, zvaná též bylina sv. Jana či čarovník. Ta je odnepaměti považována za přírodní antidepresivum a antibiotikum. Působí hojivě, dezinfekčně a hojí i popáleniny. Dalším oblíbeným kvítím je kopretina bílá (svatojánská kytka), rozchodník prudký (svatojánské zelí), komonice lékařská (kadeř svatojánská) či hvozdík kartouzek (slzičky Panny Marie). Do směsi lze přidat heřmánek, lipový květ, tužebník či vlčí mák

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

Předsvatební věneček 

Z devatera kvítí si mladé svobodné dívky vily věnce, které si vložily do postele a spaly na nich. Druhý den ráno je pak házely na stromy. Pokud se věneček hned zachytil o větev, znamenalo to, že se do roka vdají. Kolik bylo pokusů, než se věnec o strom zachytil, tolik let do vdavek zbývalo. Někdy jej také pouštěly po vodě. Pokud se zasekl u břehu a zůstal blízko, měla se dívka provdat za hocha ze vsi či okolí, když se ztratil z dohledu, znamenalo to, že se provdá do daleka. Věneček si také pouštěli zamilovaní mezi sebou, aby si dali najevo vzájemnou lásku. 

Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Poradna
Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Poradna
4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér