Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Tradice: Mikulášské obchůzky aneb Když zazvoní u dveří čerti

Na Valašsku vždy bývaly svátky související s koncem roku trochu mystické. Svatý Mikuláš tu zdaleka není hlavní postavou. To spíš čerti, kterých je po jeho boku hned několik, a také smrtka.

Jana Kantorová | 28. 11. 2023

TEXT: Eva Všetíčková 

Podle pověsti měl biskup Mikuláš, pozdější světec, zemřít 6. prosince, a proto jeho svátek připadá na tento den. V našich zemích se však slaví v jeho předvečer. Specificky a velmi tradičně se už víc než jedno století odehrává tento obyčej spojený s adventním obdobím ve valašské obci Vlachovice jen pár kilometrů od Valašských Klobouk. Ještě odpoledne se zdejší ogaři (chlapci) naparují, že „až přijdú, tož jim ukážú, že sa jich nebójú“, a děvčata se chichotají. Denní světlo jim dodává kuráž. Jakmile se však začne stmívat, humor jde stranou. Vesnicí se začne ozývat řinčení řetězů a zvuky kravských zvonců. Dětem – hodným i těm zlobivějším – rázně připomenou, že se blíží chození ‚svatého‘ a létání čertů, což je odvozeno od jejich rychle a svižně se pohybujících účastníků. 

Galerie: Když se tmou rozezní čerti
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Holka k světu potřebuje husí peří

Do Martina dere, po něm přede! Na Chodsku se slušelo dodrat peří do svátku sv. Martina. Pak začaly přástky. Jinde se dralo dál. Ta práce patřila k podzimním až zimním, ale ne nutně ženským.
marianne.cz

Čerti v hlavní roli 

Na Valašsku návštěva svatého Mikuláše není tak mírumilovná, jak to známe v Čechách. Doprovází jej opravdu strašidelně vyhlížející čerti a také maska znázorňující smrt. Naštěstí pro vlachovické děti je dnes už součástí skupiny i hodný anděl. I když Mikuláš tu vždy býval a stále je laskavý a nosí dětem dárky, totéž se rozhodně nedá říct o čertech. Do jejich masek, kterým se říká larvy, se oblékají výhradně mladí muži, kteří si prosincovou noc naplno užívají. Veškerou svou mladou energii vkládají do své ďábelské role. Úkol co nejvíc postrašit hříšníky se jim tak daří naprosto dokonale. Dům od domu dětem, ale často také dospělým, tropí všemožné nezbednosti, dávají na odiv svoji živočišnost a umravnit je mnohdy nedokáže ani sám svatý Mikuláš. I když ve Vlachovicích dnes místo dřívějších mnoha chodí už jen dvě až tři mikulášské skupiny, zažít tu tento starodávný rituál rozhodně stojí za to. 

Mohlo by se vám líbit

Tradice: Za proroky povětrnosti

Meteorologie musela o své místo na slunci dlouho bojovat. K její dnešní popularitě přispěla i móda veřejně přístupných povětrnostních sloupků, které se od 19. století stavěly po celé Evropě. Kolik se jich zachovalo v Česku?
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Až do pohanských dob sahají na Valašsku kořeny mikulášských obchůzek. Jsou spojeny také s kultem zemřelých, s představou o démonické podobě zimy a nadvládě temných sil v čase krátkých dní a dlouhých nocí. 
  • Podobu maskám čertů dala zdejší lidová tradice s využitím snadno dostupných materiálů. Jsou vytvořené z ovčích kůží a beraních rohů. Kolem pasu se jim houpe několik kravských zvonců, které spolu s řetězy vydávají ohlušující, varovný i výhrůžný rachot. V některých valašských obcích čerti ‚létajú po dědinách‘ každý večer někdy i 14 dní dopředu. 
  • Strašit, či nestrašit? To je otázka. Vlachovičtí však mají jasno. Své potomky se snaží o tuto tradici neochudit. A že při ní, zvlášť u těch menších, sem tam ukápne slzička? Tak to tu zkrátka chodilo a chodí. Konec obchůzek je ale vždy sladký... 

 

Mohlo by se vám líbit

Tradice: Druhá šance pro Mederův dům aneb Zakopané mince přinesly štěstí

Prastarému žateckému měšťanskému domu se díky trojici nadšenců vrátil někdejší lesk. Jak se záchrana gotické památky povedla, to se teď může přesvědčit na vlastní oči každý.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Tradice
Klokočí: Babičky se s ním modlily i zdobily, dnes je téměř zapomenuto

Klokočí: Babičky se s ním modlily i zdobily, dnes je téměř zapomenuto

Tradice
Tradiční trdelník nepochází ze Staromáku. Jeho cesta do stánku byla dlouhá

Tradiční trdelník nepochází ze Staromáku. Jeho cesta do stánku byla dlouhá

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití