Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Jedna zahrada, dva lidé a nejmíň tisíc různých pohledů na věc

Jestli existuje zahrada, která přesvědčivě manifestuje rozdíly mezi pohlavími, pak je to právě tato. Už víc jak tři desetiletí nahlíží skrze košaté koruny stromů do mírně zvlněných pastvin, které dělí necelých dvacet kilometrů od impozantní gotické katedrály východoanglického města Lincoln.

Eva Všetíčková | 5. 10. 2022

Jmenuje se Farm Hall, přiléhavější by pro ni  však byl název Ta s pěti P. Je totiž nesmírně půvabná, pestrá, přívětivá k lidem i živočichům, věčně proměnlivá a plná protikladů, které se tu však msitrovslky snoubí dohromady.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahrada Farm Hall

Ženský princip

Vznikala neukvapeně, vlastně až příliš pomalu, zato však vytrvale a od samého počátku ji provázely vášnivé debaty, výměny protichůdných názorů a ideí dvou svérázných – a jak sami přiznávají – i dost paličatých lidí, kteří si v zahradě jdou každý svou cestou, přestože jinak spolu vedou harmonický manželský život. Pozemek, jehož nejkratší strana měří šedesát metrů, nejdelší dvěstě metrů, je naštěstí dost velký na to, aby si v něm každý mohl hospodařit podle vlastního scénáře. Knihovnice Pam je srdcem romantička. Miluje poezii a před světem nejraději utíká do starého sadu k jabloním, kde na spadaných kyselých jablkách celý den hodují strakatí drozdi a kosi v černém fráčku. Zbožňuje rána, kdy se mlhou prodírají první sluneční paprsky.. Hned vedle, za valem z divokých trnek, kalin a svíd, založila Pam květnatou louku. V létě tu prý napočítala přes sto druhů křídlatého hmyzu! Motýli si oblíbili také její neformální záhony podél loubí, po němž se pnou vistárie a růže. Ještě donedávna v nich troufale hýřily květy babičkovských trvalek všeho druhu. Nyní tu doznívají rudé tóny pryšců, fialové liriope, žluté rmeny a zbloudilé měsíčky, které se spolu s turany přemísťují kam se jim zachce.

Info ikona
Zahradní zátiší

Jak to vidí muž

Podle Marka je to sice učiněný chaos, zároveň se však ze všech sil snaží nevyplenit ze štěrkové cestičky všechny zatoulané rostinky, které tam podle jeho slov nemají co dělat. "Tohle je manželčino teritorium," směje se designér nábytku, jenž se v roli puntičkáře se smyslem pro řád a disciplínu přímo vyžívá. Trávník pod jeho vedením je krátký a hustý, samo sebou bez plevele. Živé ploty z tisu, buku a bobkovišně precizně tvarované a záhonky symetricky rozvržené, osázené moderními trávami a lenovníky ve střízlivých zelených a stříbřitých tónech, jež nechávají vyniknout současným uměleckým plastikám. Například kované ve tvaru půlměsíce, která je přitažlivou moderní alternativou tradičních průchozích oblouků, přičemž prostý design jen zdůrazňuje strohé linie živého plotu. Střetávají se tu zkrátka dva úplně rozdílné světy a na tom je postavena síla každého z nich.

Info ikona
Průhledy v zahradě

Na anglických zahradách je fascinující, že ač sdílejí společné prvky jako je třeba průstřih v živém plotu s výhledem na úchvatnou dominantu, každá z nich oplývá jedinečnou atmosférou a kouzlem, které se nerozplyne s mlhou ani v téměř nekonečném dešti.

Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité