Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.

Jana Kantorová | 17. 04. 2023

Výběr rostlin a místa pro pěstování bylinek 

Prvním krokem k úspěšnému pěstování bylinek je výběr vhodných rostlin a místa pro jejich pěstování. Většina bylinek preferuje slunné místo, ale některé mohou prosperovat i na polostínu. Je důležité vybrat místo, které je chráněné před větrem a které má dobrou půdní strukturu a drenáž. Pokud máte možnost, vyberte si místo blízko vaší kuchyně, aby byly bylinky snadno přístupné a mohly být použity čerstvé. 

Existuje mnoho druhů bylinek, které lze pěstovat, jako jsou například tymián, rozmarýn, máta, bazalka, petržel, šalvěj, oregano a mnoho dalších. Při výběru bylin se zaměřte na ty, které se hodí pro vaše klimatické podmínky a pro vaše kulinářské preference. 

Galerie: Léčivé i chutné bylinky
Mohlo by se vám líbit

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.
marianne.cz

Jak pěstovat bylinky? 

Většina bylinek se pěstuje z semen nebo z řízků. Pokud se rozhodnete pro pěstování z semen, můžete je předem namočit v teplé vodě, aby se urychlil proces klíčení. Poté můžete semena vysázet přímo do země nebo do květináče s vlhkou půdou. Pokud se rozhodnete pro pěstování z řízků, můžete použít stonky, které jste ořezali z dospělé rostliny. Řízky se obvykle ponoří do vody a poté se nechají zakořenit. Poté můžete řízky přenést do půdy nebo květináče. 

Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Pravidelně zalévejte bylinky a při suchém počasí je můžete zalévat i dvakrát denně. Pokud používáte květináče, vyberte ty s dostatečnou drenáží, aby se zabránilo zadržení přebytečné vody v půdě a hnilobě kořenů. 

Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz

Je to radost i starost 

Bylinky lze také pravidelně hnojit. Můžete použít organická hnojiva, jako je například kompost nebo hnůj z farmy. Pokud používáte hnojiva na bázi dusíku, používejte je pouze v rané fázi růstu, aby se podpořil růst listů a větví. Hnojiva na bázi fosforu a draslíku jsou vhodná pro podporu kvetení a plodů. 

Bylinky lze také při pěstování řezat, aby se podpořil jejich růst a bohatší sklizeň. Je důležité řezat bylinky pravidelně, aby se zabránilo přílišnému prořezávání a poškození rostliny. Při řezání bylin si dejte pozor, abyste neodřízli více než třetinu rostliny najednou, aby se zamezilo poškození kořenů. 

Je také důležité chránit bylinky před škůdci a chorobami. Použití organických prostředků, jako jsou rostlinné oleje nebo mýdlové roztoky, může pomoci při boji s hmyzem a chorobami. Důležité je také pravidelně prohlížet bylinky, aby se zabránilo případnému šíření škůdců a chorob. 

Mohlo by se vám líbit

Milovník knih plných vonných bylin

Na začátku tohoto příběhu byla jedna ztracená zahradnická knížka, na konci pak jedinečná sbírka historických herbářů. Petr Bílek je shromažďuje, nechává restaurovat, ale také umožňuje, aby promlouvaly k dalším, jemu podobným nadšencům.
marianne.cz

V kuchyni i v lékárničce

Bylinky lze využít v mnoha receptech, jako jsou saláty, polévky, omáčky a další jídla. Je důležité používat bylinky čerstvé, protože ty mají intenzivnější chuť a vůni než sušené. Pokud máte přebytek bylinek, můžete je sušit, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Sušení bylinek se provádí rozložením bylinek na suchém a větraném místě

Bylinky mají mnoho léčivých vlastností. Například máta může pomoci při trávicích problémech, šalvěj má antibakteriální účinky a levandule může pomoci při úzkosti a nespavosti. Je důležité si ovšem uvědomit, že bylinky mohou mít vedlejší účinky a neměly by se používat jako náhrada za lékařskou péči.   

Použití bylin ve formě čajů nebo tinktur může také pomoci při léčbě různých problémů. Čaje se obvykle připravují vařením čerstvých nebo sušených bylinek ve vroucí vodě. Tinktury jsou přípravky vyrobené z extraktu bylin smíchaného s alkoholem. Při použití bylin ve formě tinktur je důležité se řídit návodem a dávkováním na obalu. 

Mohlo by se vám líbit

Chrápání ničí manželství i zdraví, zbavte se ho! Pomůže laser i bylinky!

Každý z nás občas chrápe, na tom není nic neobvyklého. Pokud ale váš partner chrápe neustále a vy už jen toužíte po oddělených ložnicích, pak je načase s tím něco provést!
marianne.cz

Tipy na závěr

  • Pěstování bylinek může být zábavným a užitečným způsobem, jak si vypěstovat čerstvé bylinky pro vaření, léčení a další účely.
  • Správná péče o bylinky zahrnuje výběr vhodného stanoviště, kvalitní půdu, dostatečné zalévání a hnojení, pravidelné řezání a ochranu před škůdci a chorobami.
  • Použití bylinek ve formě čajů, tinktur nebo při vaření může také přinést mnoho výhod.
  • Pokud se rozhodnete vypěstovat si své vlastní bylinky, můžete si být jisti, že máte k dispozici čerstvé, kvalitní bylinky, které mohou přispět ke zdraví a pohodlí. 
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo