Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Krásná letní zahrada: Motýlí keř

Od července až do října okouzluje komule Davidova krásou, barvou a vůní nejen nás, ale i celou hmyzí říši.

Jana Kantorová | 28. 07. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Letní šeřík nebo také motýlí keř – to jsou lidové názvy pro komuli Davidovu (Buddleia davidii). A sami uvidíte, že v horkých dnech bývá tento keř doslova obsypán motýly všemožných barev a velikostí. Svými dlouhými sosáčky se snaží z drobných květů dostat co nejvíce sladkého nektaru. Tento voňavý, několik letních měsíců kvetoucí keř bude pro vaši zahradu ozdobou. Dlouhé převislé laty jeho drobných fialových květů se hrdě rozpínají do všech stran. Po vydatném dešti sice mohou pod tíhou kapek na chvilku klesnout až k zemi, slunce a vítr je však brzy osuší a ony své hlavičky zase pozvednou

Tip redakce:  

Dopřejte komuli světlo a prostor. Odmění se vám záplavou květů, jež se stanou oblíbeným cílem hmyzích návštěvníků zahrady. 

Mohlo by se vám líbit

Děti a zahradničení: Zahrada může být v pokoji

Na jaro se těší každý, kdo rád sází a pěstuje. Jedno, jak velký záhon má. Dětem stačí sklenice a klidně i v obýváku.
marianne.cz
Mohlo by se vám líbit

Zahrada v rozkvětu: Ideální čas na jahody

Sladké a šťavnaté červené plody jsou jednou z prvních letních pochoutek. Při správném výběru odrůdy a dobré péči se z jejich sklizně můžete těšit i dlouhé měsíce.
marianne.cz

Barevná romance na zahradě 

Nejvíce se motýlímu keři líbí na volném slunečném prostranství či v polostínu. Dorůstat může do výšky šedesáti centimetrů až tří metrů. Základní barvou květů je sice fialová, vyšlechtěné odrůdy se však pyšní i odstíny růžové, tmavomodré, červenofialové, žluté nebo bílé. Komule dobře odolává mrazům. Květy vyrůstají vždy z letošních výhonů. Jelikož většina odrůd se za sezonu zvětší asi o padesát centimetrů, doporučujeme keře hned zjara pořádně seříznout. Některé odrůdy jako například ‚Black Knight‘ nebo ‚Ellen’s Blue‘ dokonce znovu rozkvetou i poté, co je po uvadnutí seříznete. Všemožnému hmyzu tak můžete prodloužit potěšení ze sladkého nektaru. Pokud v zahradě nemáte dostatek prostoru, sáhněte po kompaktních odrůdách ‚Sommer Lounge‘ nebo ‚Blue Chip‘.  

Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná zábavy: Milé děti, račte vstoupit!

Herní prvky by v zahradě domu, který obývají děti, neměly chybět. A houpačka nebo pískoviště nejsou zdaleka jediné... Inspirujte se!
marianne.cz

Odolný, přesto krásný 

Dorůstají do výšky maximálně sedmdesáti centimetrů a spokojí se s místem v prostornějším květináči na terase či balkonu. Květnatý podrost v podobě trvalek u motýlího keře nejen hezky vypadá, ale v horkých letních dnech také chrání jeho kořeny. Komule Davidova patří mezi velice odolné keře. Nezřídka proto bývá jedním z prvních rostlinných obyvatel u právě dokončené stavby. Vyrůst dovede dokonce i na suchém, rozpáleném štěrkovišti. O to více se jí bude dařit v kvalitní zahradní půdě kolem vašeho domu. Nezapomínejte ale uvadlé laty jejích květů včas zastřihnout. Než však ta chvíle nastane, pohodlně se usaďte a kochejte se veselým poletováním pestrobarevného hmyzu kolem tohoto půvabného, nejen motýly milovaného keře. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná květů: Ibišek – Král pozdního léta

V době, kdy většině okrasných keřů dochází dech, přichází velká chvíle ibišku. Pokvete i na vaší zahradě?
marianne.cz

Pokochejte se všemi odrůdami 

1. Růžová buddleia ‚Reve de Papillon‘ kvete již od června. Tato odrůda bývá vysoká maximálně dva metry.  

2. K nejtmavším odrůdám komule Davidovy patří se svými temně fialovými květy ‚Black Knight‘. Do výšky i do šířky dosahuje až tři metry a kvete od července do října. Vysaďte k ní do záhonu květy žluté barvy a dokonalost tohoto kontrastu vás zcela jistě nadchne.  

3. Komule střídavolistá (Buddleia alternifolia) pochází z Číny a od svých příbuzných se vzhledem celkem výrazně liší. Její listy a nakloněné větve připomínají vrbu. Na loňských větvích vyhání květy světlerůžové barvy. Dokáže však poměrně rychle vyrůst do divokého tvaru, proto ji po odkvětu raději sestříhejte až na dřevo.  

4. Komule ‚Sungold‘ je výjimečná odrůda, která patří k tzv. Weyer hybridům (Buddleia x weyeriana). Od července až do října kvete krásnými medově žlutými vonnými květy.  

5. ‚Dart’s Ornamental White‘ je díky své výšce šplhající se až ke třem metrům z bílých odrůd ta nejmohutnější. Kvete od července do začátku října a vyžaduje před větrem chráněné stanoviště.  

6. Odrůda ‚Ellen’s Blue‘ kompaktního vzrůstu je vhodná do menších zahrad. Kvete od července modrými květy s oranžovou tečkou uprostřed. 

Mohlo by se vám líbit

Když ochutnáte to, co sami vypěstujete aneb Zahrada plná chutí

Dovedete si představit české léto bez malin, jahod či rybízu? Bobulovité druhy ovoce jsou nenáročné na pěstování, nevyžadují mnoho prostoru a daří se jim i v chladnějších oblastech.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • V horkých dnech se komule těší oblibě zejména u motýlů. Na sladkém nektaru si klidně společně pochutnávají babočka kopřivova, babočka bodláková a babočka admirál.  
  • V okrasném záhonu se komule hrdě tyčí nad ostatními rostlinami. Společnost jí dělají šalvěj, šanta, rozchodník ‚Matrona‘, kontryhel a také hojný počet žlutých kopretin.  
  • Keř komule Davidovy potřebuje pro svůj růst dostatek prostoru. Pestrou paletu barev jako na obrázku dole proto v zahradě vedle sebe jen tak neuvidíte. Květy však můžete natrhat a udělat sobě či někomu radost nádhernou kyticí.  
  • Kytice z květů komule zkrášlí také váš stůl. K jejímu uříznutí použijte ostré zahradní nůžky. Myslete též na to, že husté laty květů spotřebují hodně vody. Doporučujeme proto konce stonků zlehka poklepat malým kladívkem. Pomůžete tak roztáhnout rostlinné pletivo a výhony budou moci přijmout více vody.  
  • I v prostornějším květináči se bude motýlímu keři dobře dařit. V kombinaci s nízkými rostlinami kontrastních barev vám udělá na terase velkou parádu. Na našem obrázku mu společnost dělají vějířovka ‚Suntastic‘, minipetúnie ‚Banana‘ a šalvěj ‚Tricolor‘.  
  • V březnu zkraťte loňské výhonky zhruba na třicet centimetrů. Keře pak hustě zakvetou. Na konci léta uvadlé laty květů uřízněte, díky tomu zabráníte nekontrolovanému výsevu komule po okolí. 
Galerie: Keř, který láká motýly
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité